Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri

12.09.2018 10:08 | Güncelleme: 15.01.2019 03:51 | Yazar: Dr. Cem Argun
Beta HCG kan testi değerleri gebelik tanısı ve gebelik haftasının tayininde önemli bilgiler vermektedir. Beta HCG değerleri hakkında detaylı bilgileri sizin için düzenledik.Kanda Beta HCG değerleri konusunda merak ettiğiniz tüm bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri
A

Beta HCG Değerleri

Beta HCG Testi Normalin Üstü Olan Değerler ve Muhtemel Gebelik Haftalıkları

Son Adet Tarihi(SAT) esas alınarak tahmini gebelik haftası ve Beta HCG değerleri:

Gebelik Haftası    Beta HCG Değeri    
3 hafta 6  - 50
4 hafta 6 -  425
5 hafta 20 - 7300
6 hafta 1,080 - 56,000
7 -12 hafta 7,650 - 290,000
13-16 hafta 13,300 - 250,000
17-24 hafta 4,000 - 165,000


(Bu değerler yaklaşıktır en doğru gebelik haftası ise jinekolojik ultrason muayenesi ile saptanmaktadır)

Gebeliğin ilk tanısında yumurtlamadan sonraki ilk 20 gün içinde,gebelik nedeniyle çıkan Beta HCG Değerleri:

GÜNEn Düşük Beta HCGEn Yüksek Beta HCGOrtalama Beta HCG
12. Gün 17 119 48
13. Gün 17 147 59
14. Gün 33 223 95
15. Gün 17 429 132
16. Gün 70 758 292
17. Gün 111 514 303
18. Gün 135 1690 464
19. Gün 324 4310 1061
20. Gün 185 3279 1287


Beta HCG kadınlarda sadece gebelikte yükselen bir hormon tahlili değildir.Bazı hastalıklarda da Beta HCG değerleri yükselebilmektedir.Buna örnek olarak yumurtalık kanserleri, mol hidatiform hastalığı (mol gebelik) verilebilir.Bu durumlardan şüphelenen doktor bazı ilave tahliller de isteyerek hastalıkla ilgili durumu değerlendirecektir.

Beta HCG Nedir?

Beta HCG kanda bakılan bir hormon tahlilidir.

Beta HCG testi sonrası rapor edilen Beta HCG değerleri incelenip anne adaylarının gebe olup olmadıkları ve kaç haftalık gebe oldukları öğrenilebilmektedir.
Sağlıklı gebeliklerde gebeliğin ilk dönemlerinde gebelik haftası arttıkça Beta HCG değerlerinde  yükselme beklenmektedir.

Beta HCG kan testi gebelik şüphesi bulunan kadınlarda gebelik tanısında tercih edilen bir hormon tahlilidir.Bu tahlil ile kanda hamilelikte yükselen Beta HCG hormonu araştırılır.Beta HCG hemen her laboratuvarda yapılan ve gebelik tanısında sürekli kullanılan temel bir tahlildir. Kanda Beta HCG değeri ölçülerek gebelik olup olmadığı konusunda ön tanı koyulabilmektedir.
Bir kadının gebe olması için kandaki Beta Hcg değerinin 6 mIU/ml (miliinternasyonel unite/ml) ve üstü olması gerekir.

Beta HCG Testi Niye (Neden) Yapılır?

  1. Gebeliği doğrulamak için
  2. Tahmini gebelik haftasını hesaplamak için
  3. Dış gebeliğin tanı ve takibi için
  4. Potansiyel düşük tanısını koymak amacıyla
  5. Down Sendromu tarama testlerinde

Gebelik tansında Beta HCG değerinin yorumlanması nasıl olur?

Kanda Beta HCG yüksekliği gebelik yönünden ilk ön tanıyı vermektedir.
5 mIU/mL ve altı değerler gebelik olmadığı anlamına gelir.
6 mIU/mL-24 mIU/mL arası çıkan Beta HCG değerleri ise Gri Zon anlamındadır.Gri zon ortada çıkan bir sonuçtur. Muhtemel gebelik anlamına gelir ancak bir kaç gün sonra yapılacak ikinci bir testle Beta HCG değerinin yükselmesi ile gebeliğin tanısını koyulmalıdır.

