Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?

15.09.2018 11:39 | Güncelleme: 21.12.2018 12:07 | Yazar: Dr. Cem Argun
Adet gören biri hamile olabilir mi? sorusu özellikle genç kadınlar tarafından merak edilen bir konudur. Defalarca adet gördüğü halde hamile olabileceğini düşünen kadınlar bulunmaktadır.Adet gören birinin hamile olma ihtimalinin ne olduğu konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulacaksınız.
Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?
A

Özellikle Tahlil.com uzmanlarına,  adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ve hamile iken adet görülüp görülmeyeceğine dair bir çok soru geliyor.

Bazı internet sitelerindeki yalan yanlış bilgiler nedeniyle bir çok okurumuzun da ister istemez bu konuda kafası karışıyor. Tahlil.com olarak bu çok merak edilen konuya açıklık getiriyoruz.Aşağıdaki konuyu dikkatle okursanız, bu çok merak edilen sorunun da cevabını bulacaksınız.

Adet Görmek Nedir?

Adet dönemi sürecinde kadınların vücudunda farklı olaylar ve değişiklikler ortaya çıkmaktadır.Bu döngünün temel amacı kadınlarda üremenin temel çekirdeğini teşkil eden yumurtanın oluşmasıdır.
Kadınlarda beyinden salınan  hormonlar döllenme için uygun bir yumurta oluşmasını sağlar.Bununla beraber de rahim yüzeyi de muhtemel bir gebelik için hazırlanır.
Ancak döllenme gerçekleşmez ise, yani kadın hamile kalmaz ise kadının ürettiği yumurtanın ömrü sona erer.Bununla beraber de gebelik için hazırlanmış olan  rahim iç tabakası da dışarı atılır.Bu süreçle birlikte de adet kanaması oluşur. Buradan da anlaşılacağı üzere gebe olunmadığı takdirde adet kanaması olacaktır. 

Gebelik Olduğunda Adet Görülür mü?

Gebelik oluşmuş ise, doğal olarak yeni bir adet döngüsüne gerek olmayacaktır.Bu durumda da yeni bir adet kanaması görülmeyecektir. Buradan da anlaşılacağı üzere gebelik olduğunda adet görülmesi mümkün değildir.

Oluşan adet kanaması gebeliğin olmadığının, bu nedenle de gebelik için hazırlanan rahmim tabakasının dışarı atıldığının da habercisidir.

Adet Gören Biri Hamile Olabilir Mi?

Adet kanamasını takiben ise, üreme çağındaki kadınlarda yeni bir adet döngüsü başlar.Bunda da amaç kadını yeni bir gebelik sürecine hazırlamaktır.
Sonuç olarak adet kanamasının görülmüş olması bir hamileliğin olmadığı yönünde çok açık bir bulgudur. Adet gören biri kesinlikle ve kesinlikle hamile olamaz. Bu mümkün değildir.

Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?

Adet Kanaması İle Üstüne Görme Arasında Ne Fark Vardır?

Adet kanaması ile üstüne görme diğer adlarıyla da üste görme veya yerleşme kanaması sıklıkla karıştırılmaktadır.

Adet kanamasından tamamen farklı bir durum olan ve adet kanamasının tersine gebelerde görülen üstüne görme veya yerleşme kanamasının da adet kanamasıyla ayrımının tam yapılamamaktadır.
Yerleşme kanaması  (üstüne görme kanaması) gebeliklerde nadir görülen bir durum olup adet kanamasından miktarı çok azdır. 
Üstüne görme kanamasının ne olduğu ve adet kanamasından farkını öğrenmek isterseniz lütfen tıklayınız....

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Garga | 07.11.2018 01:01

Merhabalar ben kiz arkadasimla iliskiye girdim iliskiden 5 gun sonra adet oldu sonra ki ayda adet oldu 24 icinde ella hapida aldi aceba hamilelik soz konusu olabilir mi ?

Tahlil.Com | 07.11.2018 03:18

 Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.

İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.
Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.
 
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

 

Özlem | 06.11.2018 04:04

Ters ilişkiye girdim erkek arkadaşım içime boşaldı 2 gün sonra âdet oldum hamile kalır mıyım ?

Tahlil.Com | 06.11.2018 10:14

Cinsel beraberlik  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki yazımızı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.Bu konuda kafa karışıklığınız var ise size yardımcı olacağını umuyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız.....
Kadın | 06.10.2018 11:56

Size sormuştum daha önce. İç çamaşırlı sürtünmeden 2 hafta sonra 7 gün süren adet olmuştum. Bu ay adetimi yine tam zamanınsa gördüm. İlk 2 gün kanamam normaldi. Bugün 4.gün ve çok koyu siyaha yakın bi kan vardı. Hamilelik ihtimalim var mı test yapmalı mıyım?

Tahlil.Com | 07.10.2018 04:48
Adet görmüş olduğunuz için hamilelik ihtimali de ortadan kalkıyor.Herhangi bir gebelik testine gerek bulunmuyor bu durumda
Türk | 21.09.2018 06:27

Merhaba. Ben 18 ağustosta erkek arkadaşımla sürtünmeyle ilişki yaşadım. Bende iç çamaşırı onda da şort vardı. Adet tarihimde adetimi oldum 1 hafta önce bitti. 7 gün sürdü her zamanki gibi ve kanama yine fazla oldu. Bu adet midir? Hamile olma ihtimalim var mı?

Tahlil.Com | 24.09.2018 04:49

 Korunmalı veya korunmasız bir cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olması mümkün değildir.

Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık  yüzlerce yazı yayınladık.
Umarız bu konularda kafa karışıklıklarının önüne geçebiliyoruzdur.
Sizin durumunuzda da ilişki sonrası adet görüldüğü için gebelik ihtimalinden söz edemeyiz.
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız....
 

 

levent-leman | 20.09.2018 02:29

Merhaba ben 2 yıl doğum kontrol hapı kullandım Ama şimdi çocuk istediğimiz için üç ay önce bıraktım Temmuz ayında adetim 27’sinde oldu ağustos ayında 22’sinde oldu Eylül ayında 16sındam 19 a kadar lekelenme oldu Ama şimdi normal adet görüyorum gibiyim çok yoğun geliyor bu arada korunmasız ilişkiye yaşıyoruz acaba hamile olabilir miyim ?

Tahlil.Com | 20.09.2018 10:22
Tabii ki olabilirsiniz.Korunmasız ilişkilerde hamilelik riski daima vardır.Ancak ilişki sonrası adet görülürse o adet döngüsüne dair dönemde hamilelik yok anlamına gelir.
Seversinn | 17.09.2018 05:19

Kız arkadaşınla 12 Eylülde sürtünerek ilişki yaşadık. Bende boxer, onda kumas pantolon ic camasir ve ped vardı. Ben boxera boşaldım. Ordaki ıslaklık onun çamaşırlarına bulaştı. 5 gün sonra 17 eylülde adet oldu. 5 gün sonra üstüne görme olayı olurmu? Gebelik var mı? Durum ne olur.

Tahlil.Com | 20.09.2018 11:23
Adet görmüş olması hamilelik olasışığını ortadan kaldırıyor.Zaten belirtiğiniz şekilde bir ilişkide hamilelik olası değildir.
Soran | 08.09.2018 12:29

Bir ay önce sevgilim ile bi şeyler yaşadık sadece birazcık penisi vajinama değdi zevk suyu gelmiş olabilir cinsel birliktelik olmadı ertesi gün ella içtim iki gün sonra da adet oldum. İdrarda gebelik testi yaptım negatif çıktı hamile olma ihtimalim var mıdır?

