Çocuklarda İshale Dikkat

15.08.2016 08:24
Çocuklarda ishal sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır çoğunlukla 3-7 gün içerisinde kendiliğinden geçen bir süreçtir
Çocuklarda İshale Dikkat
A

Çocuklarda ishal sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır çoğunlukla 3-7 gün içerisinde kendiliğinden geçen bir süreçtir.Fakat bazı durumlarda müdahale gerektirebilmektedir.Çünkü uygun tedavi uygulanmadığında sıvı kaybına sebep olur ve su tuz dengesini bozabilir.

Çocuklarda normal dışkılama beslenme durumuna göre değişebilmektedir.Bazı çocuklar her yemekten sonra bazıları ise gün aşırı tuvalete gidebilir.Bu durum normalin dışına çıkarak sulu dışkılama ve sık sık dışkılamaya dönüşürse o zaman ishal olarak isinlendirilir.Sulu,sümüksü,10 günü aşan ve  kan içeren dışkılamalarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
İshal nedenleri:
Antibiyotikler; bazı antibiyotikler ishale sebep olmaktadır.Bu durum genellikle hafif seyreder.Antibiyotik bittikten sonra hala devam eden ve şiddetli seyreden ishal durumunda doktora başvurulmalıdır.
Virusler; Çocuklarda ishalin en sık nedeni olarak görülmektedir.Kış aylarında ateş, kusma, kas ağrısı ,karın kramplarına sebep olmaktadır.
Bakteri ve parazitler; bu ishale sebep olan bakteriler genellikle pis içme suyundan , lağımın uygun boşaltılmaması veya el temizliğinde eksiklik ile çocuklara bulaşmakta ve ishale sebep olmaktadır.Bakteri ve parazit kaynaklı ishallerin virus kaynaklı ishallere göre farkı daha yüksek ateşe ve kanlı,sümüksü ishale sebep olmasıdır.
İshalli çocuklar da sıvı kaybını önlemek için çocuğa yeterli miktarda su ve sıvı verilmelidir.Yağsız et sebze,meyve,ekmek,patates,buğday tüketebilecekleri besinlerdir.Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.Doktor tarafından önerilmediği sürece ilaç kullanılmamalıdır.Eğer çocuk ağızdan beslenilemiyor ise damardan sıvı takviyesi yapılabilmektedir.
İshalden Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz:
 -Eller 30 saniye boyunca sabunla sık sık yıkanmalıdır. -Çiğ sebzeler yenmeden önce iyi yıkanmalıdır. -İçilen suların temizliğinden emin olunmalıdır. -Çocukların salgına sebep olmaması için bu süreçte okula yollanmaması da önemli bir noktadır..

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İshal Nedenleri ve Korunma Yolları
İshal; günde 3 kere yada daha çok kez sıvı yada normalden daha sıvı dışkılama olarak tanımlanır
İç Organ Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?
Karın yağlanması olarak da bilinen iç organ yağlanması çoğu insanda görülen, karında ve etrafındaki iç organlarda görülen yağ türüdür
Günlük Yürüyüşleriniz Enerjik Olsun!
Güne başlarken ve günü sonlandırırken yapılacak 30 dakikalık yürüyüşler sizi olası felç ihtimalinden korumaktadır
Doğru Yatış Pozisyonu Mutlu Uyanmak İçin Oldukça Önemli
Yatakta nasıl yattığınız sabah nasıl uyandığınızı etkileyebilir
Yaz Aylarında Boğulma Tehlikesine Karşı Dikkatli Olunmalı
Yaz aylarında yüzme amacıyla suya girenlerde boğulma vakaları da görülmekte
İnce ve Sütun Bacaklara Sahip Olmak İçin Öneriler
Bayanlar için ince ve sütun gibi bacaklara sahip olmak her zaman hedeflenen bir arzudur
Erken Menapozu Obezite ve Sigara Tetikliyor
Her 100 kadından 3’ünde görülen ve nedeni çoğunlukla bilinmeyen erken menopozu tetikleyen etkenlerin başında obezite ve sigara geliyor
D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi
Güneşte kalmaktan çekiniyorsanız, süte karşı alerjiniz var ise veya çok katı bir vejeteryan diyeti yapıyorsanız D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.
Burun Estetiğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Doktorlar burun estetiğini sadece sağlık sorunları neticesinde önerse de; doğal olanı yerine ideal buruna sahip olmak isteyen sayısı azımsanamayacak kadar çoktur
Gebe Kalmak Neden Daha Zorlaşıyor?
Normal yollarla gebelik; çift istediği durumda, tıbbi müdahaleye gerek kalmadan oluşan gebeliktir
Aşı Kısaltmalarının Açıklamaları
Aşı; özellikle bebeklik çocukluk çağında kesinlikle atlanmaması gereken sağlık tedbirleridir
Doğru Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
Ayakkabı; her ne kadar sadece şekil bakımından dikkati cezbetse de, asıl fonksiyonu unutulmamalıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com