Darier Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

03.06.2016 07:47
Darier hastalığı ailesel olabildiği gibi idiyopatik (bir nedeni olmayan) olarak da görülebilir
Darier Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
A

Darier hastalığı ailesel olabildiği gibi idiyopatik (bir nedeni olmayan) olarak da görülebilir.Kendiliğinden de ortaya çıkabilir.Kronik bir hastalık olup insan hayatı boyunca belirli dönemlerde alevlenebilir.
Hastalık  ciltte kabarıklıklar halinde papüler döküntülerle karakterizedir.
Hastalıkta ciltte görülen  papüler döküntüler halinde görülen lezyonların kötü kokulu olması tipiktir.Aynı zamanda fiziksel olarak da döküntüler istenmeyen görüntülere yol açabilir.
Darier hastalığı tırnaklar ve ağız içini de etkileyebilir.
Her iki cinste de eşit olarak görülür.
Ciltteki döküntüler güneş ışığından olumsuz etkilenir.Bu sebeple yaz aylarında hastalık alevlenebilir.Cildin tahrişe uğraması da lezyonlar üzerinde olumsuz etkiye yol açar.
Nem ve ısı da hastalığı olumsuz yönde etkileyen unsurlardır.

Darier Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Görülen döküntüler kaşıntılıdır.Zaman zaman ağrılı da olabilir.Kötü koku hissedilebilir.
Vücutta sırt ve göğüs bölgesinde lezyonlar sık görülür.Ayrıca kulak ve burun kenarlarında da döküntüler gözlenebilmektedir.
Saçlı deri, kasıklar ve alın da etkilenebilen diğer bölgelerdir
Tırnaklarda incelmeye bağlı kırılma veya çatlaklıklar ortaya çıkabilir.

Ağız içinde, dudak ve diş etlerinde de beyaz kabarıklıklar görülebilmektedir.

Darier Hastalığı Tanısı Nasıl Koyulur?

Cildiye doktorunun yapacağı fizik muayene en önemli belirleyicidir.Bunun ardından cilt biyopsisi ile kesin tanı koyulur.

Darier Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın seyrine göre cilt doktorları bazı kremler ile tedavi planlayabilir.Ayrıca güneş koruyucu kremler de tercih edilmektedir.

Ciltle ilgili tahrişleri azaltma ( sürtünmeyi önleme), A vitamini de kullanılabilir.

İleri vakalarda cerrahi girişimler de işe yarayabilmektedir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Neden Olur?
Huzursuz bacak sendromu, özellikle bacakta görülen istemsiz hareketlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Nöroloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmalıdır.
Anksiyete Nedir?
Anksiyete, neden olmaksızın duyulan içsel korku ve tedirginlik hali olarak tanımlanabilir.Psikiyatrik bir hastalık tablosudur.Çoğunlukla tedaviyi gerektirir.
Ödem Nasıl Atılır?
Ödem, vücutta tutulan, biriken su anlamına gelir. Vücut bu fazlalığı bir şekilde atamaz ve hücreler arasında sıvı hacmi artar. Neticede, yüzükler parmağa girmez, ayakkabılar dar gelir, yüz ve dudaklar…
Fankoni Hastalığı Nedir? Tanısında Kullanılan Testler Nelerdir?
Fankoni genetik bozukluğunun görüldüğü bir hastalıktır.
Kısırlık ve Azospermi nedir?
Tıp dilinde azosperm, semende(meni suyu) hiç sperm olmamasına denilir. Tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.Tedavi edilmediğinde ise erkeklerde kısırlığa yol açan etkenlerden biridir.
Cushing Sendromu Nedir?
Cushing sendromu endokrin sistemlerini etkileyen metabolik bir hastalıktır. Endokrinoloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmaktadır.
20lik Diş Çekildikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
20 lik diş çekimi; ağız içinde bulunduğu yeri bakımından, diğer dişlerin çekiminden çok daha zordur. Ağzımızda üçüncü azı dişi 20 lik dişdir.
5 Soru ve Cevapla Grip Hakkında Bilmeniz Gerekenler:Grip Nedir,Grip Testleri
Havaların giderek soğumaya başlamasıyla soğuk algınlığı ve grip vakaları önümüzdeki günlerde ister istemez artmaya başlayacak.Grip hakkında bilmeniz gerekenler, grip hastalığının tanımı, tanısı ve tedavisi…
Soğuk Havalarda Kalp Krizi Riski Daha Çok Artıyor
Kışın soğuk hava tansiyonda yükselmeye yol açabiliyor. Aşırı soğuk havalar özellikle kalp hastaları için sağlık yönünden önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.
HIV Testi ve AİDS Belirtileri İle İlgili Önemli Bilgilendirme
HIV Testi ve AİDS belirtileri ile ilgili kafası karışmış okurlarımızdan uzmanlarımıza bir çok soru geliyor. Tahlil.com doktorları olarak bu konuda önemli bir bilgilendirme yapmak istiyoruz
Tırnakta Mantar Oluşumu Neden Olur ?
El ve ayak tırnaklarında çatlaklara ve küflü bir görüntüye neden olan tırnak mantarı, tedavi edilmezse tırnak kayıplarına dahi sebep olabilir
Brusella Nedir? Nasıl Bulaşır?
Brusella; son zamanlarda yayılan ve genel halk sağlığını bozan bir tahdittir. Brusella; aslında hastalığa sebep olan bakterinin adıdır. Çiğ sütte, koyun ve keçi idrarına temas neticesinde ortaya çıkar.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com