Aşı Neden Geciktirilmemelidir?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 22.08.2020 07:25 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Aşı; olabilecek hastalıkların önlenmesi için, o hastalığın ölü mikrobunun vücuda enjekte edilmesi ve vücudun bu mikroba bağışıklık kazanmasını sağlamaktır
Aşı Neden Geciktirilmemelidir?
A

Aşı; olabilecek hastalıkların önlenmesi için, o hastalığın ölü mikrobunun vücuda enjekte edilmesi ve vücudun bu mikroba bağışıklık kazanmasını sağlamaktır.

Aşı Neden Geciktirilmemelidir?

Olağan dışı bir durum yoksa aşının geciktirilmesi doğru değildir.

Her aşının yapılması gereken bir dönem vardır. Bu dönemin belirlenmesinde; kişinin o ölü mikrobu tolere edebileceği, vücudun tanıyıp tepki oluşturabileceği yaş grubu tanımlanır. Bunun sebebi; mikrobun canlısı vücuda geldiğinde aşı ile aynı karakterde olduğunu vücudun anlaması ve buna göre tepki verebilmesidir. Ayrıca aşıyı vücudun kaldırabilir ve hastalık yapmayacak ölçütte olmasıdır. Aşı ilk yapıldığında ateş çıkması, vücudun o mikropla tanıştığını gösterir ve küçük bir savaş başlar. İşte vücut aynı mikrobu tekrar gördüğünde savaşmayı öğrenmiş olur ve hastalığı çoğu zaman semptom göstermeden atlatır.

Basit bir alerji varsa ve bu alerji anaflaktik (hemen tedavi gerektiren hastalık) değilse, aşılanmaya engel değildir.

Aynı Gün Birden Fazla Aşı Yapılabilir mi?

Bunun yanında; birden fazla farklı aşı aynı gün yapılabilir. Bu durumun herhangi bir zararı yoktur. Bebeğe ağır gelmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Zaten bu aşıların düzenlemeleri yapılırken; hepsinin ağır olmamasına dikkat edilir. Yani iki aşı hafif ve vücutta tepki oluşturmayacak kadar basit mikroplarsa, üçüncü aşı daha ağır olabilir ve bu sebeple ateş yükselmesi görülebilir. Bu durum olağandır ve basit ateş düşürücü ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Tekrarlı Aşılar Geciktirilmemelidir

Bazı aşılar iki veya üç dozda yapılabilir. Bunun sebebi vücudun aşama aşama bu mikropla tanışması ve daha güçlü bir savunma oluşturmasıdır. Tıpkı antibiyotik kullanımında olduğu gibi, bu aşılarda da aralıklar son derece önemlidir. Yani vaktinde yaptırılmalıdır. İlk aşı etkinliğini yitirdiği, savunmasını oluşturduğu zamandan sonra tekrarlayanı yapılmalıdır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Doğru Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
Ayakkabı; her ne kadar sadece şekil bakımından dikkati cezbetse de, asıl fonksiyonu unutulmamalıdır
Uzun Yaşamanın Sırrı; Yüzmek
Yüzmek; spor yapmanın en eğlenceli yollarından biridir
Yüksek Masalar Daha Sık Tercih Ediliyor
Oturarak uzun saatler çalışan pek çok sektör vardır
Östrojen Eksikliği ve Östrojen Eksikliğinin Belirtileri
Menapoz dönemine giren kadınlarda, östrojen üretiminin azalması sıkça rastlanmaktadır
Aspirinin Hergün Kullanılması Zararlı Olabilir
İngiliz bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma günlük aspirin kullanımının, inme ve kalp krizine etkisi olmamakla beraber iç kanama riskini iki kat arttırdığı ile ilgili bir araştırma yaptılar
Mutlu Menopoz İçin 5 Uzman Önerisi
Menopoz her kadını eninde sonunda etkisi altına alacak doğal bir süreçtir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com