21 Gün Kuralı Nedir? Yeni Alışkanlıklar Yaratmanın Yolları

24.02.2016 10:59
Hepimizin gündelik hayatta alışkanlıkları vardır
21 Gün Kuralı Nedir? Yeni Alışkanlıklar Yaratmanın Yolları
A

Hepimizin gündelik hayatta alışkanlıkları vardır. Sabah kalkınca elimizi yüzümüzü yıkamak, gece yatmadan önce dişlerimizi fırçalamak gibi. Bunlar düşünmeden yaptığımız ‘otomatiğe bağlanarak yapılan’ davranışlarımızdır. Peki bu alışkanlıklardan vazgeçmek istersek ne yapmalıyız hiç düşündünüz mü ?

Önce karar verin, ben bu alışkanlığımı bırakacağım ve bir daha yapmayacağım diyerek sözünüzü tutun. Güzel bir başlangıç olacak fakat bu tutum size sonuç vermeyecektir. Karar vererek bırakmak istediğiniz alışkanlıklarınız bir süre sonra işe yaramayacaktır. Bunun sebebi bilinç ve bilinçaltının çatışma halinde olmasıdır. Fakat kazanan değişmez ve bilinçaltı her zaman galip gelir. Örneğin sigarayı bıraktıktan sonra, beyniniz sigara hakkında olumlu düşüncelerden vazgeçmediği sürece tekrar sigaraya başlayabilirsiniz.

Alışkanlıklardan kurtulmanın birçok yolu vardır. İlk şartı karar vermek ve bunu istikrarlı bir şekilde uygulamaktır. Bununla birlikte başka yolları denemek her zaman kişiye farklılık ve fayda sağlayacaktır. Yeni bir alışkanlık yaratmak, kötü olan bir alışkanlığınızdan vazgeçmekten daha kolay olacaktır.

Yeni bir alışkanlık yaratmak için ilk 21 gün çok önemlidir. Çünkü hücrelerimize yeni bir şey öğretmek, yeni bir alışkanlığı benimsemek ortalama 21 gün içinde gerçekleşir. Bu süreç boyunca yeni alışkanlığımızı ara vermeden tekrar edersek, hayatımıza kalıcı olarak yerleştirmemiz mümkündür.

Peki yeni bir alışkanlık geliştirmek için ne yapmalıyız?

İlk olarak hayatınıza sokmak istediğiniz davranış için açık ve net bir şekilde karar vermek çok önemlidir.  Bununla birlikte 21 günlük süreçte davranışlarımızı ara vermeden tekrarlamak gerekir. Israrcı olun ve yapmadığınız zaman rahatsız olun. Yeni bir davranış için bu durumu ‘zaten hep yapıyormuş gibi’ davranın. Bu sayede bilinçaltınız daha kısa sürede bu durumu kabullenecektir. Olumlama cümleleri kullanın ve zorlanmayarak yaptığınızı düşünün.

En önemlisi kararlı ve azimli olun, pes etmeyin. Hayatınızı sizin şekillendirdiğinizi unutmayın J

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kramp Nedir? Kramp Nedenleri Nelerdir?
Kramp kaslarda, şiddetli bir ağrı ile beraber istem dışı meydana gelen ani kasılmalar olarak tanımlanabilir
Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Yapılır mı?
Lazer epilasyon; hem bayanlarda, hem erkeklerde rağbet gören, istenmeyen bölgelerdeki tüylerden tamamen kurtulmanın adıdır
Çoğul Doğum Nedir? Çoğul Doğum Nedenleri Nelerdir?
Kadınlarda  çoğul doğum yaygın bir durum  değildir
Anne Sütü Nasıl Muhafaza Edilmeli?
Anne ile bebek arasında en önemli bağı sağlayan anne sütünün bebeğe emzirilerek verilmesi gerekir
Mucize Meyve Karadutun Faydaları Nelerdir?
Karadut, yaz aylarında popülerliği artan ve özellikle çocukların en sevdiği meyvelerden biridir
Yaz Aylarında Lazer Epiyasyon
Lazer epilasyon, vücudun belli bölgelerini kıl ve tüylerden arındırmak için, köklerinin yakıldığı bir operasyondur
Neden Bebekler Baş Parmaklarını Emerler?
Bebekler hayatlarının ilk iki senesinde parmaklarını ve etraflarında buldukları  birçok şeyi ağızlarına sokmaya çalışırlar
Yoğurt vücuttaki yağ depolarını eritir
Günlük yemek programda alınan yeterli miktarda kalsiyum, yağ depolarını eritir ve vücudun fazladan yağ üretimini azaltır
Bağlanan Tüpler Tekrar Açılır mı?
Tüp bağlatma işlemi, artık çocuk istemeyen çiftlerin başvurduğu kesin bir korunma yöntemidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com