Çocuğun Mastürbasyon Yapması Zararlı Mıdır?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 14.08.2020 04:14
Mastürbasyon; eller ile cinsel organını uyarılıp zevk alınması ve sonunda da cinsel orgazm yaşanmasıdır. Ancak çocuk mastürbasyonu orgazm olmak için değildir.
Çocuğun Mastürbasyon Yapması Zararlı Mıdır?
A

Mastürbasyon; eller ile cinsel organını uyarılıp zevk alınması ve sonunda da cinsel orgazm yaşanmasıdır. Ancak çocuk mastürbasyonu orgazm olmak için değildir.

Mastürbasyonun belli bir yaşı yoktur. Çocukluktan çıkıp, ergenliğe girdiğinde yapmaya başlayabilir. Bu cinsel gelişimin normal bir evresidir. Ancak daha küçük yaşlarda bu durumun gerçekleşmesi, bazı kaygıları beraberinde getirir.

Çocuk Neden Mastürbasyon Yapar?

Mastürbasyon çocukluk döneminde dikkat çekmek için yapılır. Yani çocuk bunu cinsel bir dürtüyle değil, psikolojik bir dürtü ile yapar. Genellikle altında yatan fiziksel bir şiddet veya psikolojik bir travma yatar.

Çocuk bu davranışı yaptığında aile kızıyor, tepki gösteriyorsa; çocuk istediği ilgi çekmeyi gerçekleştirdiğini düşünür ve ailede sevgi eksikliğinden kaynaklı böyle bir hareket yapıyorsa, ısrarla bu hareketi yapmaya devam eder.

Bu sebeple çocuk mastürbasyonuna doğru yaklaşım çok önemlidir. Ebeveynin bu durumda uzman yardımına başvurması ve tavsiyelere uyması neticesinde çocuk bu alışkanlıktan vazgeçecektir.

Çocuğun Mastürbasyon yaptığını Bilen Aile Nasıl Davranmalıdır?

Öncelikle panik hali terkedilmelidir. Çünkü panik hali ebeveyni yanlış davranmaya iterken, çocuğu daha çok mastürbasyona teşvik eder.

Aile sadece durumun farkında olduğunu çocuğa belli etmelidir. Yapılması gereken en doğru hareketi de bir uzmana danışarak öğrenmelidir. Çünkü her çocuğun fiziksel gelişiminde olduğu gibi, zihinsel gelişimi de kendine özeldir. Bu sebeple bir uzmandan yardım alınarak önce çocuğun neden bu hareketi yaptığı saptanmalı, onu teşvik eden durum ortadan kaldırılmalı ve uygun tedavi konuşulmalıdır.

Engellemek doğru değildir. Çocuk her zaman olumlama ile teşvik olunur. Yani çocuğa bu hareketi yapmamasını söylemek yerine, hadi gel şunu yapalım diye başka bir yere ilgisini çekmek ve yaptığı hareketi unutturmak gerekir.  

Çocuğun evde daha çok sevgiye ihtiyacı olduğu unutulmamalı ve daha çok ilgilenilmelidir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kürtaj Nedir? Kürtaj Hakkında Merak Ettikleriniz?
Çiftler tarafından istenmeyen gebeliklerin tıbbi müdahale yoluyla yasal süreler içinde sonlandırılmasını kürtaj olarak tanımlayabiliriz
Cinsel İlişkiden Uzak Durmak Cinsel İlişki Ağrısı Sorununu Çözmez
Bazı kadınlar cinsel ilişkilerindeki yaşadıkları ağrılarının azalması için uzun süre cinsel ilişkiden uzak  durmalarını sanıyorlar
Retrograd Ejakülasyon Nedir?
Retrograd ejakülasyon boşalma sırasında meni sıvısının mesaneye boşalmasıdır
Disparoni ( Ağrılı Cinsel İlişki) Nedir?
Disparoni;  cinsel ilişki sırasında tekrar edici bir şekilde veya sürekli  olarak eşlik eden cinsel bölgede ağrı olması durumudur
Neden Cinsel İlişki Erkeklerde Uyku getirir?
  Cinsel ilişkiden sonra eşlerinin uyuması, birçok kadın tarafından şikayet edilir
Dışarı Boşalma Nedir? Cinsellikle Bulaşan Hastalıkları Engeller Mi?
Gebeliği engellemede uzun yıllar kullanılan bir yöntemdir dışarı boşalma
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com