Tahlil.Com | 08.09.2018 04:19

Cinsel birlikteliğin  ardından  adet görülmüş olması  hamilelik mümkün olmadığını gösteren bir bulgudur.
Gebelik ihtimali yoktur bu durumda.
Zaten gebelik testi sonucunuz da negatif çıkmış.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında daha ayrıntılı  bilgi almak ister ve bu konuda yazılarımız ile verdiğimiz cevapları okumak isterseniz tıklayınız....
Guesswhat | 07.09.2018 11:52

Merhaba benim adet gormem gereken tarih 20 agustostu fakat adetim gecikti. 23unde evde idrar testi yaptim negatif cikti. 24unde cok az tuvalet kagidina pembe kan geldi. Adet olucm sandim fakat yine olmadim. 27sinde tekrar evde idrar testi yaptim o da negatif cikti ve ben de ayni gun kan testi yaptirdim b hcg 8 cikti. 2 gun sonra cok az artisla 10 olmustu. Ben de cok umutlanmadim acikcasi. 31inde de adet oldum ilk gunum yogundu diger gunler normale gore azdi. Adetim normalde 6 gun surer ama 5te bitti. Fakat asil kafami karistiran nokta temizlendikten sonraki 2.gun ve bugun akintim kahvengi geldi. Acikcasi bu ustune gorme hikayeleri bana cok gercekci gelmez onun icin dra gidip gitmeme konusunda kararsiz kaldim. Sizce hamile olma ihtimalim var mi?

Tahlil.Com | 08.09.2018 04:20

Üstüne görme kadınlar tarafından sıklıkla  merak edilip araştırılan ancak çoğunlukla da iyi bilinmeyen bir konudur.Ne yazık ki bu konuda internet ortamında bir çok yanlış bilgi de bulunmaktadır.
Öncelikle size şu konuyu belirtmeliyiz.Üstüne görme vajinal bir kanama olup nadiren görülen bir durumdur.Kadınlar arasında yerleşme kanaması olarak da bilinir.
Üstüne görme gebe olan kadınlarda görülür.Sıklıkla adet kanaması ile  de karıştırıldığından oldukça merak edilmektedir
Üstüne görmeyi adet kanaması ile ayırt etmek çok kolaydır.
Adet kanamasını hamile olmayan kadınlar görürken üstüne görme olarak da bilinen yerleşme kanamasını gebe olan kadınlar görür.Böyle bir şüphe olduğunda kanamanın adet kanaması olup olmadığını anlamak için basit bir gebelik testi yapılması yeterlidir.
Kanama adet kanamasıysa gebelik testi negatif, üstüne görme ise gebelik testi pozitif olacaktır.
Ayrıca üstüne görme kanaması  normal adet kanamasından çok daha hafiftir, kanama miktarı azdır ve kanama daha  düzensizdir.
Adet kanaması daha çok miktarda kanama ile seyretmektedir.  

Aşağıdaki yazımızda üstüne görme ile adet kanaması arasındaki farkları öğrenebilirsiniz.Ayrıca üstüne görmenin ne olduğu ve nasıl bir kanama olduğuna dair de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Üstüne görme adet kanamasından nasıl ayırt edilir?

Fatma | 03.09.2018 11:23

Benim en son adet tarihim ayin 8 i. Adetimin ikinci günü ters iliski yasadim ve adetinin bittiği yani ayin 13 veya 14 un de ters iliski yasadim ayin 21 inde hafif lekelenme oldu bende o gun temizlik yapmistim ve genelde ben temizlik yapinca yorulunca agir bisey kaldirinca oyle hafif kan lekesi geliyor. Ve bu son 3 gündür devamli lekelenme adet kanamasina benzer lekeler geliyor ve gittikce artıyor hamile olma ihtimalim varmi sizce.