25 mIU/mL ve üstü Beta HCG değerleri ise direkt gebelik tanısı koyduracaktır.

Normal gebeliklerin % 85 inde ortalama her 2 ile 3 günde bir Beta HCG değerleri ikiye katlanmalıdır.Beta HCG değerleinin bu aralıklarda değerlendirilmesi de gebeliğin sağlıklı olduğu konusunda önemli bir bilgidir.
Beta HCG değerleri her ne kadar gebelik tanısında çok kuymetli bilgiler verse de şurası unutulmamalıdır ki kesin gebelik tanısı yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülmesiyle konululmalıdır.
Gebelik şüphesiyle kanda Beta HCG testi yaptıran, gebe olup olmadığını merak edip tahlil sonucunun yorumlanmasını isteyen bir çok Tahlil.com okuru var.Tahlil.com doktorları olarak gebelik testi olan Beta HCG'nin yorumlanmasına dair herkesin anlayacağı dilde bir kılavuz hazırladık..

Beta HCG Testi, gebelik haftasına göre Beta HCG değerleri  ile ilgili merak ettikleriniz, Beta HCG'nin hangi durumlarda yükselebileceği, ve yumurtlamayı takip eden ilk 20 gün içinde gebelik oluşması halindeki tahmini Beta değerleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Beta HCG, doktorlarca  gebelik tayininde tercih edilen güvenilir ve hızlı sonuç veren bir hormon testidir.Bir saat içinde tamamlanan ve rapor edilen bir tahlildir. Gebeliğin olduğu durumlarda, döllenmeyi takiben 8. günden sonra Beta HCG hormonu kanda hızla yükselmeye başlar.Gebelik oluştuğunda yükselmeye başlayan Beta HCG seviyeleri ikiye katlanmaktadır.Beta HCG değerlerindeki bu düzenli artış gebeliğin sağlıklı olduğu yönünden de tahlili isteyen kadın doğum doktoruna önemli bilgiler vermektedir.Beta HCG değerlerinin katlanarak yükselmemesi ise gebeliğin sağlıklı olmadığı konusunda fikir verebilir.
Ancak gebeliğin ilerlemesiyle birlikte Beta HCG hormonu düzeyindeki bu hızlı yükseliş hız kesmekte ve yavaşlamaktadır.
Beta  HCG değerleri gebelik haftası hakkında yaklaşık olarak bilgi verir.

Gebelik haftası hakkında en doğru bilgiyi ise kuşkusuz ultrason muayenesini vermektedir.Gebeliğin kesin tanısı ve haftasını belirlemek için jinekolojik ultrason ehil ellerde yapıldığında çok değerlidir.
Gebelik kesesinin anne rahminde ultrason muayenesi ile görülmesi ise sağlıklı gebelik teşhisini kesinleştirecek bir bulgudur.

Beta HCG testi gebelik durumunda bebeğin sağlığını değerlendirmek için tek başına bir kriter değildir.
Gebelikte bebeğin kaybedildiği yani bebeğin ölü olduğu durumlarda da annenin plasentasından düşük miktarda da olsa HCG hormonu salgılanmaya devam edebilmektedir.Kimyasal gebeliklerde de Beta HCH değerleri yüksek çıktığı halde sağlıklı bir gebelikten söz edemeyiz.

Bu nedenle gebeliğin kesin tanısı, takibi ve bebeğin sağlığını değerlendirmede ultrason muayenesi tercih edilmelidir.Yapılan ultrason muayenesi vajinal veya üstten yapılan ultrason tahlilidir.

Sonuç olaral gebelik şüphesi olan bir anne adayında 6 mIU/ml (miliinternasyonel unite/ml) ve üstü Beta HCG saptandığında gebelikten söz edebiliriz.Gebeliğin kesin tanısında ise anne adayında ultrasonla gebelik kesesinin görülmesi belirleyicidir.

