Çocuklara Domuz Gribi Aşısı

30.01.2014 06:51
Çocuklarımıza Aralık ayı ile birlikte domuz gribi aşısı yapılması ,Sağlık Bakanlığınca başlıyor
Çocuklara Domuz Gribi Aşısı
A

Çocuklarımıza Aralık ayı ile birlikte domuz gribi aşısı yapılması ,Sağlık Bakanlığınca başlıyor.Bu konuda farklı görüşler kafaları karıştırmış durumda.
Medyada çıkan haberlere göre velilerin önemli çoğunluğu çocuklarına aşı yaptırmayı uygun bulmuyor.Bu konuda sitemizde devam eden ankette de çocuklara domuz gribi aşısı yaptırmak istemeyenlerin oranı çok daha yüksek.
 Öncelikle aşılamanın tamamen gönüllülük esasına dayanan bir uygulama olması ve çocukların da ancak velilerinin onayı ile aşılanabileceğinin altını çizmek gerekli. Bilim adamları ise çoğunlukla domuz gribi aşısının çocuklara uygulanmasının gerekli olduğu görüşünde.
Sağlık Bakanlığı web sitesinde öncelikle 6 ay-5 yaş arası çocuklar ve Aralık 2009 tarihinden itibaren ise okul çocuklarına aşılama yapılacağını bildirmektedir. Tahlil.com olarak kullanıcılarımız için bu konuda, kısa bir değerlendirme hazırladık.
Burada amacımız çocuklarına domuz gribi aşısı yaptırıp yaptırmama konusunda kararsız olan anne babalara bir görüş açısı sunabilmektir.
Her çocuk sağlık yönünden farklı özelikler taşımaktadır.Kimisi sıklıkla hasta olurken,kimisi hastalıklara dayanıklıdır.Yumurta alerjisi gibi alerjik özellikli çocuklar olabileceği gibi alerjik durumu olmayan çocuklar da vardır.
Bu nedenle aşılama kararı vermeden önce tercihen çocuğunuzu sürekli takip eden bir doktor varsa onun görüşünü almak en önemli faktördür. Diyabeti olan veya immun sistemi yani bağışıklık sistemi bozuk olan çocukların aşılanması önem arz etmektedir. Alerjik Astım gibi solunum sistemi bozuk olan çocuklarda da aşılama öncelik taşımaktadır. Kreş,anaokulu veya okula giden çocukların evde bebek veya küçük yaşta kardeşi varsa , kardeşine de olası bir grip enfeksiyonunu taşımaması açısından aşılanması önerilebilir. Çocukların evde hamile bir annesi de varsa,aynı şekilde anneyi de potansiyel bir enfeksiyondan koruma amacıyla aşılanması faydalı olabilir. Sık olarak hastalanan çocuklar (yılda 5-6 kez gibi) aşılanmada öncelikl taşıyabilirler.
Önceki yıllarda da mevsimsel grip aşısı olan çocukların,benzer yan etkileri olan domuz gribi aşısını da olmaları önerilebilir. Sonuç olarak aşılama konusunda son karar, Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları da göz ardı edilmeden,mutlaka uzman bir hekime danışmak suretiyle anne-babalar tarafından verilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Antibiyotikler Neden Belli Aralıklarla Kullanılır?
Antibiyotik; vücuda giren virüsleri yok etmek amacıyla kullanılan, tıbbi ilaçlardır
Zihin ve Beden Yorgunluğundan Nasıl Kurtulursunuz?
Stresin birçok hastalığın ham maddesi olduğu toplum tarafından bilinmektedir
Doğumdan Nekadar Zaman Sonra Spor Yapılmalıdır?
Gebelikte kilo almak kaçınılmazdır
Havuz Sonrası Duş Hastalıklardan Korur
Yazın en çok görülen hastalıkları; aşırı güneş ve toplu havuzlar kaynaklıdır
Çalışan Hamilelere Beslenme Önerileri
Günümüzde bayanların birçoğu çalışıyorlar
Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?
Kanal tedavisi; diş pulpasının iltihaplanması halinde, diş içindeki sinirlerin alınması işlemidir
Kulak Deldirdikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kişinin güzel görünmesi özgüven açısından çok önemlidir
Vücut Geliştirmede Kardiyo Egzersizin Önemi Nedir?
Kardiyo egzersiz; vücudu şekillendiren ancak, tek başına yeterli olmayan sporlardır
İmplantların Enfeksiyon Kapması Önlenebiliyor
Vücut içine yerleştirilen metal protez olarak adlandırılan implant; zaman zaman enfeksiyonlara yol açabiliyor ve ciddi hasarlar oluşturabiliyor
Çocuğun Algısını Kapatmayın
Çocuğun aşırı meraklı olması; bazen aileyi rahatsız edebilir
Çocuk Eğitiminde Vizyon Nedir?
Çocuk eğitimi; insanlığın geleceği açısından çok önemlidir
Bebekler Daha Kolay Ameliyat Edilebilecek
Ameliyat; stresli bir süreçtir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com