AİDS (HIV) ELİSA Testleri Ne Zaman Sonuç Verir? HIV Şüphesinde En Hızlı Tanı Testi Nedir?

04.09.2018 11:48 | Güncelleme: 02.04.2019 11:29 | Yazar: Dr. Cem Argun
Şüpheli cinsel ilişki sonrası AİDS (HIV)  korkusu nedeniyle ELİSA testi yaptıran veya yaptırmak isteyenler AİDS (HIV) ELİSA Testlerinin ne zaman sonuç verdiğini ve HIV şüphesinde en hızlı tanı testinin ne olduğunu merak etmektedir.Tahlil.com uzmanlarının konuya dair bilgilendirici yazısı merak ettiğiniz bu sorulara açıklık getirmektedir.
AİDS (HIV) ELİSA Testleri Ne Zaman Sonuç Verir? HIV Şüphesinde En Hızlı Tanı Testi Nedir?
A

Tahlil yorumlama hizmeti veren sitemize şüpheli cinsel ilişki sonrası AİDS (HIV)  korkusu nedeniyle ELİSA testi yaptıran veya yaptırmak isteyenlerden pek çok soru gelmektedir.
Özellikle ilişki sonrası panik olup çoğu zaman da doktora danışmadan tahlil yaptıran kişiler kafa karışıklığı ile birlikte özel laboratuvarlara başvurmaktaıdır.Tahlil.com doktorları olarak tercihen bir enfeksiyon hastalıkları doktoruna veya herhangi bir doktora başvurmadan ve ona muayene olmadan tahlil yapılmasını doğru bulmuyoruz.
Tahlil.com olarak HIV Testlerinin erken tanısı ve yorumlanmasına dair ziyaretçilerimiz için bir  yazı hazırladık.
Başka hiçbir sitede bulamayacağınız bu bilgilendirme yazısını okumanızı öneriyoruz.
Dilerseniz sayfanın en altında yer alan HIV ile ilgili sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı da okuyabilirsiniz.

AİDS (HIV) Testleri Nedir? Ne Zaman Yapılmalı Ve Nasıl Sonuç Vermektedir?


Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası,HIV enfeksiyonuna yakalandım şüphesi ve korkusu ile laboratuvar testi yaptırmak ve sonuçlar hakkında bilgi sahibi olmak sıkça başvurulan bir yoldur.

Bunun için "serolik yöntemler" olarak tanımlanan laboratuvar tekniklerine başvurulur. AİDS yani HIV enfeksiyonu yönünden tarama ve tanı amacıyla başvurulan ilk test, HIV bulaşmış kişilerde ortaya çıkan ve etken virusa (Human Immunodeficiency Virus) karşı oluşan spesifik ANTİ-HIV antikorlarının ELISA tekniği ile gösterilmesidir.
ELISA testlerinde MAKRO ve MİKRO ELISA yöntemleri kullanılmaktadır.Her 2 tür ELİSA yöntemleri de günümüzde ehil ellerde ve uygun laboratuvar reaktif ve kitleri kullanıldığında son derece güvenilir sonuçlar vermektedir.

Bilinmesi gereken bilimsel bir gerçeklik ise, hastalığa yakalanıldığı varsayıldığında bulaş sonrası Anti-HIV antikorlarını sentezlemesi için bir süre gerekli olduğudur. Bu göz önüne alındığında şüpheli bir temastan hemen sonra, ELİSA testi yaptırmanın anlamı yoktur. Hemen bir ELİSA testi yapılır ve sonuç negatif çıkar ise enfeksiyonun varlığı yönünden sağlıklı bir sonuç elde etmek mümkün olmayacaktır.Bu süreçte Anti HIV antikorları henüz oluşmadığından, virus ile temas edilmiş olsa bile, test sonucu "yalancı negatif" olarak saptanıp,yanlış bilgi verebilir.

Antikor ölçen testlerin  HIV antikoru bulması farklı zamanlarda olabilir.Bu durum kişiden kişiye de değişebilir. Bu döneme pencere dönemi de denir. Birçok kişide antikor 2  ile 8 hafta arasında ortaya çıkar.Bu süre ortalama 25 gün olarak kabul edilir.

