Anti Pariyetal (parietal) Antikor Testi Nedir ?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 21.01.2019 09:41 | Yazar: Dr. Cem Argun
Anti pariyetal antikor kandan alınan serum örneği ile yapılan bir oto antikor testidir.Kısaca Anti-GPA, AGPA, APCA olarak da adlandırılır.Temel kullanım alanı B12 vitamin eksikliğinin en sık nedeni olan pernisiyoz anemi hastalığının tanısının koyulmasıdır.
Anti Pariyetal (parietal) Antikor Testi Nedir ?
A

Anti Pariyetal Antikor Testi Nedir? (Anti-GPA, AGPA, APCA )

Kolda damardan alınan kan örneğinden çalışılır. Pariyetal hücre antikorları otoantikordur.Anti pariyetal antikor testi de bir oto antikor testidir. Bu test ile kanda bu otoantikorların varlığı araştırılır.
Sıklıkla ELİSA yöntemi ile çalışılmaktadır. IFA yöntemi de tanıda kullanılan önemli ve çok daha duyatlı bir tahlil yöntemidir.
Pariyetal hücreler midede bulunmaktadır.Pariyetal hücreler, vücudumuzda hidroklorid asit ve intrensek faktör üretiminde görevlidir.

İntrensek Faktör Nedir?

İntrensek faktör, B 12 vitaminin emilimi ve kana geçmesi için gereklidir. Anti-pariyetal hücre antikorları pernisiyöz anemisi bulunan hastaların % 90’ında bulunur. Bu hastaların yarısından fazlası anti intrensek faktör antikoruna sahiptirler. Bu antikorların bulunmasının, mide mukozasının bozulmasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir.

Anti Pariyetal Antikor Testi Nasıl Yorumlanmalıdır?

Anti pariyetal antikor pozitifliği normal bir durum değildir.Normalde negatif olmalıdır.
Anti pariyetal antikor testi pozitif olanlarda pernisiyoz anemi düşünülür. Ayrıca atrofik gastrit, hashamato tiroidit, addison hastalığı, juvenil diayabet vakalarında da anti pariyetal antikor testi pozitifliği görülebilmektedir.

Anti pariyetal antikoru olan hastalarda B 12 vitamini emilimi de bozulacağından, vitamin B 12 eksikliği olan hastalarda da ayırıcı tanıda sıklıkla istenen bir testdir. IFA ve ELİSA yöntemleri ile sıklıkla çalışılmaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

strannqe | 31.10.2013 05:11

Anti pariyetal antikor (APA) sonucu: lt 1:10 (Normal değerleri:alt sinir:lt 1:10 ust sinir:yazmıyor) çıktı. Durumum nedir acaba? 

Tahlil.Com | 31.10.2013 06:26
Muhtemelen ara bir değer çıkmış, doktorunuz gerek görürse testi tekrarlatabilir.
Histerosalpingografi (HSG) rahim filmi ağrılı bir işlem midir?
Histerosalpingografi (HSG) yada halk arasında bilinen adıyla  rahim filmi kadın doğum hastalıklarının tanısı ve takibinde kullanılan bir tıbbi tahlil yöntemidir.
Troponin Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
Troponin kalp veya iskelet kasında bulunan bir proteindir. Troponin kalp krizi veya kalp dokusunda bir zedelenme sonrasında kandaki konsantrasyonu hızla artan bir maddedir.Troponinin kanda normalden fazla…
HbA1c Nedir? HbA1c Normal Değerleri ve Kullanımı
HbA1c: Kronik bir hastalık olan diyabetin takibinde en önemli tahlillerden birisidir. HbA1c tahlilinin diyabet ile ilişkisi, normal ve anormal değerleri ile nasıl yorumlanacağına dair aşağıdaki yazımızda…
Babalık Testi:7 Soru ve Cevapla Babalık Testi Nedir?
Babalık testleri sıklıkla merak edilen tahlillerin başında gelmektedir.Çocuklarının öz babası olup olmadığını merak eden babalar bu testi yaptırmak istemektedir.Kafasındaki şüphe nedeniyle…
Tiroid Hastalıklarının Tanısında Kullanılan Testlerin Yorumlanması
Tiroid bezi hastalıklarının tanısında kullanılan testler serbest T3, serbest T4 ve TSH testleridir. Bu testlerin sonuçlarının doğru yorumlanması tiroid bezi hastalıklarının tanı ve takibinde büyük…
Gebelik İçin Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?
Beta HCG kan testi gebelik tayini için sıkça tercih edilen güvenilir bir tahlildir. Kan tahlili sonrası beta HCG değerine bakılarak gebelik tanısı koyulur.Gebeliğin tanısı için…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com