Akciğer Embolisi Nedir?

22.10.2016 08:47
Akciğer embolisi, akciğer atar damarının bir veya birden fazla dalının tıkanması sonucu ortaya çıkan ciddi  bir  hastalıktır
Akciğer Embolisi Nedir?
A

Akciğer embolisi, akciğer atar damarının bir veya birden fazla dalının tıkanması sonucu ortaya çıkan ciddi  bir  hastalıktır.  Tıkanma  sebebi  çoğunlukla,  vücudun  diğer  bölgelerindeki  toplardamarlarda oluşan ve kan dolaşımıyla akciğer damarına ulaşan pıhtıdır. Nadir olarak yağ embolisi, hava embolisi gibi başka nedenlerle de ortaya çıkabilir.
 Akciğer embolisi, herkeste ortaya çıkabilir. Ancak hazırlayıcı faktörlerin varlığında ve özellikle birden fazla faktörün birlikte bulunması halinde risk artar.  Yüksek  tansiyon  ve  kalp damar hastalıklarında pıhtı oluşmasında, özellikle  pankreas,  yumurtalık,  akciğer  kanseri  ve  vücuda  yayılım  göstermiş tüm  kanserlerde  pıhtı  oluşumu  kolaylaşır.    
 Ameliyat, travma, kronik hastalık nedeniyle uzun süreli yatak istirahati  
Oturur pozisyonda, beş saatten uzun süren yolculuk riski arttırmaktadır. Özellikle kalça ve diz protez ameliyatları, emboli için başlı başına risk faktörüdür. Bu riski  azaltmak  için  genellikle  ameliyat  öncesi  ve  sonrasında  koruyucu  amaçla  kan sulandırıcı uygulanır. 

Diğer  faktörler:  Birden  fazla  risk  faktörünün  varlığında  aşağıdaki  durumlar  pıhtı  oluşma ve emboli riskini arttırır.  Sigara içmek, şişmanlık, östrojen (kadınlık hormonu) kullanımı, gebelik,  genetik yatkınlık diğer risk faktörleri arasındadır.


 Hazırlayıcı faktörlerin varlığında, sıklıkla bacak toplardamarlarında oluşan pıhtının bulunduğu yerden koparak  kan  dolaşımına  katılması  ve  sırasıyla  önce  kalbe  oradan  akciğer  atar  damarlarına  ulaşması sonucu  emboli  ortaya  çıkar.  Pıhtının  büyüklüğüne  göre  büyük  ya  da  daha  küçük  çaplı  damarlarda tıkanma olur. 

 Pıhtının büyüklüğüne ve altta yatan hastalığın ciddiyetine bağlı olarak belirtiler hafif nefes darlığı ve göğüs  ağrısından  ağır  solunum  ve  dolaşım  yetmezliğine,  ani  kalp  ve  solunum  durmasına  kadar değişen bir çeşitliliktedir.  
 
Sıklıkla  şu belirtiler ortaya çıkar: nefes  darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, kanlı balgam ya da balgamda çizgi şeklinde kan bulunması, bacak  ağrısı,  şişlik,  kızarıklıklık ( İki  bacak  arasında  çap,  ısı  ve  renk  değişikliği  ile  kendini gösterir ), parmak  uçları  ve  dudaklarda  morarma,  ateş,  terleme,  çarpıntı,  baş  dönmesi  gibi  belirtiler daha az sıklıkla ortaya çıkar. 
Akciğer  embolisi  hayatı  tehdit  edici  bir  hastalıktır  ve  önemli  bir  “ani  ölüm”  sebebidir. Hastaların yaklaşık üçte birinde maalesef tanı konulamadan ölümle sonuçlanır. Ancak tanı ve tedaviye hemen başlanması halinde bu sayı hızla azalır.
 
Tanıda hastalığın öyküsü ve klinik bulgular çok önemlidir. Bu nedenle hastalar şikayetlerini net olarak anlatmalı,  önceki  sağlık  durumu  ile  ilgili  bilgileri  hekimlerine  anlatmalıdır.  

