Bebeklerde Şeker ve Tuz İhtiyacı Ne zaman Olur?

03.10.2018 12:43
Tuz; insanlarda tiroit hormonunun oluşmasını destekleyen, şeker ise enerji veren besinlerdir. Ancak yetişkin beslenme alışkanlıklarında, bu besinler ihtiyaç için değil, lezzet için kullanıldığından miktarları abartılmaktadır. Peki bir bebek bu gıdalara ne zaman ihtiyaç duyar?
Bebeklerde Şeker ve Tuz İhtiyacı Ne zaman Olur?
A

Tuz; insanlarda tiroit hormonunun oluşmasını destekleyen, şeker ise enerji veren besinlerdir. Ancak yetişkin beslenme alışkanlıklarında, bu besinler ihtiyaç için değil, lezzet için kullanıldığından miktarları abartılmaktadır. Peki bir bebek bu gıdalara ne zaman ihtiyaç duyar?

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü; vitamin, mineral, su, antioksidan ve pek çok değer bakımından bebeğin korunması ve gelişmesi açısından yeterli destektir.
6. aydan itibaren de ek gıdaya geçiş dönemidir. Ana öğünlerde anne sütü alınsa da, artık besin takviyesi de bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ancak bu dönemde tabii ki yetişkinlerin yedikleri yemeklerden bebeklere verilmemelidir. Çünkü yetişkinler; şeker, tuz, baharat gibi çeşitlendirilmiş, tatlandırılmış besinleri tercih ederler. Bu gıdalar bebeklerde gaz sancısı artırır, sindirim sorunlarına ve hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle, 6 ay 1 yaş arasındaki bebeklere özel besinler hazırlanmalıdır.

Tuz, vücutta tiroit hormonu üretimini destekleyen bir besindir. Ancak bu miktarın ayarlanmasında çok önemlidir. Şayet beslenmede hiç tuz tüketilmezse, tiroit hastalıkları ortaya çıkacağı için sıfır tuz tüketimi önerilmemekle birlikte, bu miktar abartılmamalı ve eser miktarda kullanılmalıdır. Dünya sağlık örgütü verilerine göre 1 yaş altı bebeklerde iyot ihtiyacı, 1 gramdan az iken, 1-3 yaş arası bebeklerde bu miktar 1.5 gramdan daha azdır.

Bebeklerde şeker ihtiyacı ne zaman ortaya çıkar? Şeker, enerji vericidir ve besinleri tatlandırır. Bunun haricinde, herhangi bir faydası yoktur. Bebeklik döneminde tüketilen besinler, kişinin yetişkinlikteki yemek tercihlerini meydana getirir. Bu sebeple hiçbir faydası bulunmayan şekeri, bebeklerle erken tanıştırmanın hiçbir faydası yoktur. Zaten koşullar gereği, topluma daha fazla karıştıkça bu yapay besinleri tüketecektir. İnsan ihtiyacını karşılayacak doğal şekerler, meyvelerde bulunmaktadır. Bu şekerler hem daha besleyici, hem de daha sağlıklıdır. Bebeğinize tatlı birşeyler yedirmek istediğinizde dahi pekmez, bal gibi doğal besinler kullanmak, daha doğru bir davranış olacaktır.

Bebeklikten itibaren meyve yemeye alışan ve yapay şekerle tanışmayan yetişkinler, hayat boyunca tatlıya düşkünlük yaşamazlar ve doğal tatlar tercih sebepleri olur. Ancak yapay şekere alışmış olan bir damak zevki, meyve şekerini kabul etmez ve bu besinleri tercih etmez.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hayvanlarda 'Saf Kan' Algısı ve Toplu Sağlığına Etkisi
Şehir içinde veya kırsalda yaşayan ve toplumun bir parçası olan hayvanlar, çoğu kez hak ettikleri muameleyle karşılanmıyorlar
Kalp Sağlığınız İçin Kuru Yemiş Yiyin
Sağlıklı bir diyet programıyla birlikte kuru yemiş tüketmek kalp sağlığı için çok faydalıdır
Bal Tüketin..Sağlıklı Olun.
Bal, bakteri ve virüslere karşı bağışıklığı kuvvetlendiren oldukça yaralı bir besindir
Zayıf Olmak Sağlıklı Olmak Demek Değildir
Günümüzde zayıf olmak ile sağlıklı olmak eş anlamda kullanılmaya başladı
Günlük Ev İşleri Yaparak Sağlıklı Kalın
Sağlıklı yaşamın temel iki sırrı; aktif hareketli yaşamak ve sağlıklı beslenmektir
Meslek Hastalığı Nedir?
Meslek hastalıkları sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal…
Hıçkırık Neden Oluşur?
Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir…
Soğuk Havada Spor Yaparken Dikkat Edin!
Kişiye uygun spor ve egzersiz sağlıklı bir vücut için yaşamın her anında olması gereken bir aktivitedir
Geri Dönüştürün..Sağlığınızı Koruyun!
Dünya gündeminde kirlenen çevre, çoğalan çöp tepeleri ve bu tepelerin neden olduğu sera etkisi ilk sıradaki yerini koruyor
Ney Üflemek Sağlığınıza İyi Gelebilir!
Ney, sadece bir müzik aleti değil aynı zamanda bir kültürün dışa vurum halidir
Meyve ve Sebzelerinizi Sirkeli Su İle Yıkayın, Sağlıklı Kalın!
Meyve ve sebzeler besin değeri bakımından oldukça zengin yiyeceklerdir
Suyun Gerçekleştirme Gücünü Keşfedin
Su, hayatın ta kendisidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com