Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

03.01.2019 09:58 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Okulların açılmasıyla birlikte, pek çok sağlık konuları da gündeme gelmeye başlamıştır. Yaz döneminde daha esnek olan yemek saatleri, uyku saatleri, sosyal etkinlik saatleri, okulların açılması ve tatilin bitmesiyle birlikte, yerini yeni uyku, beslenme ve etkinlik saatlerine bırakmıştır.
Beslenme Çantasında Neler Olmalı?
A

Okulların açılmasıyla birlikte, pek çok sağlık konuları da gündeme gelmeye başlamıştır. Yaz döneminde daha esnek olan yemek saatleri, uyku saatleri, sosyal etkinlik saatleri, okulların açılması ve tatilin bitmesiyle birlikte, yerini yeni uyku, beslenme ve etkinlik saatlerine bırakmıştır.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bunun için sağlıklı beslenme ön koşuldur. Gün içinde sadece sağlıklı bir akşam yemeği yemek, çocuğa istenilen vitaminleri sağlamakta yetersiz kalır. Bu sebeple sabah kahvaltısız çocuklar okula gönderilmemeli ve muhakkak beslenme konmalıdır.

Beslenme konusu, şüphesiz okula giden çocuklarda büyük öneme sahiptir. Çünkü, çocuk ailenin gözetiminden çıkmış, kendi iradesiyle beslenmeye başlamıştır. Özellikle evden beslenme götürmüyor ve hazır gıdalar tüketiyorsa, ciddi sağlık tehditleri çocukları bekliyor demektir.

Bu sebeple aileler, besin seçimi insiyatifini çocuklara bırakmamalı ve muhakkak beslenme çantası hazırlamalıdır. Peki beslenme çantasının olmazsa olmazları nelerdir?

Kalsiyum; gelişim çağında olan herkesin, her gün kalsiyum almaya ihtiyacı vardır. sağlıklı kemik gelişimi için kalsiyum olmalıdır. Ayrıca gün içinde çok fazla hareket eden çocuklarda, düşme ve yaralanma durumlarında da sağlam kemik yapısı, çocukları olası kemik kırıklarına karşı korumakta da kalsiyum önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple okulda süt dağıtımı olmayan günlerde, çocuğun beslenmesine süt, yoğurt veya ayran koyarak günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak gerekir.

Meyve, özellikle C vitamini açısından çok önemlidir. Hastalıkların en çok bulaştığı okul ortamlarında, çocuğun bağışıklığını kuvvetlendirir ve hasta olmasını, ayrıca çeşitli vitaminleri de almasını sağlar. Bu sebeple her gün mutlaka farklı bir çeşit meyve çocukların beslenmesinde olmalıdır. Çocuk meyve yemekten hoşlanmıyorsa taze sıkılmış meyve suları da aynı şekilde kullanılabilir.

Su, günlük hayatın vazgeçilmezlerindendir. Günün büyük kısmını okulda geçiren çocuklar, genelde suyu görmediği sürece su ihtiyaçlarının farkına varmazlar. Bu sebeple her gün mutlaka çocuğun beslenmesine su koyulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, hiçbir içecek su yerine geçmez. Beslenmesinde ayran, meyve suyu olsa dahi, su mutlaka bulunmalıdır.

Kuruyemiş, içinde bulundurduğu sağlıklı yağlarla çocuğun beyin gelişimini olumlu etkiler ve algısını kuvvetlendirir. Yani fiziksel sağlığının yanında, çocuğun okul başarısını da artıran önemli yiyeceklerdendir. Her gün az miktarda dahi olsa kuruyemiş verilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sebze ve Meyveler Nasıl Saklanmalıdır?
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, meyve ve sebzelerde daha çabuk bozulurlar
Günlük Hayattada Güneş Koruyucuyu Unutmayın
Güneş koruyucu, genel olarak deniz kenarlarında, tatillerde kullanılır
Stres Eş Seçimini Etkiliyor
Stres; kişiyi pek çok açıdan etkiler
Yüksek Faktör Krem Kullanmayın
Güneşin en kavurucu dönemini yaşadığı bu günlerde, son derece dikkatli olmak gerekir
Koklayarak Zayıflayın
Koku, hava yoluyla, burun vasıtasıyla alınır
Doğum Kontrolü Çip İle Yapılabilecek
Doğum kontrolü için çok farklı yollar mevcuttur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com