Cilt Kanseri Tanı ve Tedavisi

19.10.2017 10:46
Erken teşhis oranı diğer kanser türlerine göre daha yüksek olan cilt kanseri, gözle görülebilir belirtiler içerir
Cilt Kanseri Tanı ve Tedavisi
A

Erken teşhis oranı diğer kanser türlerine göre daha yüksek olan cilt kanseri, gözle görülebilir belirtiler içerir. Ancak her kişi için bu belirtiler aynı olmayabilir. Ciltte çıkan ve 4 hafta içinde geçmeyen lekeler veya yaralar olarak kendini belli edebilir. Bu lekeler kaşınabilir, acıyabilir, kanayabilir veya kabuk bağlayabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora görünmeniz önerilir.

 

Daha önce cilt kanseri geçirmiş kişilerin kansere yakalanma olasılığı daha fazladır. Aile bireyleri arasında görülen cilt kanseri de bu riski artırmaktadır. Alınan radyoterapi, vücudun belirli kimyasallara maruz kalmış olması ve zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak da cilt kanserine yakalanma riskini artırır.

 

Cilt üzerinde daha önce bulunmayan leke, kabartı, kanama ve ağrı yapabilen yeni oluşumlara dikkat etmek gerekir. Bu lekeler ya da kabartılar güneşin, ilerleyen yaşın veya diğer faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Ancak tedbiri elden bırakmamak gerekir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Emboli Nedir?
Fransızcadan gelen embolie kelimesi, kanla taşınan yabancı maddelerin damarları tıkamasıdır
Reflü Nedir?
Reflü toplumumuzun büyük kısmında olan bir rahatsızlıktır
Mevsim Değişirken Ruh Halime Neler Oluyor?
Sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle duygu durumunuzdaki değişiklikler dikkatinizi çekmeye başladı mı?  Siz de gün ışığının azalması ve günlerin kısalmasıyla negatif duyguların esiri oldunuz mu? Cevabınız…
Diyabetin Belirtileri Nelerdir?
Diyabet diğer adıyla şeker hastalığı, dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır
Migrene İyi Gelen Önerilerimizi Dikkate Alın
Migren, halk arasında hepimizin genellikle duymuş olduğu “migrenim tuttu” “migren krizi” gibi terimlerden hatırlayacağımız nörolojik bir hastalıktır
Gözlerde Tavuk Karası Hastalığı Nedir?
Tavuk karası hastalığı tıp dilinde retinitis pigmentosa diye adlandırılır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com