Ağızdaki Beyaz Yaralar Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

16.08.2017 01:51
Ağızdaki beyaz yaralar, zaman, zaman herkes de görülebilir
Ağızdaki Beyaz Yaralar Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?
A

Ağızdaki beyaz yaralar, zaman, zaman herkes de görülebilir. Bu yaralara tıp ve halk içerisinde AFT olarak hitap edilmektedir. Çoğu zaman sadece bir nokta şeklinde görülebilirken, bazı dönemler de ise ağız içini beyaz yaralar şeklinde kaplayabilir. AFT gibi sorunların giderilebilmesi için henüz bir ilaç geliştirilmemiştir. Bu tür problemlerin kendiliğinden iyileşme göstermesini beklemek en doğrusu olacaktır. Özellikle ağızdaki beyaz yaralar kişiler de çok fazla acı hissi uyandırır. Acıyı dindirmek adına, yaranın olduğu dönemlerde fazla baharatlı yemekler yememek ve çok konuşmamak gerekir. Ağız içi yaraları en geç 1 hafta sürmekte ve ilerleyen cinsleri de olabilmektedir.  AFT ( ağız içi yaraları), pek çok zaman uçuk ile isim değişikliğine uğrayabilir. Fakat uçuk ağız çevresi ve dışında görülürken, AFT tam anlamıyla ağız içerisinde görülmekte ve beyaz tomurcuklar şeklinde olmaktadır. Üstelik uçuk rahatsızlığının bulaşıcı bir özelliği bulunurken, AFT rahatsızlığında bulaşıcılık görülmez.

Çoğunlukla bayanlarda görülen ağızdaki beyaz yaralar, kendini belli etmeden önce kişilere sinyal verir. Bu çoğunlukla çıkacağı yerde kızarıklık, yavaş, yavaş gelen ağrılar ve minik kabarcıklar halindedir. Görülen kırmızılık yaklaşık 2 gün sonra beyazlaşmaya ve yerinde kabarmaya başlar. Bu süreç ağızda görülen beyaz yaraların en şiddetli halidir.

Ağızdaki beyaz yaraların nedenleri arasında; çok fazla asitli, acılı, ekşi ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi, stresli bir dönem içerisinde olunması, ağza gelen ani bir darbe, tahrişe neden olacak hatalı diş fırçalamaları, ağız içi için uygun olmayan diş macunları ve cinslerini kullanmak, yorgun ve bıkkın olmak, B12 ve C vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi nedenler sayılabilmektedir.

Ağızda oluşan beyaz yaralar genellikle hiçbir müdahaleye gereke kalmadan 1 hafta içinde kendiliğinden geçer. Ağız yaraları için doktora başvurulduğunda doktor antibiyotik ve ağız gargarası reçete eder. Bu tedavi yöntemi ile ağızdaki beyaz yaralar genellikle kontrol altına alınabilir. Ağız yaraları evde de uygulanabilecek basit yöntemler ile de kontrol altına alınabilir. Ağızda oluşan beyaz yaralara tuz bastırılabilir. Tuz direkt olarak yaralara bastırılabileceği gibi tuzlu su ile gargara yapmakta ağızdaki beyaz yaraların geçmesini sağlayacaktır. Yaraya tuz bastırmak oldukça acı veren bir yöntem olsa da yaralar üzerinde etkili olacaktır.  Asitli ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak ağızdaki beyaz yaralar kısa sürede geçirilebilir. Ağızda beyaz yara oluştuğunda domates, narenciye ya da asitli yiyecekler tüketmekten kaçınılmalıdır. Kabartma tozu ağız yaralarını geçirmek için kullanılabilecek bir diğer üründür. Kabartma tozu birkaç damla su ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Elde edilen karışım yaralı bölgelere sürülerek birkaç dakika bekletilir. Günde 3 defa uygulanabilir. SLS içermeyen diş macunları da ağızdaki beyaz yaralar için etkili tedavi yöntemlerindendir. Ayrıca eczanelerden kolaylıkla temin edilebilecek bu tür diş macunlarının yanı sıra ağrı kesici jeller de kullanılabilir. Çilek yaprakları da ağızdaki beyaz yaralara karşı iyi gelir. Bir miktar çilek yaprağı 1 litre su ile kaynatılarak çay şeklinde demlenir. Demlenen çay ağızdaki beyaz yaralar için gargara suyu olarak kullanılır. Limon suyu ağız içindeki beyaz yaralar için etkili bir yöntemdir. Limon suyu ile ağız içi gargarası yapılırsa ağızdaki beyaz yaralar kısa sürede geçer. Siyah dut, böğürtlen gibi kırmızı meyveler ağızdaki beyaz yaralara karşı iyi gelir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tarçın Sağlığımız İçin Son Derece Yararlı Bir Baharattır
Tarçın, dünyadaki binlerce baharat gibi birçok hastalığa iyi gelir
Çinko'nun Sağlığımız İçin Önemi, Çinko Yüksekliği ve Çinko Düşüklüğü
Çinko eser elementtir (vücutta az miktarda bulunur ve  gereklidir)
Gebelikte İlaç Kullanımı Konusunda Öneriler
Bir çok gebe kadın, gebelikleri boyunca ilaç kullanıp kullanmayacakları veya hangi ilacı kullanmaları gerektiği konusunda tam olarak bilgi sahibi değildir
Babadan Kız Çocuğuna Geçen Genetik Kazanımlar
Kadınların yumurtalıklarında meydana gelen pek çok durumun anneden taşındığı düşünülür
Omega 3 Sağlığımız İçin Çok Yararlıdır
Yapılan araştırmalara göre balık,ceviz ve ay çiçek tohumu gibi bir çok bitki omega 3 kaynağıdır
Tek Yumurta İkizliği Nasıl Oluşur?
Olgun yumurta hücresi ile olgun sperm hücresinin buluşması sonrasında gerçekleşen döllenmeyle birlikte bölünmeler ve gelişim hızlı bir şekilde devam eder
Sesiniz Elleriniz Olsun!
İşitme engeli yani sağırlık, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygındır
Yalancı Doğum Sancısı ve Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Ayırt Edilir?
Doğum sancısı karında kasılmalar ve ağrı şeklinde kendini belli eder ancak, bazı durumlarda bu ağrılar yalancıdır
Ağrı Kesicilerin Mideye Zararı Var mıdır?
Ülser; midede yaraların oluşmasıdır
Mide Balonu Takıldıktan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Aşırı kilolu kişilerde bir takım cerrahi girişimler de kilo vermek için sıklıkla kullanılıyor
Mide Balonu Nasıl Takılır?
Mide balonu; zayıflamada kullanılan, fiziksel bir işlemdir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com