Alerji Nedir? Alerji Tanısında Kullanılan Testler Nedir?

05.09.2017 02:39
Alerjik hastalıkların başlıcaları; alerjik astım, alerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi(alerjik rhinit), egzama dediğimiz atopik dermatit, böcek sokmalarına karşı oluşan alerjiler, alerjik sinüzit, gıda alerjisi, alerjik göz nezlesi, ilaçlara karşı olan alerji, güneş alerjisi ve lateks alerjisidir
Alerji Nedir? Alerji Tanısında Kullanılan Testler Nedir?
A

Alerjik hastalıkların başlıcaları; alerjik astım, alerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi(alerjik rhinit), egzama dediğimiz atopik dermatit, böcek sokmalarına karşı oluşan alerjiler, alerjik sinüzit, gıda alerjisi, alerjik göz nezlesi, ilaçlara karşı olan alerji, güneş alerjisi ve lateks alerjisidir. 

Bu hastalıklar tekrarlayıcıdır. Yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve performansı düşürür.. Hatta anaflaksi dediğimiz, ani ölümle sonuçlanabilen tehlikeli bir hastalığa yol açabilir. Bu durumda acilen doktora başvurulmalıdır. Çünkü dakikalar içinde gerçekleşen bir olay olup ani kriz gelişir. 

Alerjik hastalıklarda görülen belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Örneğin; ciltte oluşan bir alerjide, kaşıntı, kuruma kabarıklık, döküntü gibi bulgular vardır. Yine burun nezlesinde, burunda kaşıntı, akıntı, aksırık görülür.Hekimler alerji tanısı için bazı testlere ihtiyaç duyar. 

ALERJİK HASTALIKLARIN TANISINDA KULLANILAN TESTLER 

Alerjik hastalıklarda da erken teşhis tedaviye olumlu katkıda bulunur ve hastalığın duraklaması için de önemlidir.Bu sayede oluşabilecek krizlerin de önüne geçilmiş olur. Hastalığın belirli dönemlerde ve tekrar görülmesi, ailede de böyle bir alerjinin var olması, alerjenle temas sonucu ortaya çıkması, hastalığın tanısını kolaylaştıracaktır. 

Alerji durumunda kanda Ig E testi tanıda çok yardımcıdır.Bu antikorun (Ig E) kandaki varlığına bakılarak alerji tanısı konabilir. Bunun dışında alerjinin türüne göre ilave tahliller de yapılabilmektedir.

Gıdalarla deri testleri uygulanır. Bu uygulama genellikle özel hazırlanmış gıda alerjenleri ile yapılır. Ama bazen gıdanın doğal haliyle, yani taze gıda örnekleriyle de test yapılabilir. 

Atopik dermatit gibi bazı hastalıklarda ve alerji ilaçlarının (antihistaminikler) kesilemediği durumlarda deri testleri yapılması hekimlerce önerilmez.. Bu durumda gıda spesifik İg E tahlili uygulamak gerekir. Ancak yumurta ve süt alerjileri hariç, bu testler her zaman faydalı sonuçlar vermeyebilir. 

Diğer bir tanı yöntemi de eliminasyon (kaçınma) diyetidir.Hastadan alınan bilgilerle tespit edilmiş olan muhtemel sorumlu gıda veya gıdalar diyetten çıkartılır ve şikayetlerin devam edip etmediği kontrol edilir. Gıda alerjilerinde uygulanan en önemli tanı yöntemi ise maruziyet testidir Bu test acil müdahale koşullarının sağlandığı ortamlarda (hastane) ve tecrübeli alerji uzmanları gözetiminde yapılabilir. Tanı değeri çok yüksektir ancak tahlil sırasında alerji gelişme riski olduğu da bilinmeli ve gerekli önlem alınmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

elanur | 23.05.2012 09:56

Merhaba. Güneşe Karşı Alerjim Var ve Vücudum Kızarıyor, kabarıyor, kaşınıyor. Güneşe Çıkamıyorum. ne önerirsiniz ? :S

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Bir cildiye uzmanına başvurun
Digoksin Tahlilinin Normal Değeri ve Kullanım Yerleri
Digoxin testi, kanda digoxin adı verilen ilacın miktarını ölçen ve buna göre gerekirse ilacın dozunun ayarlanmasını sağlayan bir testtir
Hamilelik Döneminde Yapılacak Tahliller Nelerdir?
Hamilelik sürecinde bebeğin gelişim takibi için yapılan pek çok tahlil vardır
FAP Hastalığında MLPA (Delesyon/ Duplikasyon Analizi) Nedir?
FAP; ailede kalıtsal olan polip hastalığıdır
Memede Hangi Akıntı Tehlikelidir?
Meme kanseri şüphesi ve tanısında, kişinin şikayetleri son derece önemlidir
Gebelikte Antidepresan Kullanılırmı?
Seçici Serotonin Geri Alım Koruyucusu (SSRI), sık kullanılan antidepresanların açılımıdır
Detaylı Ultrason Nezaman Yapılmalı?
Detaylı ultrason; bebeğin anne karnında, uzuvlarının ve organlarının değerlendirildiği işlemdir
Adetliyken Muayene Olurmu?
Kadınların adet döneminde; hormonal dengeleri değişir
Üçlü Test (Quad Screen) Nedir?
Çoğunlukla riskli gebeliklerde yapılan bir tahlil yöntemidir
Lipid Profili Tarama Testleri Nelerdir? Kimler Yaptırmalıdır?
Lipit profili koroner arter hastalığı ( KAH)  şüphesi olanlarda tarama amacıyla yapılan bir test profilidir
Hepatit C Testini Kimler Yaptırmalıdır?
Hepatit C, hepatit hastalıklarının arasında yaygın olarak görülen bir türdür
Koyu Renkli İdrar Neyin Belirtisidir?
İdrar rengi vücuttaki su oranını  göstergesidir
Palm Yağı Nedir? Sağlığımıza Zararları Nelerdir?
Palm yağı çeşitli hazır gıdalarda sıklıkla kullanılmaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com