Çocuğu Korku ile Eğitmenin Fiziksel Etkileri

12.03.2019 01:09 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Her aile çocuğunun mükemmel olmasını ister. Ancak gelişimsel bazı süreçlerde, çocuk öğrenmenin gereklerini yerine getirirken zaman zaman ailenin sabrını zorlayabilir ve normal dışı gibi görünen, aslında psikolojik durumunu ortaya koyan davranışlar sergileyebilirler.
Çocuğu Korku ile Eğitmenin Fiziksel Etkileri
A

Her aile çocuğunun mükemmel olmasını ister. Ancak gelişimsel bazı süreçlerde, çocuk öğrenmenin gereklerini yerine getirirken zaman zaman ailenin sabrını zorlayabilir ve normal dışı gibi görünen, aslında psikolojik durumunu ortaya koyan davranışlar sergileyebilirler.

Böyle durumlarda sakinliğini koruyamayan ebeveynler; bağırarak, korkutarak çocuk üzerinde otorite kurmak isterler. Ancak o an için otorite sağlanmış gibi görünse de, aslında ortaya koyduğu etki ile çocuğun ileride benliğine ve çevresine karşı daha zararlı bir insan olmasına sebep olur.

Korku, vücut ısısının ani yükselip düşmesini sağlar, kalp ve sinir sistemi hızlıca kasılıp gevşer. Sıkça bağırılmaya korkuya maruz bırakılan çocukların daha ileri yaşlarda kalp krizi geçirme olasılığı bu yüzden fazladır.

Sürekli yüksek sesle, bağırılarak kendini ifade eden sözünü çocuğuna geçiren bir ebeveyn, bu yönde örnek olur. Çocuk da toplumda kendini ifade edebilmek için devamlı bağırması gerektiği hissine kapılır. Dışarıya karşı tehditkar ve aşağılayan bir birey haline dönüşür. Her zaman şiddete daha meyilli bir çocuk olmakla birlikte, ileri yaşlarda sigara, alkol, madde bağımlılığı da bu çocuklarda daha fazla görülür.

Çok bağırılan çocuklar, bir süre sonra sağırlaşır. Bu sağırlık kulak problemi değildir, ancak; çocuk alçak sesle söylenenleri duymazdan gelir hatta çoğu zaman bağırmaların bile kendisi için bi anlama gelmediğinden tepkisiz kalır. Bu durumda çocuk, çevresine karşı duyarsız, sosyalliğe ve iletişime karşı kapalı bir birey haline gelir.

Özellikle toplum içinde bağırılarak kontrol edilen çocukların özgüveni zedelenir. Öz kontrollerini kaybederler. Kaygı seviyesi yüksek olur ve her an bir hata yapma ve rencide edilme korkusuyla daha çok sakarlıklar meydana gelmesiyle birlikte; kaygı bozukluğuna bağlı olarak gece korkuları, kabuslar görme, geceleri tuvaletini tutamama, öfke nöbetleri gibi durumlarla sık karşı karşıya kalırlar.

Çocuk hata yaptığında bağırmak veya onu korkutmak yerine, öncelikle sakin davranılmalı. Yaptığı hatayı neden yaptığı öğrenilmeli ve bilerek yaptıysa sebebi sorulmalı, bilmeyerek yaptıysa daha dikkatli olması gerektiği sakince anlatılmalıdır. Ayrıcı ne olursa olsun ailesinin kendini koşulsuz sevdiğini bilmelidir. Ancak bu şekilde çocuk gerçekten sözünüzü dinler, kendini değerli hisseder ve topluma kazanılmış bir birey haline gelir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Soğuk Algınlığı mı yoksa Grip mi geçiriyorsunuz? Farkları Nelerdir?
Havaların soğuması ile birlikte grip ve soğuk algınlığı hastalıklarından sıkça söz ederiz
Reflüyü Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?
Birçok kişide görülen reflü mide içeriğinin tekrar yemek borusuna kaçmasıyla oluşuyor
Vajinal Akıntı Neden Olur?
Vajinal akıntı birçok bayanda görülebilir ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir
Böbrek Kistleri Nedir?
Böbrek yapısında içinde sıvı bulunan tek ya da çok sayıda kistler olabilir
Bulimiya Nevroza Nedir?
Bir çeşit yeme bozukluğu olarak tanımlanan bulimiya nevroza, sanıldığından çok daha yaygın olarak görülen bir hastalıktır
Boyunda Bulunan Lenf Bezi Şişlikleri Nasıl Değerlendirilmelidir?
Boyun bölgesinde yer alan lenf bezlerinde zaman zaman görülen şişlikler kişileri tedirgin edebilir
Fibromiyalji ve Tedavisi
Fibromiyalji, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz tükenmişlik sendromu veya kronik yorgunluk sendromunun bir diğer ismidir
Diş Apsesini Hafife Almayın!
Diş kökünde enfeksiyon gelişimi sonucu apse oluşur
Stockholm Sendromu Nedir?
Stockholm sendromu, kişinin kendine zarar veren bir kişiyle zamanla duyduğu sempati veya yakınlık olarak açıklanmaktadır
Dakriyoadenit Nedir?
Dakriyoadenit, göz yaşı bezinin iltihaplanmasına verilen bilimsel isimdir
Osteoartrit (Kireçleme) Nedir?
Osteoartrit veya daha yaygın bilinen ismi ile kireçlenme, eklemler arası kıkırdak dokunun zedelenmesi sonucu oluşan eklem kitlenmeleri veya aşınması halidir
 Ascaris Lumbricoides Nedir?
Ascaris lumbricoides,  Ascarididae familyasının bir üyesidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com