Bayramda Şeker Hastalarının Dikkatli Olması Gerekiyor

22.06.2018 08:00
Bayramının gelmesiyle birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın misafirliklerde sunulması  şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturmaktadır
Bayramda Şeker Hastalarının Dikkatli Olması Gerekiyor
A

Bayramının gelmesiyle birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın misafirliklerde sunulması  şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturmaktadır. 
Bayramı fırsat bilip tatile çıkan şeker hastalarında ise  ise  tatil köyleri ve otellerde kurulan açık büfeler dikkat edilmesi gereken bir durumdur.Şeker hastaları, bu dönemde de ağır yemeklerden kaçınmalı, özellikle  tatlıları yememeye gayret etmelidir.
Yenen küçük bir parça tatlı bile ,tüm gün yapılan diyeti ve kan şekeri ayarını bozabilir.   Bayram sofralarını süsleyen kalorili yiyeceklere, özellikle de tatlılara karşı koyamayan şeker hastaları, kan şeker düzeylerindeki yükselme veya düzensizlik gibi sorunlar nedeniyle,bayram sonrası dönemde  ciddi rahatsızlıklar yaşayabiliyor.
Diabet rahatsızlığı olmayan kişilerin de bayram tatilinde  aşırı derecede tatlı tüketmeleri ve gıda almaları da sağlıklarında problem yaratabiliyor.  
Şeker hastalarının, bayramda baklava,kadayıf gibi hamur işi tatlılar yerine  meyve tüketmeleri  veya diyet ürünlerle hazırlanmış sütlü tatlıları az da olsa tüketmeleri önerilmektedir.     
İnsülin kullanan çocukların da bayramda tatlı yemelerinde ane babalar dikkatli ve tedbirli olmalıdır.Anneler çocukları için hem damak, hem de göz zevki açısından diyabetik reçellerle kurabiye yapabilecekleri gibi piyasada kolaylıkla bulanabilen diyabetik şeker veya çikolataları tercih edebilir.
Benzer şekilde diabetli hastalara özel dondurmalar da tercih edilebilir çocuklar için.     Şeker hastaları bayramda da uzun süre aç kalmamalı ve ideal olarak 2 saatte bir gıda tüketmelidir.
Şeker hastalarını ağırlayacak ev sahipleri de ikramlarda baklava veya diğer tatlılar yerine meyve veya diabetik şekerlerle hazırlanmış sütlü tatlıları tercih edebilir.     Bayramda alınacak fazla kalorilerin yakılması şeker hastaları için gerekli olduğu gibi sağlıklı kişilerde de gereklidir.
Bunun için mümkünse ziyaretlere giderken araba yerine yürüyüşün tercih edilmesi ve asansör yerine merdiven kullanılması önerilmektedir.Tatil merkezlerinde de düzenli yürüyüş ve yüzmeler önerilen egzersiz yöntemleridir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
 Bahar Yorğunluğunu Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler
İlkbaharda yaşanılan stresi azaltmak  yok etmek için özellikle B vitamini olan kepekli gıdaların tüketimini sağlamak gerekir
Kefir Yetiştirmenin Püf Noktaları
Evinizde bağışıklığı güçlendirecek kefiri üretebilirsiniz
Dişlerinizi Çok Sık Temizletmeyin!
Dişlerin sıklıkla temizletilmesi, dişin dış kısmında bulunan mine tabakasına zarar vereceği ve çatlatabileceği için uzmanlarca fazla önerilmemektedir
Başarılı Emzirme
Emzirmeye doğumdan sonraki birkaç saat içinde başlanılmalıdır
 Omega 3 Neden İnsan Sağlığı İçin Gereklidir?
Omega 3 vücudun genel sağlığı için gereklidir
Cildimizdeki Yağın Azalması İçin Ne Yapmalıyız?
Yağlı ciltler kuru ciltlere kıyasla daha az kırışır ve daha az rengi değişir
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?
Saçların dökülmemesi, sağlıklı görünmesi, parlak olması ve kırılmaması için, saçlara özen gösterilmesi gerekir
Baba Olmak İçin En İyi Yaş 20-30 Yaşlar Arasıdır
Erkekler için bebek sahibi olmak hemen hemen ergenlikten sonra ömür boyu mümkündür ancak uzmanlara göre en uygun yaş 20-30 yaşlar arasıdır
Bel Ölçüsü Kalp Hastalığı Riskini Gösteriyor
Aşırı kilolu olmak birçok sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor
Çocuklarda Ateş Yükseldiğinde Neler Yapalım?
Çocuk ve bebeklerde sık görülen yüksek ateş anne ve babaları endişelendirir
Kan Şekeri Düşmesi Nedir? Böyle Bir Durumda Neler Yapılmalı?
Herhangi bir nedenle vücutta glikoz eksildiği zaman ortaya çıkan durumdur
Aniden Sinirlenme Gizli Şekerin Belirtisi
Gizli şeker, şeker hastalığının ortaya çıkmadan önceki evresidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com