Akciğer embolisinden şüphe edilen bir hastada kan testleri, akciğer filmi, kalp grafiği, bacak ultrasonu, tomografi, sintigrafi ve anjiyografi gibi bir dizi tetkikler yapılır. Kesin tanı için bazen bu tetkiklerin biri veya ikisi yeterli olabilirken, bazen anjiyografiye kadar tüm tetkikler gerekebilir. 

 Hastaların  büyük  çoğunluğunda  ilaç  tedavisi  yeterlidir.  Tedavi,  pıhtı önleyici  (kan  sulandırıcı)  ya  da  pıhtı  eritici  ilaçlarla  yapılır.  Pıhtı  eritici  ilaçlar  ciddi kanamalara  sebep  olabildiği  için  sadece  acil  ve  hayatı  tehdit  edici  durumlarda kullanılır.
· Diğer işlemler:  Akciğer damarında çok büyük bir pıhtı varsa doğrudan ameliyatla pıhtı çıkarılabilir.
 
 Tedavinin  uzun  süreli  olması  nedeniyle  taburculuk  sonrası  hastalar  ayaktan  takip  edilerek,  kan sulandırıcının etkinliği kan tetkikleri ile test edilir ve ilaç dozu ayarlanır. Bu tür ilaçlarla kan pıhtılaşma süresi uzayacağından kanama eğilimi artar. Trafik kazası, darp, yaralanma, düşme, şiddetli baş çarpması gibi durumlarda görünürde herhangi bir yara-bere olmasa bile, iç kanama olabileceğinden mutlaka doktorunuza başvurmanız gereklidir. 

Kullandığınız  ilacın  adı,  kullanım  dozu  ve  son  kan  testlerinizin  yazılı  olduğu  bir  kartı acil müdahele durumları için  her  zaman yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Pıhtı  önleyici  ilaçlar  diğer  ilaçlarla  etkileşir. Bu  nedenle  bir  başka  ilaç  kullanmanız  gerektiğinde doktorunuza  bu  durumu  bildirmeniz  gerekir.  Pıhtı  önleyici  ilaçlar  beslenmeden  de  etkilenir.  K  vitamini  açısından  zengin  gıdaların  aşırı tüketimi ilacın etkisini azaltıp pıhtı oluşumunu kolaylaştırırken bazı gıdalar da ilacın etkisini arttırarak kanama eğilimini arttırır. Bu nedenle beslenme konusunda dikkatli olunması gereklidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Sünnet, hafif sayılabilen bir müdahale olsa da yine de cerrahi bir işlemdir ve ciddiye alınması gerekir
Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?
Gaz sancısı geldiğinde insanı deliye çeviren, bir de şişkin bir karınla bizi gezmek zorunda bırakan, çoğu zaman rahatsızlık veren bir durumdur
Argan Yağı Nedir?
Argan yağı dökülen saç ve kırılan tırnaklara çözüm olabilir
Antikorla İle Gelen Bağışıklık
Eskiden insanlığa büyük kayıplar verdiren pek çok hastalık günümüzde hafif olarak atlatılıyor
Hamilelikte Rahat Uyumak İçin Öneriler
Hamilelik sürecinin özellikle ilerleyen zamanlarda genişleyen karın ve hareketlenen bebekle birlikte uyumak gerçekten güçleşir
Bölgesel Zayıflamanın Püf Noktalarını Biliyor musunuz?
Fazla kilolarınızdan kurtulsanız da vücudunda hiç zayıflamayan ve orantısız duran bölgeleriniz mi var? O zaman bu yazımız tam da sizin için
Yüz Yıkamanın Faydaları Nelerdir ?
Güne yüzünüzü yıkayarak başlamanız hem fiziksel hem ruhsal sağlığınızı koruyacaktır
Gebelikte Egzersiz
Düzenli olarak egzersiz yapmak insan vücudu için çok önemlidir
Virüs Nedir?
Virüs, DNA veya RNA genetik materyali taşıyan ancak canlı bir doku olmaksızın kendini çoğalamayan biyolojik yapıdır
Ortodonti Nedir?
Ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen bölüm, ortodonti olarak isimlendirilmektedir
Spor Sakatlanmalarına Dikkat!
Spor, gündelik yaşamda var olması gereken fiziksel bir aktivitedir ancak hangi tip sporun hangi seviyede yapılması gerektiğini doğru seçmek sağlığın korunması için oldukça önemlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com