ARB Testi ve ARB Görülmedi Ne Demektir?

18.05.2016 03:48 | Güncelleme: 21.01.2019 10:02 | Yazar: Dr. Cem Argun
ARB aranması tahlili mikrobiyolojik bir analizdir. Mikrobiyoloji laboratuvarlarında tüberküloz şüphesi olan hastalara özel boyalar kullanılarak yapılan mikroskopik bir testtir.Mikroskopi sonrası ARB görülmesi tüberküloz hastalığı yönünden bilgi verir.ARB görülmedi şeklinde bir rapor ise bir hastalığı düşündürmez.ARB testi ve test sonucu ARB görülüp görülmediği konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
ARB Testi ve ARB Görülmedi Ne Demektir?
A

ARB Testi Nedir?

ARB aranması tahlili diğer adıyla da ARB testi mikrobiyolojik bir analizdir.Genelde idrar ve balgamda veya şüphelenilen vücut salgısı veya sıvısında  mikobakteriyel enfeksiyon tanısının koyulmasında çalışılır.

En sık kullanım alanı halk arasında verem tıbbi olarak da  tüberküloz (Tbc) tanısı koymak ve eğer uygulanıyorsa tedavinin etkinliğini araştırmaktır.Bir mikobakteri olan ve tüberküloz diğer adıyla da verem hastalığına sebep olan Mikobakteri tüberküloz (Mycobacterium tuberculosis) bakterisini mikroskopik olarak saptama esasına dayanır.
ARB testinde örnek ARB (aside dirençli bakteri) boyama yöntemi ile boyanır. 

Boyama sonrası mikroskopik incelemede tüberküloz etkeni olan mikobakteriler mavi zemin üzerinde pembe, kırmızımsı ve/veya mora yakın renkte görülür.Bu özelliğiyle aside dirençli olmayan diğer bakteriler mavi renkte görülürken mavi renkteki  diğer bakterilerden kolaylıkla ayrılır.

ARB testi verem şüphelenilen hastalardan alınan örneklerden yapılır.En sık idrar ve balgam örnekleri incelenir.

Aşağıdaki resimde pembe renkli ve ARB boyanmış bakterileri görebilirsiniz.

pembe renkli ve ARB boyanmış bakterileri

ARB Görüldü Ne Demektir?

ARB testi sonrası ARB bakterilerin görülmesi durumunda ( yukarıdaki resimde görüldüğü üzere) hastada tüberküloz diğer adıyla verem hastalığı olduğu yönünde bilgi sahibi olunmaktadır.

ARB Görülmedi Ne Demektir?

Yapılan boya ve tespit işlemleri sonrası mikroskop ile yapılan inceleme sonrası ARB görülmemesi şüpheli bir mikroorganizma olmadığını gösterir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Amonyak Yüksekliği
Amonyak testi, çeşitli karaciğer hastalıklarının neden olduğu Reye sendromu tanısında, asit-baz bozukluğu, şuur bulanıklığı, kusma, davranış ve bilinç değişikliği gibi durumlarda ve yenidoğanda doğumdan…
İnsülin Direnci; Reaktif Hipoglisemi, Gizli Şeker ve Diyabet Habercisidir
İnsülin  pankreasta yer alan  beta hücrelerinden salgılanır
Alanin transaminaz (ALT) Değeri Neden Yüksek Çıkar?
Karaciğer sağlık tarama testinde bakılan ve ALT olarak kısaltılan Alanin transaminaz değeri karaciğerin hasar görmesi halinde yüksek çıkmaktadır
CK Testi Nedir?
CK testi bir biyokimya testidir
ACTH Testi Hangi Durumlarda İstenebilir?
Hipofizin ön kısmından salgılanan ACTH (Adrenokortikotropik Hormon), böbrek üstü bezlerini uyararak çeşitli hormonların salgılanmasını sağlar
Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Normalde Ne Renk Olmalı Nasıl Görünmelidir?
Beyin Omurilik Sıvısı normalde renksiz , şeffaf ve berrak olarak görülmelidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com