Akciğer Veremi Nedir? Verem Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

22.06.2018 08:00
Akciğer veremine, koch basili denilen ufak kıvrık içinde küçük noktacıklar görülen çomak şeklindeki bakteriler yol açar
Akciğer Veremi Nedir? Verem Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
A

Akciğer veremine, koch basili denilen ufak kıvrık içinde küçük noktacıklar görülen çomak şeklindeki bakteriler yol açar.
Verem mikrobu olan Mycobacterium tuberculusis insan vücuduna çeşitli yollardan girebilir. Bu yolların başında, solunum yolları bulunur.
Hastalık etkeni bakteri, kişiye çoğunlukla veremlinin balgamı veya veremli ineklerin sütü ile bulaşır. Sağlık ve hijyen şartlarına uymamak, aşırı yorgunluk, üzüntü, grip, boğmaca, kızamık veya şeker hastalığı gibi etmenler hastalığı tetikler.
Bu unsurlar  vücudun direncini kaybetmesine ve dolaylı olarak da verem hastalığına yakalanma ihtimalinin artmasına etken olmaktadır.
  
Verem, üç devrede kendini göstermektedir:

Birinci devrede, hastada genel yorgunluk, iştahsızlık, sırt ağrıları, öksürük, ve 38 dereceye varan ateş gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.Verem etkeni olan bakteri bu devrede tüberkül adı verilen iltihaplı bölgeler oluşturmaktadır.
İkinci devrede ise verem hiç bir belirti göstermeyebilir. Ancak basiller bütün vücuda yayılarak deri, eklemler, kemikler, böbrekler, barsak, karın, ve beyin zarı gibi bölgelere yerleşebilir. Bu devrede tedaviye başlanmamışsa, vücudun direnci azalmaya başlar.Bu nedenle tedavi görülmesi son derece önemlidir.
Üçüncü devrede, verem basilleri kan veya lenf kanalları aracılığı ile vücuda yayılmaya devam eder. Hastalarda belirgin olarak halsizlik, yorgunluk, balgamlı öksürük, akşamları yükselen hafif ateş, iştahsızlık ve tipik olarak gece terlemeleri izlenebilmektedir.
Bu devrede verem tedavi edilmediği takdirde, diğer akciğeri de tutabilir. Tüberküloz tedavisi uzun solukludur.
Tedavi 4 ile 9 ay arası sürebilir.Antibiyotikler tedavide kullanılmaktadır. Tedavinin sürecinde beslenmeye dikkat edilmeli, stresten uzak durulmalı,temiz ve açık hava bulunan ortamlarda yaşanmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Bebeklerde Tortikolis Nedenleri
Tortikolis veya boyun eğriliği bebekler arasında yaygın bir hastalıktır.Bebeklerde de görülebilen bir hastalıktır.
Hipotiroidi Nedir?
Hipotiroidi bir tiroid bezi işlev bozukluğudur.Tiroid bezinin normal fonksiyonlarını yerine getirmeyip normalden az çalışması sonrası ortaya çıkan bir hastalıktır.Temel sebebi bağışıklık sistemindeki…
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Neden Olur?
Huzursuz bacak sendromu, özellikle bacakta görülen istemsiz hareketlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Nöroloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmalıdır.
Anksiyete Nedir?
Anksiyete, neden olmaksızın duyulan içsel korku ve tedirginlik hali olarak tanımlanabilir.Psikiyatrik bir hastalık tablosudur.Çoğunlukla tedaviyi gerektirir.
Ödem Nasıl Atılır?
Ödem, vücutta tutulan, biriken su anlamına gelir. Vücut bu fazlalığı bir şekilde atamaz ve hücreler arasında sıvı hacmi artar. Neticede, yüzükler parmağa girmez, ayakkabılar dar gelir, yüz ve dudaklar…
Fankoni Hastalığı Nedir? Tanısında Kullanılan Testler Nelerdir?
Fankoni genetik bozukluğunun görüldüğü bir hastalıktır.
Kısırlık ve Azospermi nedir?
Tıp dilinde azosperm, semende(meni suyu) hiç sperm olmamasına denilir. Tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.Tedavi edilmediğinde ise erkeklerde kısırlığa yol açan etkenlerden biridir.
Cushing Sendromu Nedir?
Cushing sendromu endokrin sistemlerini etkileyen metabolik bir hastalıktır. Endokrinoloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmaktadır.
20lik Diş Çekildikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
20 lik diş çekimi; ağız içinde bulunduğu yeri bakımından, diğer dişlerin çekiminden çok daha zordur. Ağzımızda üçüncü azı dişi 20 lik dişdir.
5 Soru ve Cevapla Grip Hakkında Bilmeniz Gerekenler:Grip Nedir,Grip Testleri
Havaların giderek soğumaya başlamasıyla soğuk algınlığı ve grip vakaları önümüzdeki günlerde ister istemez artmaya başlayacak.Grip hakkında bilmeniz gerekenler, grip hastalığının tanımı, tanısı ve tedavisi…
Soğuk Havalarda Kalp Krizi Riski Daha Çok Artıyor
Kışın soğuk hava tansiyonda yükselmeye yol açabiliyor. Aşırı soğuk havalar özellikle kalp hastaları için sağlık yönünden önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.
HIV Testi ve AİDS Belirtileri İle İlgili Önemli Bilgilendirme
HIV Testi ve AİDS belirtileri ile ilgili kafası karışmış okurlarımızdan uzmanlarımıza bir çok soru geliyor. Tahlil.com doktorları olarak bu konuda önemli bir bilgilendirme yapmak istiyoruz
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com