Tahlil.Com | 05.09.2018 10:27
Ters ilişki diğer adıyla da arkadan ilişki ile hamile olunup olunmayacağı, olunursa da hangi şekilde hamile olunacağı  konusu oldukça sık merak edilen bir konudur.
Öncelikle merakınızı giderelim. Anal ilişki (arkadan ilişki)  ile hamilelik ihtimali yok denecek kadar azdır.
Meninin yani spermlerin makattan çıkıp  vajina ile temas etmesi veya vajina ağzından içeri girmesi ile ancak hamilelik ihtimalinden söz  edebiliriz.
Önceden de belirtiğimiz gibi bu da gerçekten çok düşük bir ihtimaldir.
Bu tür bir şüpheniz var ise, meninin vajinaya temas etmesi söz konusu isetedbiren adetinizde de en az 1 hafta gecikmesi kaydıyla içiniz de rahat olsun diye test yaptırabilirsiniz.

Konuya dair Tahlil.com'da yazılmış yazılar ve benzer soru ve cevapları okumak için tıklayınız....

Ters ilişki veya benzeri ilişkilerde hamilelik olasılığına dair uzmanlarımızın yazdığı yazıları aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz...

Hamilelik ihtimali hangi tür ilişkilerde bulunmaktadır?

çetin | 02.09.2018 12:52

Erkek arkadaşımla 17 temmuzda ters İlişkide kayma oldu içine girdi boşalmadı sanırım fakat zevk suyu şüpheli oldu. 16 ağustosta regl oldum. Yani tam vaktinde oldum. İdrar ve kan testi negatif çıktı fakat hâlâ şüphe içindeyim. Hamile miyim?

Tahlil.Com | 05.09.2018 10:40

 Korunmalı veya korunmasız bir cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olması mümkün değildir.

Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık  yüzlerce yazı yayınladık.
Umarız bu konularda kafa karışıklıklarının önüne geçebiliyoruzdur.
Sizin durumunuzda da ilişki sonrası adet görüldüğü için gebelik ihtimalinden söz edemeyiz.
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız....
 

 

DAHA FAZLA GÖSTER
Yaşlı Çiftlere Sağlıklı Cinsellik İçin Öneriler
Yaşlılıkta da cinsel hayat devam edebilmektedir
Erkekler İçin Afrodizyak Etkili Besinler Nelerdir?
Erkeklerde cinsel isteği, libidoyu arttıran besinler sıklıkla merak edilir
Bahar Yorgunluğu Cinsel İstekte Azalmaya Neden Oluyor
Mevsim değişiminde biyolojik ritm etkileniyor
Aldatan Erkeklerde Cinsel Sorunlar Görülebiliyor
Eşlerini aldatan erkeklere kötü haber: Uzmanlar eşlerini aldatan erkeklerin çoğunlukla erken boşalma ve geçici iktidarsızlık gibi cinsel sorunlar yaşadıklarını belirtiyor
Kasık Fıtığı ve Femoral Fıtık Cinsel İsteksizliğe Yol Açabiliyor
Fıtık tedavi edilmezse büyüyor ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor
Erkeklerde Sertleşme Sorununa Yol Açabilen Etkenler
Erkeklerde Sertleşme Sorunu bir diğer adıyla da erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) tatmin edici bir cinsel ilişki için yeterli ereksiyonu sağlayamama ve koruyamama durumudur
Kızlık Zarı Cinsel İlişki Dışında da Bozulabilir
Ülkemizde kızlık zarı ve bekaret gibi kavramlar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor
Kürtaj Nedir? Kürtaj Hakkında Merak Ettikleriniz?
Çiftler tarafından istenmeyen gebeliklerin tıbbi müdahale yoluyla yasal süreler içinde sonlandırılmasını kürtaj olarak tanımlayabiliriz
Cinsel İlişkiden Uzak Durmak Cinsel İlişki Ağrısı Sorununu Çözmez
Bazı kadınlar cinsel ilişkilerindeki yaşadıkları ağrılarının azalması için uzun süre cinsel ilişkiden uzak  durmalarını sanıyorlar
Retrograd Ejakülasyon Nedir?
Retrograd ejakülasyon boşalma sırasında meni sıvısının mesaneye boşalmasıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com