Dış Gebelikle İlgili Merak Edilenler

24.01.2018 12:49
Dış gebelik nedir? Dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim içine değil de, başka bölgelere yerleşmesidir
Dış Gebelikle İlgili Merak Edilenler
A

Dış gebelik nedir? Dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim içine değil de, başka bölgelere yerleşmesidir. Dış gebelikte oluşan döl, gerçek bir gebelik olmamasına rağmen, gerçek gebelik gibi davranır bu sebeple yanıltıcıdır.

Belirtileri nelerdir? Dış gebelik, normal gebelik gibi davranır. Yani; yapılan testler pozitif çıkar, adet gecikmesi yaşanır, bulantı, kusmalar görülür. Bu sebeple kişi bu belirtileri gördüğünde mutlaka doktor muayenesinden geçmelidir. Aksi takdirde dış gebelikteki döl büyüyebilir ve ansızın kanama yaparak kişinin hayatını riske atabilir.

Dış gebelikte oranlar nasıldır? Türkiye’de dış gebelik görülme olasılığı %1-2 arasındadır. Hamilelik ölümlerinin % 9–13 ünü dış gebelik oluşturur. Gelişmiş ülkelerde binde 3 ölüm oranı dış gebeliğe bağlıdır. Dış gebelikte ölümlerin sebebi kanamalardır. Hasta çok kan kaybettiğinde geri dönüşü zorlaşır. Bu sebeple gebelik öğrenildiğinde hemen teyidi yapılmalı ve gerekirse tedavi başlanmalıdır.

Kimler risk altındadır? Dış gebelik normal olmayan bir durumdur ve çok sık rastlanmaz. Ancak görülme sıklığı; spiral ve doğum kontrol hapı ile korunan kişilerde, sigara içen anne adaylarında vardır.

Dış gebelik nasıl sonlandırılır? Dış gebelik sonlandırmada öncelik medikal tedavidir. Bu tedavi ile hastanın kan değerleri belli aralıklarla takip edilir ve başarısızlığında bekletilmeden cerrahiye başvurulur. Cerrahi işlem neticesinde hasta normale dönene kadar muhakkak gözlem altında tutulmalıdır. Bazen de bunlara hiç gerek kalmadan dış gebelik kendinden düşükle son bulabilir. Vücut dış gebeliği kabul etmez ve kendiliğinden kanama ile dışa atar. Bu durumda da muhakkak doktora başvurulmalıdır. Kanamalar dış gebelikteki en büyük risktir.

Dış gebelik önlenebilir mi? Kendiliğinden gelişen dış gebelikler engellenemez ancak, yüksek progesteron içeren ilaç kullanımından kaynaklı dış gebelikler engellenebilir. Bu ilaçlar özellikle ertesi gün haplarını kapsar. Bunun yanında genital enfeksiyon meydana getiren; farklı kişilerle cinsel ilişkide bulunmak, gaitayı vajinal bölgeye bulaştırmak, vajina bakımı için kimyasallar kullanmak davranışlarından vazgeçilmelidir. Sigaranın da dış gebelik için bir etken olduğu unutulmamalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Biyoterorizm Nedir? Biyoterorizm Hangi Hastalıkları Kapsar?
Biyoterorizm, diplomatik veya sıcak savaşlardan farklı olarak hastalık etkeni bazı ajanlarca oluşturulan salgınlar yoluyla bir ülkeyle veya toplulukla savaş yöntemidir
Kaçış Sendromu (Clarkson) Hastalığı Nedir?
Clarkson hastalığı dünyada çok az görülen bir hastalıktır
Arpacık Göz Hastalığı Nedir?
Arpacık bir göz  enfeksiyonudur
Zona Hastalığı Nedir?
Zona viral bir hastalıktır
Erken Ergenlik Belirtileri Nelerdir?
Ergenlik; çocukluk döneminin sona erdiği ve yetişkinliğe ilk adımların atıldığı evredir
Ses Tellerinde Görülen Nodül ve Radyoterapi
Ses telleri üzerinde istenmeyen hücre gelişimleri tümör veya nodül olarak isimlendirilir
Omur Yapısı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?
Omur yapısı bozukluğu; çok küçük yaşlarda başlayabilen, fiziksel bir rahatsızlıktır
Solunum Yolu Tıkanıklığı Nasıl Olur?
Solunum yolu tıkanıklığı; dıştan gelen bir materyalin soluk borusunu kapatması olayıdır
Kadın Doğum Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Jinekoloji; tüm yaşta ve fiziksel özellikteki bayanların başvurabileceği tıp dalıdır
Cüzzam (Lepra) Hastalığı ve Belirtileri
Cüzzam veya diğer ismi ile Lepra hastalığı geçmiş dönemde pek çok insanı etkilemiş halen günümüzde insanlığı etkileyen bir hastalıktır
Yüz Felci Nedir? Tedavi Edilebilir mi?
Yüz felci, yüz  kaslarının kısmi veya tamamen işlevini kaybetmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır
Pişik Kimlerde Görülür? Pişik Neden Oluşur?
Yaz aylarında daha sık görülebilmesine karşın her mevsim görülebilen pişik, her yaşta insanda görülebilen, huzurunu kaçıran ve can yakan bir rahatsızlıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com