HIV virusu ile enfekte olduğunu düşünüp test yaptırmak isteyen kişiler, doktorları farklı bir öneride bulunmadıkça, temastan en erken 6 hafta sonra HIV antikoru araştıran  ELİSA testi yaptırabilir.Bu süre  antikorların saptanabileceği yeterli süredir. 

Erken tanıda, antijen araştıran antikor araştıran testlere göre daha sık tercih edilmektedir.
HIV P24 antijeni testi ise bu konuda güvenle kullanılan bir yöntemdir. Bu test antikor araştıran ELİSA testlerine göre, şüpheli temas sonrası  çok daha erken sürelerde HIV antijenleri araştırmaktadır.Bu testin avantajı antikor oluşmasını beklemeden virusun antijenini saptayabilmesidir.Anti HIV ELİSA testinin pozitif çıkması da tek başına tanı için yeterli bir bulgu değildir.Pozitif çıkan ELİSA testleri western blot adı verilen bir yöntemle doğrulanmalıdır.

HIV PCR testi ile de şüpheli ilişkiden sonra çok  kısa bir zamanda enfeksiyona yakalanıp yakalanmama konusunda bilgi  sahibi olunmaktadır. HIV virüsünü kanda en hızlı araştıran test budur.
HIV PCR Testi ile virüsün genetik materyalinin çoğaltılarak ölçülecek ve tanımlanabilecek duruma gelmesini sağlanır.Bu özelliği ve avantajı nedeniyle PCR testi erken evrede HIV virüsünün kanda tespitinde kullanılmaktadır.
Bu testin ana mantığı henüz antikor oluşmadan HIV virusunu kanda yakalayabilmektedir. Hastalığa yakalanan bir kişinin kanında virüs bulunmasına rağmen erken dönemde virüse karşı antikor oluşmamaktadır. Şüpheli temastan ortalama 10 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28. günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek oranlardadır.

AİDS, HIV,HIV TESTİ VE AİDS BELİRTİLERİ İLE İLGİLİ ÇOK DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK, BAŞKA HİÇ BİR SAĞLIK SİTESİNDE BULAMAYACAĞINIZ YAZILARI VE SORULMUŞ BİNLERCE SORU VE CEVABI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  Hangi test en erken HIV tanısı koydurur?

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Bilinmeyen | 26.10.2018 05:52

Hocam merhaba anti hiv 1/2elisa pozitif western blot pozitif referans aralığı negatif diye bi sonuc aldım hiv bulasmıs oluyo bundan sonra ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz

Tahlil.Com | 05.11.2018 12:11
Öncelikle geçmiş olsun.Western Blot doğrulama amacıyla kullanılan bir testtir.Bunun pozitif çıkması sizde HIV enfeksiyonu varlığını doğruluyor.Bıu durumda bir enfeksiyon hastalıkları doktoruna başvurup onun kontrolünde takip ve tedavilerinizi sürdürmelisiniz.
ersin k. | 26.06.2017 07:51

Peki bu test yapilmissa ve bana test sonucu bilgilendirilmeden saglik bakanlginin hifsizzihha lab.ina gonderilmis okla ihtimali var mi?
cunku dr bana oradan gelecek sonuclari beklicez dedi 10 gunluk bekleme suresinden bahsederken..

Tahlil.Com | 26.06.2017 07:51
Evet böyle bir durum söz konusu olabilir.
Bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.
ersin k. | 23.06.2017 05:35

vucudumdaki kızarıklıklar nedeniyle,dahiliye druna gittim bi kac kan testi istedi
BIYOKIMYA ALT 58 (0-55) AST 33 (5-34) GGT 118 (12-64)
SEROLOJI RF <5.0 (0-30) CRP 13,4 (0-5)
ELISA HBs Ag 0,19 (0-0,9) Anti HCV 0,09 (0-0,9) Anti HBs 15,55 (0-10)
HEMOGRAMHGB 14 (14,1-18,1) HCT 41,8 (43,5-53,7) PDW 8,8 (9-20)
sedimantasyon 50 (0-20)
hiv olabilirsin dedi 10 gunluk testi beklicez dedi yardim ltfn

