Down Sendromu Nasıl Yönetilir?

25.03.2019 10:10 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Down sendromu; kromozomal yani genetik bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan; 2 tane olması gereken 21. Kromozomun 3 tane olmasıdır. Genellikle anne karnında tespit edilen down sendromunun bir tedavisi yoktur ancak doğru yaklaşımla gelişim sağlanabilir.
Down Sendromu Nasıl Yönetilir?
A

Down sendromu; kromozomal yani genetik bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan; 2 tane olması gereken 21. Kromozomun 3 tane olmasıdır. Genellikle anne karnında tespit edilen down sendromunun bir tedavisi yoktur ancak doğru yaklaşımla gelişim sağlanabilir.

Down sendromlu doğan bebekler, tıpkı sağlıklı doğan bebekler gibi; yemeye, temizlenmeye, sevilmeye ihtiyaç duyarlar. Ergenliklerinde sağlıklı bireyler gibi; cinsel kimlikleri gelişir, hormonal ve fiziksel değişimler geçirirler, agresifleşirler. Günlük hayatta sağlıklı insanlar gibi; kırılırlar, küserler, alınırlar, aşık olurlar severler. Yani bir birey olarak toplumda yer alabilirler ve topluma karışabilirler. Diğer bireylerden en önemli farkı; öğrenme güçlükleri vardır. Bu sebeple yapılması gereken tek şey; doğru zamanda eğitime başlayarak down sendromlu çocuğu topluma kazandırmaktır.

Her bebek sevgi ve ilgiyle büyür. Down sendromlu bebeklerde böyledir. Onları öncelikle aileleri kabullenmeli ve eğitim sürecine erken başlamalıdırlar. Gerekli eğitimi önce aile almalı ki; evladını doğru şekilde yönlendirebilmelidir. Özellikle bebeğin fiziksel eğitimi bu aşamada çok önemlidir. Bebekte çok ciddi başka sağlık problemleri yoksa doğumdan itibaren ilk iki ay içinde fizik tedavi başlanmalı ve bebeğin kasları kuvvetlendirilmelidir. Böylece vaktinde yürümesi, kendi yemeğini yiyebilmesi, oyunlar oynayabilmesi ve sosyalleşmesi bakımından yaşıtlarıyla uyum sağlayabilecektir.

Psikolojik eğitimleri ise, bebeklikten itibaren çok önemlidir. Bu bebeklerle iletişim kurmak; şarkı söylemek, sık sık konuşmak, eğitici oyunlar eşliğinde kişisel bakımın öğretilmesi çok önemlidir.

Son zamanlarda artan farkındalıklar ve zamanında eğitim sayesinde artık down sendromlu bireyler sosyal hayatta daha etkin rol oynamaktadır. Eskiden nasıl olsa engelli denerek hiçbir eğitim verilmez ve aile içinde asosyal yaşamaya mahkum kalırlardı. Ancak eğitimin farkı görüldüğünde artık down sendromlu bireyler istenilen düzeye taşınmıştır. Daha da önemlisi doğru eğitim sayesinde artık down sendomlular da, kendi işlerini, kişisel bakımlarını kendileri yapabilir, hatta çalışarak ekonomik bağımsızlıklarını dahi ilan edebilmişlerdir.

Eğitim herkes içindir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Ramazan Ayında Oruç Tutacak Şeker Hastalarına Öneriler
Her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan ayında da bir çok şeker hastası oruç tutacak
Göğüs Duvarı Şekil Bozuklukları
Göğüs duvarı şekil bozuklukları halk arasında yaygın olarak bilinmektedir
Böbrek Yetmezliği Nedir? Sebebiyet Veren Durumlar?
Böbrek yetmezliği ciddi bir sağlık sorunudur
Reflü Nedir? Reflü Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Reflü hastalığı, son yılların en çok konuşulan sağlık problemlerinden biridir
Taşıt Tutması Nedir? Taşıt Tutmasında Alınabilecek Kolay Önlemler Nedir?
Taşıt tutması hastalığı, hareketi algılamakta kullanılan duyu organları arasındaki ortak çalışmanın bir şekilde bozulması ile oluşur
Grip ve Soğuk Algınlığı
Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark Nedir ?Grip ve soğuk algınlığı sıklıkla birbiriyle karışabilmektedir
Çocuğunuz Olmuyorsa Sorun Hormonlarda Olabilir
Günümüzde evli çiftlerin çocuk sahibi olamama korkuları gün geçtikçe artıyor
Endometrial Rezeksiyon Nedir?
Endometrium, rahim iç tabakasıdır, adet kanamasının ana kaynağıdır
Yeni doğan Bebeklerde Cilt Soyulması
Cilt soyulması, cildin nem dengesini sağlayamamasından dolayı, üzerindeki ince tabakanın kabuklaşması ve cilt dokusundan ayrılması durumudur
Gebelik Şekeri Tedavisi
Gebelik şekerinin tıp dilindeki adı; gestasyonel diyabettir
Yumurtalıkların Uyarılması Nedir? Neden Yapılır?
Kadınlarda ksırlığın farklı nedenleri olabilir ve böylece her neden için farklı tedavi uygulanır
Fil Hastalığı (Elephantiasis) Nedir?
Fil Hastalığı veya bilimsel adıyla Elephantiasis, lenf sistemindeki bir anormallik sebebiyle vücudun bazı bölgelerinde aşırı ödem birikimi sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com