ASCUS Nedir? Smear Sonucunda ASCUS Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

08.09.2018 06:37 | Güncelleme: 10.01.2019 12:59 | Yazar: Dr. Cem Argun
Servikal smear testi sonrası bazı tahlil sonuçlarında ASCUS sonucu çıkmaktadır.ASCUS  İngilizce 5 kelimenin baş harflerinden adını almıştır.Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance kelimelerinin kısaltması ASCUS olarak tanımlanmştır. Bu terimleri Türkçe'ye çevirdiğimizde ise bir patoloji tahlili olan  servikal smear sonrası yapılan incelemede bazı tipik olmayan hücresel değişimlerin varlığı anlamına gelmektedir. Ancak bu değişimler kanser tanısı olduğu anlamına gelmemekte fakat takipin gerekebileceğini göstermektedir.
ASCUS Nedir? Smear Sonucunda ASCUS Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?
A

Servikal smear testi yaptıran kadın ziyaretçilerimiz, patoloji raporlarında ASCUS çıktığında merak edip bizden yorum istiyorlar.
Kadın doğum muayenelerinde PAP smear sonucunda ASCUS tanısı konması durumunda bu ne anlama gelmektedir?
Tahlil.com olarak bu konuya açıklık getirmek istiyoruz.

ASCUS Nedir?

ASCUS kadınlarda rahimden( serviksden) alınan smear sonrası birtakım hücresel değişimler olduğu ancak bu değişimlerin kansere bağlı olup olmadığını anlamak için bilgi vermektedir.
Günümüzde rahim agzı hastalıkları, cinsel yolla bulaşan HPV (Human Papilloma Virus) virüsü enfeksiyonunun giderek son derece önemlidir.Rahimden smear incelenmesi de bu sebeple önem kazanmıştır.
Smear testi sonrası ise bazı tahlil sonuçlarında ASCUS şeklinde tanımlamalar olmaktadır.Smear tahlil sonucund a ASCUS terimini görenlerde sonucun ne olduğu konusunda meraklanmaktadır.
ASCUS, rahimden smear incelemesi sonrası patoloji raporuna göre sebebi veya önemi tam bilinmeyen hücrelerin varlığı anlamına gelmektedir.
ASCUS değerlendirmesine göre kadın doğum doktorları hastalarından gerek görürse ilave tahliller de isteyebilir

Smear Sonucunda ASCUS Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

Alınan smear sonrası yapılan patolojik inceleme sonrası menopozda olmayan ve üreme çağındaki bir kadında ASCUS çıkması durumunda hemen paniğe kapılmaya gerek yoktur.
Bu durumda çoğunlukla izlenen yol bir şey yapmadan bekleyip 6 ile 12 ay sonrası hastada smear testinin tekrarlanmasıdır.

ASCUS Sonucu Nasıl Yorumlanmalıdır?

ASCUS sonucunu hastanın muayenesini ve smear testini yapan kadın doğum doktoru yorumlamalıdır.
Hastanın klinik durumu bilen kadın doğum uzmanı gerek duyarsa smear tahlili incelemesini yapan patoloji uzmanıyla da görüşerek kolposkopi ve nihayet biyopsi yapma yoluna da girebilir.
Fakat bu sıkça izlenen bir yol değildir.
İncelemeye tabii tutulan hastadan doktorca sıvı bazlı servikal smear örneği alınmış ise şüphe durumunda hastaya HPV virüsü de bakmak gerekmektedir.
Bilindiği üzere HPV virüsü enfeksiyonu kadınlarda serviks kanserlerinin gelişiminde önemli rol oynamaktadır.Bu nedenle HPV tanısı koymak önemlidir.
Bir diğer önemli husus ise, ASCUS u olan her 2 hastanın birinde geçirilmiş HPV enfeksiyonu bulunduğudur.Bu nedenle HPV araştırılması önem taşımaktadır.HPV varlığı patoloji sonucunda ASCUS çıkma ihtimalini arttıracaktır.
ASCUS u bulunan hastalarda, HPV testi sonucunda virus negatif çıkar ise bu durumda endişelenecek bir şey yoktur.
Böyle bir  durumda PAP smear testi 1 yıl sonra tekrarlanmalıdır.
Yapılan kontrol smear incelemelerinde hastada altıncı ay ve 1 yıl sonra yapılan smear testleri normal olarak bulunmuş ise bu durumda rutin yıllık kontroller ile smear testi tekrar edilmelidir..
Ancak bu testlerden herhangi birisinde ASCUS ya da daha ileri bir lezyon saptanırsa bu durumda derhal hastaya kolposkopi ve biyopsi yapılmalıdır..
Hastada bundan sonra izlenecek yolu ise hastayı klinik olarak takip eden kadın doğum uzmanı belirlemelidir. 