Tahlil.Com | 23.06.2017 05:35
Bu testlere bakarak aklı başında hiç bir doktor HIV olabilirsin demez ve dememeli de.
İlk fırsatta başka bir doktora başvurmanı öneririz.
Tercihen bir enfeksiyon hastalıkları doktoruna başvur.
Sedim ve CRP yüksekliği aynı anda bir enfeksiyon bulgusu ama HIV dan başka akla gelen yüzlerce enfeksiyon etkeni var.
Ayrıca HIV tanısı için Anti HIV testinin pozitiif olması gerekiyor.
Öyle bir sonuç da yok.
rf0647 | 02.02.2017 10:13

korunmasız ilişkiden sonra 45. gün düzen lab.da hiv combo testi yaptırdım sonuçlarım
p24 antijen : 0.01 negatif
hiv1/2 antikor : 0.07 negatif çıktı.
konuyu kapatmam için yeterlimidir 3. aydan itibaren antikor sonucun pozitife dönme ihtiimali varmı

Tahlil.Com | 02.02.2017 10:13

HIV tahlil sonuçlarınız normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..

Hasan.agkaya_23 | 03.03.2016 11:17

Hocam korunmasız ilişkiden 4 sene sonra ELİZA HIV testi yaptrdım;
Anti HCV 0,08 Negatif
Anti HBs 186,82 Pozitif
Anti HİV 0,11
HBs Ag 0,18 Negatif. Doktor normal dedi. Anti HIV'in yanında neden NEGATİF yazmıyor. Sonuçlarımda sıkıntı var mı?

Tahlil.Com | 04.03.2016 10:43

HIV testlerini değerlendirirken önemli olan değerlerin normal aralıklar içinde olması.Normal aralıklar içinde olan HIV  değerleri negatif kabul edilir.Bu nedenlerle değerlerde artış veya azalmanın normal değerler içinde olması kaydıyla klinik bir anlamı yoktur.

Sonuç olarak değerlerin normal olduğunu söyleyebiliriz.

oqby_sexy_71 | 09.02.2016 12:32

Merhabalar ben Tam 1 ay önce Bir Hayat Kadını İle Kondomlu ( korunmalı) ilişkiye Girdim 1 haftadır sık idrara çıkma şilayetim var bugün doktorda kan ve idrar anti hiv ve Anti HBC Kan testi yaptılar sonuç hepsi normal çıktı nedeni ne olabilir ?

Tahlil.Com | 09.02.2016 01:09

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor.
HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. 

İdrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz.


AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....mert.handsome | 28.01.2016 07:36

Merhaba bir hayat kadınıyla korunmasız oral ilişki yaşadım. 1 sene kadar oldu. İlişkiden 6 ay ve 12 ay sonra eliza testi yaptırdım. Sonuçlar negatif sizce hala bir şüphe var mı tekrar test yaptırmam gerekir mi bu testler ne kadar doğru ?

Tahlil.Com | 29.01.2016 04:34

HIV tahlil sonuçlarınız normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..

Buseaydn | 12.09.2015 11:04

Merhaba 92.gün 0.18 122.gün anti hiv ag/ab 0.11 Hbs ag 0.25 Anti hbc ıgG makro 0.10 Anti hbs makro 43.81 Anti hcv 0.06 Adrl/rpr 0.04 Yoğun is temposundan dolayi doktora sonuclarimi gostermeye gidemedim yardimci olursaniz cok sevinirim iyi günler.

Tahlil.Com | 15.09.2015 04:55

Test sonuçlarınızı değerlendirdik.Anti HBS pozitifliği dışında test sonuçlarınız normal.

Anti HBS pozitifliği de bir hastalık göstermez.
Sizde Hepatit B ye karşı bağışıklık yani koruyuculuk oluşmuş.
Bu sonuç iki nedene bağlı gelişebilir.
Aşağıda olası iki nedeni görebilirsiniz.

1.Daha önce Hepatit B aşısı olmuşsunuz.Olduğunuz aşıya bağlı olarak bağışıklık gelişmiş.Bu nedenle Anti HBS testiniz pozitif çıkmış. 
2.Önceden Hepatit B enfeksiyonu geçirmişsiniz ve sonrasında da vücudunuz buna karşı bağışıklık oluşturmuş.