Aşağıda son adet tarihinden sonra gebeliğin haftasına göre Beta HCG değerleri hakkında bilgiler verilmiştir.

 

Beta HCG sonucu değerlendirmesinde bir diğer kriter ise yumurtlamadan sonra geçen süre gün, en düşük, en yüksek ve ortalama Beta HCG değerleridir.

Beta HCG değerleri

İkiz Gebeliklerde, Çoğul Gebeliklerde Beta HCG Değerleri Nasıldır?

İkiz ve çoğul gebeliklerde Beta HCG değerlerinde tek gebeliklere göre daha hızlı yükselme olabilir.Örneğin tek gebeliklerde 2 gün içinde Beta HCG değerlerinde 2 kat artış olağan iken ikiz ve çoğul gebeliklerde 2 gün içinde 3 katlık bir artış olabilir.Ancak Beta HCG değerlerinde olağandan fazla bir artış her zaman ikiz veya çoğul gebelik anlamına da gelmemelidir.Bu konuda en doğru bilgiyi ultrason muayenesi verecektir.

Beta HCG Testi Fiyatı Nedir?

Beta HCG testi fiyatları testin çalışıldığı laboratuvar veya hastaneye göre farklılılar gösterse de 2018 yılı tarifelerine göre 60 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

Beta HCG değerlerinizi Gebematiğe girin kaç haftalık hamile olduğunuzu hemen öğrenin:

Gebelik testi olarak Beta HCG yaptırdıysanız ve sonucunu merak ediyorsanız Tahlil.com doktorlarının sizler için geliştirdiği Gebematik uygulamamızı kullanarak da kanda Beta HCG değerlerine göre hamilelik olup olmadığını hemen anlayabilirsiniz.

Dilerseniz sizler de yazımızın altına Beta HCG testi ile sorunuzu yorum olarak yazabilirsiniz

Gebematik'i kullanmaya hemen başlayın!

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

D.K.D | 09.11.2018 02:53

2 hafta once kan testi yaptirdim sonuç 0.5 idi yani negatif adetimin gecmesi uzerine dun yine yaptirdim busefer 0.3 yine negatif ama anlamadigim 0.5 iken normal bir degerken neden 0.3 e dustu bunu aciklarmisiniz tutunamamis olabilirmi rahime aklimda soru isareti veya tekrar yukselme oladiligi varmi.tesekkurler.

Tahlil.Com | 12.11.2018 04:36

Önemli olan değerlerin normal aralıklar içinde olması.Normal aralıklar içinde olan Beta HCG değerleri negatif kabul edilir.Bu nedenlerle değerlerde artış veya azalmanın normal değerler içinde olması kaydıyla klinik bir anlamı yoktur.

Sonuç olarak hamilelik olmadığını söyleyebiliriz.

 

kadir-guler-yasar | 08.10.2018 01:21

HCG değeri 1300.00 cıktı hamilelik durumu hakkında bilgi alabilir miyim?

Tahlil.Com | 08.10.2018 11:01
Beta HCG değeriniz hamilelik bulgusu. 1300 çıkan bir Beta HCG test sonucu yaklaşık 5 haftalık hamileliği gösteriyor.
sedef-teryaki | 08.10.2018 01:44

Benim 2 gün önce hcg hormonum 20.68 çıktı bugün gittim 5.86 ya düştü düşük olma ihtimali var dediler ama bende kanama vb olmadı kimdir hamile değilsin dedi kimine pozitif görünüyor dedi oysaki 2 gün önce evde kendim test yaptığımda oda pozitif çıkmıştı

Tahlil.Com | 08.10.2018 11:03
Beta Hcg değerinizdeki düşme olumlu bir durum değil.Sağlıklı bir gebelikten söz edemeyiz. 5,86 çıkan bir Beta HCG değeri zaten hamilelik bulgusu değildir.Kimyasal gebelik adını verdiğimizi sağlıklı olmayan bir gebelik geçiriyor olabilirsiniz.
sedef-teryaki | 08.10.2018 01:40