Tahlil.com Smear Testi Yapılmasını Öneriyor

Tahlil.com olarak özellikle üreme çağındaki ve cinsel yönden de aktif kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene için kadın doğum doktoruna başvurmaları ve smear testini yaptırmalarını önermekteyiz.
Smear testi sonrası ASCUS çıktığında doktorlarımıza danışmak için yazımızın altındaki bölüme sorunuzu sorabilir ve konuya dair uzmanlarımızın verdiği cevapları okuyabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

fundaozdemirolalla | 28.01.2014 09:46

benim smear sonucumda önemi belirsiz Atipik skuamöz hücreler ASC_US çıktı hpv sonucu pozitif ve tip 58 çıktı. Bugün gittiğim prof.dr. bana leep yapalım dedi ama ben önce kolposkopik biyopsi yapılmasını istedim. Biyopsi sonucu çıkmadı acaba leep yaptırmalımıydım,

Tahlil.Com | 29.01.2014 09:31

Böyle bir karar belirtmemiz doğru değildir, bu tür kararlar verilirken tetkik sonuçlarıyla beraber muayene bulguları da önemlidir, doktorunuzun önerilerine uymanızı tavsiye ederiz.

copurosmantr | 06.01.2014 09:30

İyi günler

Eşime yapılan pap smear testi sonucu şöyle yeterli endoservikal/transformasyon zon konponenti var, malingnite veya intraepitelyal lezyon yönünden negatif servikovajinal smear inflamasyona bağlı reaktif hücresel değişiklikller+yaymada a tipik epitel hücreler. önemi belli olmayan (ASC-US) ޞž

Tahlil.Com | 06.01.2014 11:13
Eşinizin patoloji sonucunda ciddi bir sorun yok.Aşağıda ASCUS hakkında deatylı bilgi bulabilkirsiniz.
Alzheimer Riski Yapılan Testlerle Belirlenebiliyor
Günümüzün en büyük sorunlarından birisi unutkanlık
York Test Nasıl Yapılır? York Test Uygulama Kılavuzu
Bir gıda intolerans testi olan York Test herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurulmadan bizzat testi uygulayacak kişi tarafından da uygulanabiliyor
Böbrek Hastalıklarında GFR (Glomerüler Filtrasyon Hızı) Testi Nedir?
GFR;  Glomerüler Filtrasyon hızı anlamına gelmektedir
17-OHP Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?
17-OHP testi konjenital CAH hastalığının tanısı için, bebeklerde belirgin cinsel organının oluşmaması, kadınlarda aşırı tüylenme veya erkeksi olmaları veya erkeklerde erken ergenliğin olduğu durumlarda…
Kan Hastalıkları Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Kan hastalıklarının tanısı için birçok tahlil yöntemi kullanılmaktadır
Babalık Testi Nasıl Yapılır?
Genetik test; kişiden herhangi bir doku alınarak, o doku üzerinden genetiğinin çözülmesidir
Kolposkopi Nedir ? Kolposkopi Kimlere ve Neden Yapılır?
Serviks (rahim ağzı) kanseri erken tanısında kadınlarda, PAP smear testleri sık kullanılan bir yöntemdir
Ürik Asit Yüksekliği Hangi Hastalıklara İştirak Eder
Ürik asidin kanda yükseldiği çeşitli hastalık durumları vardır
Tahlil.com Yenilendi
Tahliller,tahlillerin klinik olarak kullanımı ve sağlık bilgileri konularında faaliyet gösteren sitemiz sizler için yenilendi
D- Dimer Testi?
Referans: 250 mcg/L’nin altındadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com