Bebek ve Yetişkinde, Tıkanma İlkyardımı Farklıdır

23.12.2019 01:40 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
İlkyardım; günlük yaşamda başımıza gelecek ani tehlikeleri, sağlığa zarar vermeyecek şekilde, doğru müdahale ile atlatmaktır. Toplumda herkes bu müdahaleleri bilmeli ve gerektiğinde uygulamalıdır.
Bebek ve Yetişkinde, Tıkanma İlkyardımı Farklıdır
A

İlkyardım; günlük yaşamda başımıza gelecek ani tehlikeleri, sağlığa zarar vermeyecek şekilde, doğru müdahale ile atlatmaktır. Toplumda herkes bu müdahaleleri bilmeli ve gerektiğinde uygulamalıdır.

Temel ilkyardım eğitimi, uzmanlarca verilir. Özellikle işyerleri, son yıllarda bu konuyu önemsemektedir. Ancak ev hanımları, özellikle eğitim sektörü çalışanları, sağlık çalışanları bu işi özellikle önemsemeli ve doğru şekilde öğrenmelidirler. Çünkü çocuğun olduğu her yerde özellikle yutmaya bağlı tıkanıklık çok görülür.

Özellikle bebeklik döneminde çevreyi algılamanın ve öğrenmenin en etkili yöntemi ağıza almaktır. Bebek gördüğü her malzemeyi ağzına atmak, yalamak, çiğnemek ve yutmak ister. Bu sebeple en sık görülen ev kazası da yutmaya bağlı tıkanıklıklardır.

Toplumda bilinen, ilkyardım konusunda en büyük yanlış; tıkanma durumunda sırta vurmaktır. Yutulan yabancı cisim, soluk borusuna takılır ve kişi nefes alamaz. Sırtına vurduğunuzda ise, bu cisim soluk borusunda daha aşağıya kayar ve artık kişiyi kurtarmak mümkün olmayabilir. Nitekim son zamanlarda özellikle ilkokullarda buna bağlı hayatını kaybeden pek çok çocuğu görmek mümkündür.

Oysa ki yapılması gereken, soluk borusuna kaçan yabancı cismi tekrar ağıza getirmek suretiyle dışarı atmaktır.

Bebeklerde tıkanıklığa bağlı ilk yardım nasıl yapılmalı?

Bebeklerin kemikleri henüz tam gelişmemiştir ve kırılgandır. Bu sebeple bebeklere ilk yardım yapılırken öncelikle sakin olmalı ve güç uygulanmamalıdır. Bebek yabancı bir cisim yuttuğunda öncelikle kolunuz midesine baskı yapacak şekilde, ağız aşağı konumda yatırın.

Sırtına aşağıdan yukarı ittirecek şekilde hafif kuvvetle birkaç kez vurun.

Ağzına bakarak cismin gelip gelmediğini kontrol edin.

Yetiştkinlerde tıkanıklığa bağlı ilk yardım nasıl yapılmalı?

Yetişkinlerde tıkanıklığa bağlı ilk yardım daha sert hamlelerle yapılmalıdır ki, normal akışın ters yönüne doğru olan cisim dışarı atılabilsin.

Göbek deliği ve göğüs kafesinin ortası, mideye denk gelen kısımdır. Yetişkinde bir tıkanıklık olduğu zaman, kişi arkadan kavranmalı, yukarı doğru ittirmek suretiyle mideye bastırılmalıdır.

Şayet kişi evde yalnızsa, bir sandalye kullanarak aynı işlemi kendi kendine uygulayabilir. Mide sandalye tepesine denk gelecek şekilde (ayaklar sandalye arkasında), sandalyenin üzerine kapanılmalıdır. Bu sayede ağız aşağı bakar ve alttan yapılan baskı ile besin kolayca çıkar.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Soğuk Algınlığı mı yoksa Grip mi geçiriyorsunuz? Farkları Nelerdir?
Havaların soğuması ile birlikte grip ve soğuk algınlığı hastalıklarından sıkça söz ederiz
Reflüyü Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?
Birçok kişide görülen reflü mide içeriğinin tekrar yemek borusuna kaçmasıyla oluşuyor
Vajinal Akıntı Neden Olur?
Vajinal akıntı birçok bayanda görülebilir ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir
Böbrek Kistleri Nedir?
Böbrek yapısında içinde sıvı bulunan tek ya da çok sayıda kistler olabilir
Bulimiya Nevroza Nedir?
Bir çeşit yeme bozukluğu olarak tanımlanan bulimiya nevroza, sanıldığından çok daha yaygın olarak görülen bir hastalıktır
Boyunda Bulunan Lenf Bezi Şişlikleri Nasıl Değerlendirilmelidir?
Boyun bölgesinde yer alan lenf bezlerinde zaman zaman görülen şişlikler kişileri tedirgin edebilir
Fibromiyalji ve Tedavisi
Fibromiyalji, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz tükenmişlik sendromu veya kronik yorgunluk sendromunun bir diğer ismidir
Diş Apsesini Hafife Almayın!
Diş kökünde enfeksiyon gelişimi sonucu apse oluşur
Stockholm Sendromu Nedir?
Stockholm sendromu, kişinin kendine zarar veren bir kişiyle zamanla duyduğu sempati veya yakınlık olarak açıklanmaktadır
Dakriyoadenit Nedir?
Dakriyoadenit, göz yaşı bezinin iltihaplanmasına verilen bilimsel isimdir
Osteoartrit (Kireçleme) Nedir?
Osteoartrit veya daha yaygın bilinen ismi ile kireçlenme, eklemler arası kıkırdak dokunun zedelenmesi sonucu oluşan eklem kitlenmeleri veya aşınması halidir
 Ascaris Lumbricoides Nedir?
Ascaris lumbricoides,  Ascarididae familyasının bir üyesidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com