Dış Gebelikle İlgili Merak Edilenler

24.01.2018 12:49
Dış gebelik nedir? Dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim içine değil de, başka bölgelere yerleşmesidir
Dış Gebelikle İlgili Merak Edilenler
A

Dış gebelik nedir? Dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim içine değil de, başka bölgelere yerleşmesidir. Dış gebelikte oluşan döl, gerçek bir gebelik olmamasına rağmen, gerçek gebelik gibi davranır bu sebeple yanıltıcıdır.

Belirtileri nelerdir? Dış gebelik, normal gebelik gibi davranır. Yani; yapılan testler pozitif çıkar, adet gecikmesi yaşanır, bulantı, kusmalar görülür. Bu sebeple kişi bu belirtileri gördüğünde mutlaka doktor muayenesinden geçmelidir. Aksi takdirde dış gebelikteki döl büyüyebilir ve ansızın kanama yaparak kişinin hayatını riske atabilir.

Dış gebelikte oranlar nasıldır? Türkiye’de dış gebelik görülme olasılığı %1-2 arasındadır. Hamilelik ölümlerinin % 9–13 ünü dış gebelik oluşturur. Gelişmiş ülkelerde binde 3 ölüm oranı dış gebeliğe bağlıdır. Dış gebelikte ölümlerin sebebi kanamalardır. Hasta çok kan kaybettiğinde geri dönüşü zorlaşır. Bu sebeple gebelik öğrenildiğinde hemen teyidi yapılmalı ve gerekirse tedavi başlanmalıdır.

Kimler risk altındadır? Dış gebelik normal olmayan bir durumdur ve çok sık rastlanmaz. Ancak görülme sıklığı; spiral ve doğum kontrol hapı ile korunan kişilerde, sigara içen anne adaylarında vardır.

Dış gebelik nasıl sonlandırılır? Dış gebelik sonlandırmada öncelik medikal tedavidir. Bu tedavi ile hastanın kan değerleri belli aralıklarla takip edilir ve başarısızlığında bekletilmeden cerrahiye başvurulur. Cerrahi işlem neticesinde hasta normale dönene kadar muhakkak gözlem altında tutulmalıdır. Bazen de bunlara hiç gerek kalmadan dış gebelik kendinden düşükle son bulabilir. Vücut dış gebeliği kabul etmez ve kendiliğinden kanama ile dışa atar. Bu durumda da muhakkak doktora başvurulmalıdır. Kanamalar dış gebelikteki en büyük risktir.

Dış gebelik önlenebilir mi? Kendiliğinden gelişen dış gebelikler engellenemez ancak, yüksek progesteron içeren ilaç kullanımından kaynaklı dış gebelikler engellenebilir. Bu ilaçlar özellikle ertesi gün haplarını kapsar. Bunun yanında genital enfeksiyon meydana getiren; farklı kişilerle cinsel ilişkide bulunmak, gaitayı vajinal bölgeye bulaştırmak, vajina bakımı için kimyasallar kullanmak davranışlarından vazgeçilmelidir. Sigaranın da dış gebelik için bir etken olduğu unutulmamalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Fil Hastalığı (Elephantiasis) Nedir?
Fil Hastalığı veya bilimsel adıyla Elephantiasis, lenf sistemindeki bir anormallik sebebiyle vücudun bazı bölgelerinde aşırı ödem birikimi sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır
Sedef Hastalığı Neden Olur?
Cildimiz 3-4 haftada bir kendini yenileyen bir yapıya sahiptir
Endometriozis Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?
Endometriozis; üreme çağı kadınlarında görülen, endometriumun farklı bölgelerde bulunmasından meydana gelen bir hastalıktır
Şiddetin Altında Yatan Bilinç
Şiddet, toplumun huzurunu kaçıran ve maalesef çok yaygın olan bir durumdur
Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?
Tıpta glokom adıyla bilinen göz tansiyonu aniden ortaya çıkabilen ve zamanla ilerleyen bir hastalıktır
Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur? Nasıl Önlenir?
Hamilelik çatlakları; vücudun hızlı büyüyüp, derinin buna uyum sağlayamaması neticesinde, meydana gelen çiziklerdir
Skolyoz Çocuklarda Nasıl Fark Edilebilir?
Skolyoz: omurga eğriliği hastalığıdır
Solunum Yoluyla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir?
Hastalıkların çok çeşitli bulaşma yolları vardır
Peniste Mantar Hastalığı Nedir?
Mantar; hijyen eksikliğinden meydana gelen, kaşıntı yapan bir hastalıktır
Gebelik Şekeri Nedir?
Gebelik şekerinin tıp dilindeki adı; gestasyonel diyabettir
Kanlı Akıntılar Kanser Habercisi Olabilir
Kanser; zararlı hücrelerin devamlı artarak, vücudun savunma sistemini alt eden bir hastalıktır
Tırnaklarınız Dayanıklı Değilse Dikkat
Vücut pek çok hastalığı erkenden haber verir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com