ALT Yüksekliği Nedir? ALT Yüksekliği Nedenleri:

20.08.2018 07:07
ALT temel olarak karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya testidir. Diğer adı ise  SGPT(Serum Glutamik-Piruvik Transaminaz)'dır.Bazı tahlillerde bu isim de kullanılmaktadır.
ALT Yüksekliği Nedir? ALT Yüksekliği Nedenleri:
A

ALT temel olarak karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya testidir. Diğer adı ise  SGPT(Serum Glutamik-Piruvik Transaminaz)'dır.Bazı tahlillerde bu isim de kullanılmaktadır.Temel olarak karaciğer fonksiyonlarındaki bozukluklarda (hepatit, sarılık gibi) kanda değeri yükseir.
ALT ayrıca bazı kas ve kalp hastalıklarında da tanıda yardımcıdır.Normalde karaciğer, kaslar, kalp ve böbrekte bulunur.Acak düşük düzeylerde olduğundan kanda yüksek değerlere çıkması beklenmez.
ALT yüksekliği aşağıda belirtilen nedenler ve hastalıklarda görülebilir. 

1.Çeşitli karaciğer hastalıkları,
2.Safra yollarındaki tıkanıklıklar,
3.Kas zedelenmeleri,
4.Musküler distrofi hastalığı
5.Konjetif kalp yetmezliği v
6.Karaciğere toksik olan ilaçların kullanımında da ALT yüksekliği olabilir.
7.Alkolizm
8.Ailesel karaciğer hastalıkları
9.Karaciğer üzerine zararlı ilaçların kullanılması.
10.Aşırı kilolu obez kişilerde
11.Karaciğer yağlanmasında
12.Şeker hastalarında

Doktorunuz ALT testinin yorumlanmasında tetsin normal değerlerini göz önüne alarak değerlendirmede bulunacaktır. ALT testinin normal değerlerini aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

ALT Testi Normal Değerlerini Öğrenmek İçin Tıklayınız....

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

eda_sahin53 | 12.03.2015 08:03

Babam tahlil yaptırdı ve alt 79, ast 47, ggt 102 , ck-mb 31, vldl kolestrol 22.6 , tsh de 5.99 çıktı. Normal değerlerin üstünde. Bakıyorum ama anlayamıyorum açıklarmısınız? Bu arada babamın yaşı 45, şimdiden teşekkürler :)

Tahlil.Com | 18.03.2015 10:18

Babanıza ait belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığı ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.

http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir

http://tahlil.com/ggt-nedir-ggt-yuksekligi-neden-gorulur

kubra061989 | 06.08.2014 01:45

merhaba hocam buğün anemi ve b 12 için test yaptırmıştım iğne ve ilaç tedavisi oldum demir yine düşük fakat alt seviyesi 9 çıkmış ne yapmam gerekiyor sorun olur mu

Tahlil.Com | 06.08.2014 01:57
Tedavi öncesi ve sonrası sonuçlarınızı yazarsanız yardımcı olabiliriz..
tuncayalas | 28.03.2013 06:38

ast 12 alt 9 crp 8.687 vldl 32 ldl 128 hdlc 44 chol 204 trig 158 fe 90 ....28.3.2013 tarihi itibari ile kan degerlerim yazılmıştır. özellikle alt ve ast degerlerim düşük gözükmektedir. nedeni nedir acaba. kolestor icin devamlı lescol 80 mlgrm, yüksek tansiyon icin telvis 80 mlgrm.

Tahlil.Com | 30.03.2013 01:02
İlaçlarınızı kullanmaya devam ediniz, CRP yüksekliği d eromatizmel bir durum veya enfeksiyondan kaynaklanmış olabilir.
Biyoaktif Kan Grubu Testi Nedir?
Biyoaktif; canlı organizma üzerinde etki etmek anlamına gelir.Biyoaktif Kan Grubu Testi ise günümüzde kullanılan ve giderek popülerleşen  teknolojik tahlil yöntemlerinden…
Toxoplasma Düşük Avidite Nedir?
Toxoplasma Düşük Avidite testinin yorumlanması merak edilen bir konudur. Toxo avidite değeri 0,200 ve altı ise bu durumdan şüphelenilir.
Hba1c (Glikozile Hemoglobin) testi nedir?Kimlere yapılır?
Kandaki şekerin eritrositlerde bulunan hemoglobinle etkileşimi sonucu ortaya çıkan kan proteinidir. Şeker hastalığı tanı ve takibinde son derece önemli bir testtir. 
RBC düşüklüğü nedir? RBC düşüklüğü hangi durumlarda olur?
RBC düşüklüğü eritrosit yani alyuvarların sayısında düşüklük anlamına gelir.RBC testinin kan sayımında düşük olması normal bir durum değildir.RBC düşüklüğü…
RBC Testi (Alyuvar Sayımı ) Nedir? RBC Normal Değerleri, RBc Düşüklüğü ve Yüksekliği
Bu makalemizde alyuvar kan sayımını, tam kan sayımını ve nasıl yapıldıklarını öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca bu kan sayımlarının normal değer aralıklarını, eğer normal aralıkta değilse…
Toxoplasma Enfeksiyonu ve Avidite Testi Nedir?
Anne adayları,özellikle gebelerin doğum öncesi yaptırdığı testlerden biri de Toxoplasma testleridir. Toxoplasma testleri Toxo IgM ve Toxo IgG'dir.Bu testler genellikle ELİSA yöntemi ile…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com