Çürükler Ve Morarmalar Nasıl Oluşur ?

07.04.2015 09:59
Çürükler günlük hayatta sıkça karşılaştığımız oluşumlardır
Çürükler Ve Morarmalar Nasıl Oluşur ?
A

Çürükler günlük hayatta sıkça karşılaştığımız oluşumlardır.Derinin  altındaki kan damarlarının çatlaması ve kanın o bölgeye yayılmasıyla cilt yüzeyine yakın bölgede toplanarak siyah veya mavi bir iz olarak farkına vardığımız sonuçlara yol açar.  İnsanlarda, genellikle herhangi bir şeye çarpma veya herhangi bir şeyin çarpması sonucu morluklar oluşur. 
Çürükler, atletler ve ağırlık kaldırma sporu yapanlar gibi ağır egzersiz yapan bazı insanlarda görülebilir. Bu çürükler, cilt altındaki kan damarlarında görülen mikroskobik yırtılmaların bir sonucu olarak oluşurlar. Sporculardaki çürükler doğrudan etki/travma sebebiyle oluşabilir ve altta yatan bir hematom eşlik edebilir.

Kolayca ya da herhangi bir neden olmaksızın meydana gelen açıklanamayan tesadüfi çürükler, özellikle çürüklere sık sık burun kanamaları ve diş eti kanamaları eşlik ediyorsa, bir kanama bozukluğunun işareti olabilir ya da kan inceltici (antikoagülan) ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir.

Genellikle, kaval kemiği veya uyluk kemiğindeki açıklanamayan çürükler, aslında bir karyola direği veya başka bir objeye çarpma sonucu kaynaklanır ve yaralanmanın oluşu hatırlanamaz.

Yaşlanmayla beraber cilt de inceldiği için, yaşlılarda sıklıkla çürükler görülebilir. Altta yatan kan damarlarını besleyen dokular da ayrıca daha kırılgan hale gelir.

C vitamini yetersizliğinde de çok sıklıkla çürükler görülebilir (askorbik asit eksikliği).Çocuklarda, çürük çocuğun fiziksel istismarının bir belirtisi olabilir (çocuk istismarı).


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tahlil.com 3 Yaşında
Tahliller ve tahlil bilgileri konusunda en geniş kapsamlı sağlık sitesi olan Tahlil
Kahve Keyfinde Anti-Aging Etkisi
Gençliğinizi uzun yıllar korumak için anti-aging yöntemlerine başvuranlardan iseniz,kahveden size güzel haberler var
Memede Bulunan Silikon Kanser Riskini Gizler mi ?
Silikonlar, teorik olarak meme kanserinin erken bulgularını gizleyebilirler
Kışın Nasıl Beslenelim? Kışın Beslenme Önerileri
Havaların iyice soğuduğu ve kışın giderek kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde,nezle,soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan doğru bir beslenme programıyla kurtulabilirsiniz
Defibrilatör Nedir ? Defibrilatör Ne Zaman Kullanılır?
Kalbin normal dışı hızlı atımını durdurarak tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan sağlık cihazına defibrilatör denir
Beslenme Şekliniz Kanser Riskini Belirliyor
Kanser hastalığında nedenlerinin de, korunma yollarının da başında beslenme geliyor
İnternette Sağlık Bilgisi: Sağlık Sitelerine Nasıl Güvenelim ?
Geçenlerde okuduğum ve Amerika Birleşik Devletlerinde  yapılan bir araştırma, ülke vatandaşlarının yaklaşık yarısının sağlık sorunları için interneti kullandığını bildiriyordu
Soğuk Havalarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirelim
Kış aylarında bağışıklık sistemimizin güçlü olması soğuklarla ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmemizde yardımcıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com