Her iki durumda da şu anda  bir hastalığınız bulunmadığını gösterir sonucunuz, korkulacak bir durum yok.

samet_05_samet | 04.04.2015 12:09

Hocam Merhaba bundan yıllar önce 2008-2009 da felan bu hastalıgı bilmeden bir erkek arkadaşımla ilişkimiz oldu acaba AİDS hastasımıym

Tahlil.Com | 06.04.2015 09:53
Bunun için HIV testi yapılmalı size.
Bir doktora başvurunuz.
cesar123 | 08.03.2015 10:11

Hocem merhaba 23 ocakda bir ilişkim oldu korumalı escortla oral ilişkimiz korumasızdı son 4 5 gündür sol koltuk altım ağrıyor sebebi hıv virüsüyle ilgili midir çok korkuyorum testi ne zaman yaptırmalıyım.

Tahlil.Com | 08.03.2015 10:48
Hiv vürüsü pozitif olan kişi ile anal, oral ve vajinal seks yaparken vücut sıvıları ile temas ettiği için kan dolaşımınıza virüsü alabilirsiniz.birincil enfeksiyonda çoğu kez belirtisizdir.bulaşmadan 1 ile 12 hafta içinde bazı belirtiler görülebilir yaygın kas ağrısı, bulantı, iştahsızlık, ishal gibi bu sebeble doktora gitmenizi ve test yaptırmanızı tavsiye ederim.testinizi yakın zaman da yaptırabilirsiniz.

DAHA FAZLA GÖSTER
Gebelikte salgılanan Beta HCG hormonunun miktarındaki değişiklikler neyin belirtisidir?
Beta HCG hormonu döllenmeden ortalama 11 gün sonra plasenta tarafından salgılanmaya başlanır
Beta HCG Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kanda Beta HCG değerinin yükselmesi gebeliğin oluştuğunu akla getirir.
Beta HCG Sadece Sağlıklı Hamileliklerde Yükselmez
Hamilelik varlığında Beta HCG Hormonu  normal değerlerin üstünde çıkar.
Gebelik Kan Testi Nedir? Kan Testi( Beta HCG) Ne Zaman Yapılmalıdır?
Gebe olup olmadığından  şüphelenenler  gebelik kan testini ne zaman ve nasıl yapacaklarını merak eder.
Tek Başına Beta HCG Yüksekliği Kesin Gebelik Belirtisi midir?
Anne adaylarının en sık merak ettiği konulardan biri tek başına Beta HCG testi yüksekliğinin kesin olarak gebelik anlamına gelip gelmediğidir.Kadınlarda tek başına Beta HCG yüksekliği kesin bir gebelik…
Beta HCG Değerlerine Göre Tahmini Gebelik Haftası
Beta HCG, gebelik tanısında kullanılan güvenilir bir hormon testidir. Beta HCG değeri normalin üstünde bulunan kadınlarda gebelik akla gelir.Beta HCG değerlerine göre kadınlarda tahmini gebelik haftası…
Beta HCG Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?
Hamilelik şüphesi olanlar biran önce test yaptırıp hamile olup olmadıklarını öğrenmek isterler.Beta HCG testinin ne zaman yapılacağı da sıklıkla merak edilmektedir.
Bombay Kan Grubu Nedir?
Tahlil.com yazarı Uz.Dr. Kemal Aslan son yazısında aslında pek bilinmeyen ancak son günlerde daha sık konuşulmaya başlanan farklı bir kan grubuna değindi.
Beta HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?
Gebeliklerde kanda Beta HCG değeri 5 ve üstü olmalıdır.Gebelik tanısından sonra ise Beta HCG değerlerine göre çoğul gebelik tanısı koyulup koyulmayacağı da merak edilen bir konudur. Çoğul gebelik tanısında…
Prolaktin Yüksekliği Nedir? Kimler Prolaktin Testi Yaptırmalı?
Prolaktin hormonu,  beyinde hipofiz bezinin  ön lobundan salgılanan bir hormondur. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlar, memelerinden sebepsiz yere süt gelen ve adet düzensizliği yaşayan kadınlar prolaktin…
Hemogram Testi Hangi Hastalık Tanılarında Kullanılır?
Hemogram testi yani kan sayımı tüm dünyada en yaygın uygulanan kan tahlilidir.Nir çok hasylığın tanı ve takibinde söz sahibidir.
Hepatit C Tanısında Hangi Testler Yapılır?
Hepatiti C tanısı için mikrobiyoloji laboratuvarlarında virüse karşı oluşan antikorların araştırılması yönünden tahliller yapılmaktadır.Bu tahliller Makro ve Mikro ELİSA yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com