Benim 2 gün önce b hcg hormonum 20.68 çıktı bugün 5.86 çıktı düşük olma ihtimali olabilirmiş düşüş yaşandığı için değerde ama bende herhangi bir kanama vb olmadı 5.86 ile hamile olma durumum ne kimi pozitif dedi kimi değilsin dedi

Tahlil.Com | 08.10.2018 11:04
Hamilelik olmadığını söyleyebiliriz belirttiğiniz Beta HCG değeri sonucuna göre.
Mervem | 16.09.2018 12:37

Beta HCG değerim 7,3 çıktı .Beta hcg değerimi yorumlar mısınız? Beta HCG değerime göre hamile miyim?

Tahlil.Com | 16.09.2018 12:38
Beta HCG değeriniz ara bir değer.Evet hamilleik bulgusu çünkü 6 ve üstüne denk geliyor.Ancak bir kaç gün sonra yapılacak tahlille tekrar edilmesini öneriyoruz.Bir sonraki tahlilde Beta HCG değerinde katlanarak bir yükselme görülür ise sağlıklı bir gebelik yönünden değerli bilgi verecektir Beta HCG değeriniz.
nurcetin | 11.09.2018 05:35

Merhabalar iki gun once beta hcg baktirdim sonuc 564 cikmisti bgun yaptirdigim sonuc 945 cikti normal mi fis gebelik suphesi olabilr mi

Tahlil.Com | 12.09.2018 11:45

Tahlil.com'a göndermiş olduğunuz  Beta HCG değerleriniz hamilelik bulgusu olarak değerlendirilir.Ancak sitemizde sürekli vurguladığımız gibi, kesin gebelik tanısı için ultrason muayenesiyle de gebelik kesesinin görülmesi gerekmektedir.
Bununla birlikte Beta HCG değerlerinin de hamileliğin seyriyle birlikte periyodik olarak yükselmesi de sağlıklı bir gebelik lehinedir.

Bu bakımdan sadece Beta HCG değerlerine bakarak kesin bir gebelik varlığından söz etmek doğru değildir.olsa da, Tahlil.com'da özellikle vurguladığımız konu, ultrason muayenesinde gebelik teyit edilmeden kesin bir hamilelikten söz edilmesinin çok da doğru olmadığıdır.
  

Size önerimiz ise, bu aşamada doktorunuzun önerileri doğrultusunda kontrollerinizi sürdürmeniz.Önümüzdeki günlerde yapılacak ultrason muayenesi ve Beta hcg gibi diğer tahlillerin sonuçlarını bekleyin.Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?

Kimyasal gebelik nedir?

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?

Mervem | 11.09.2018 11:54

Beta HCG değerleri sırasıyla 1.2, 2,1 ve 2.4 çıktı.Beta HCG değerlerimin yükselmesi hamilelik olduğunu mu gösteriyor?

Tahlil.Com | 11.09.2018 11:54
Beta HCG değerlerinizi gebelik haftasına göre inceledik.Her 3 Beta HCG değeri de gebelik olmadığını gösteriyor.Beta HCG değeri 5 ve üstü olunca gebelik bulgusudur.Bize gönderdiğiniz Beta HCG değerlerini gebelik olarak değerlendiremeyiz.
gulcin-serap | 25.08.2018 12:52

Son adet tarihim 25 temmuz beta hcg degerim 1780 henüz bir jinekoloğa gitmedim ama acil servisteki hekim 1buçuk 2 aylık hamilesin dedi son adet tarihime göre 4 haftalık olması gerekiyor ama betahcg 4.haftaya göre yüksek nasıl oluyor

Tahlil.Com | 25.08.2018 11:03

Tahlil.com'a göndermiş olduğunuz Beta HCG değeriniz gebelik bulgusu.Kesin hamile olduğunuzu ortaya koymak için ise  ultrason muayenesi ve muayene sonrası da gebelik kesesinin ultrasonda gözükmesini de  beklemek gerekir.
Bu süre zarfında Beta HCG değerlerinizde periyodik bir yükselme olmasını da beklemeliyiz.

Tahlil.com olarak önerimiz ise, bu aşamada doktorunuza  kontrollerinizi sürdürün
Takip eden süreçte gebeliğinizin seyrini araştırmak için yapılacak ultrason muayenesi ve Beta hcg tahlillerinin sonuçlarını bekleyin.

Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?
http://tahlil.com/gebelikte-kese-ne-zaman-ultrasonda-gorulur

Kimyasal gebelik nedir?
http://tahlil.com/biyokimyasal-gebelik-kimyasal-gebelik-nedir-nasil-anlasilir

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?
http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi

leyla-vasvi-ozturk | 18.08.2018 12:01

Merhabalar benim 1 haftadır mide bulantım baş dönmem ve baş ağrıları şikayetiyle doktora gittim 27.06.2018 de boş gebelikten dolayı kürtaj olmak zorunda kaldım ve 7.8.2018 de 1 günlük bir adet kanamam oldu doktor beta hcg istedi ve sonuç 2.00 çıktı ve bir sonraki adeti tarihim tahminen 4 eylülde falan olucak göğüslerinde ve belimde da lanet bir ağrı var bu neden kaynaklanıyor sizce

Tahlil.Com | 18.08.2018 09:40

Tahlil sonucunuza göre hamile değilsiniz,Beta HCG değeriniz düşük.
Kan tahlil sonucuna göre 5 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve Beta HCG ile gebelik tanısına  dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

B
ir çok nedene bağlı ağrınız olabilir.Ağrıların sebebi ve tedavisi için bir doktora başvurmanızı öneririz.

Gebelik testini uygun zamanda yaptırmayıp erken test yaptıranlarda da bu tür negatif sonuçlar görülebilmektedir.Gebelik testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....

| 10.07.2017 10:34

beta hcg sonuç 0,1 referans aralığı 0,0-5,3 yazıyor hamile miyim?

DAHA FAZLA GÖSTER
Düşük Doz Akciğer Tomografisi Akciğer Kanseri Tanısında Önemli
Akciğer kanserinin erkeklerde daha sık görülmekle birlikte son yıllarda özellikle sigara tüketimi ve çevresel faktörlerin de varlığıyla birlikte kadınlarda da artarak görülmektedir
Kızamık Testleri:Rubeola (kızamık) IgM ve Rubeola( kızamık) IgG
Son günlerde kızamık hastalığının adını daha sık duyar olduk
York Testi Nedir:Tahlil.com York Testi Sizin İçin Araştırdı
Gıda intolerans testleri günümüzde giderek daha çok ilgi görüyor
York Test Yorumları : York Test Yaptıranlar Yorum Yapın,York Testi Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın
Tahliller ve laboratuvar testleri konusunda Türkiye'nin en çok ziyaret edilen sağlık sitesi Tahlil
Ameliyata Girecek Hastalardan İstenen Tahliller Nelerdir?
Ameliyat kararı verilen hastalardan, ameliyat öncesi doktorlarca çeşitli tahliller istenir
CRP Yüksekliği Nedir? CRP Yüksekliği Neden Olur?
CRP bir akut faz reaktanı olan bir proteindir
Diyete Girmeden Önce Hangi Tahlilleri Yaptıralım?
Hemen herkes, hayatında bir çok kereler diyete girmeyi hedeflemiştir
Laboratuvar Tahlilleri Öncesi Kan Verirken Nelere Dikkat Edelim?
Birçok hasta laboratuvara kan vermeye giderken önceden dikkat etmesi gerekenler konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değildir
VİTAMİN E (a-Tokoferol, a-T, Alfa-tokoferol, Vit E)
Kanda vitamin E oranını gösteren bir testtir
Sık İstenen Tahliller Nelerdir?
Doktorlar muayene ettikleri hastaların çoğundan tahlil ister
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com