Down Sendromu Nasıl Yönetilir?

25.03.2019 10:10 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Down sendromu; kromozomal yani genetik bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan; 2 tane olması gereken 21. Kromozomun 3 tane olmasıdır. Genellikle anne karnında tespit edilen down sendromunun bir tedavisi yoktur ancak doğru yaklaşımla gelişim sağlanabilir.
Down Sendromu Nasıl Yönetilir?
A

Down sendromu; kromozomal yani genetik bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan; 2 tane olması gereken 21. Kromozomun 3 tane olmasıdır. Genellikle anne karnında tespit edilen down sendromunun bir tedavisi yoktur ancak doğru yaklaşımla gelişim sağlanabilir.

Down sendromlu doğan bebekler, tıpkı sağlıklı doğan bebekler gibi; yemeye, temizlenmeye, sevilmeye ihtiyaç duyarlar. Ergenliklerinde sağlıklı bireyler gibi; cinsel kimlikleri gelişir, hormonal ve fiziksel değişimler geçirirler, agresifleşirler. Günlük hayatta sağlıklı insanlar gibi; kırılırlar, küserler, alınırlar, aşık olurlar severler. Yani bir birey olarak toplumda yer alabilirler ve topluma karışabilirler. Diğer bireylerden en önemli farkı; öğrenme güçlükleri vardır. Bu sebeple yapılması gereken tek şey; doğru zamanda eğitime başlayarak down sendromlu çocuğu topluma kazandırmaktır.

Her bebek sevgi ve ilgiyle büyür. Down sendromlu bebeklerde böyledir. Onları öncelikle aileleri kabullenmeli ve eğitim sürecine erken başlamalıdırlar. Gerekli eğitimi önce aile almalı ki; evladını doğru şekilde yönlendirebilmelidir. Özellikle bebeğin fiziksel eğitimi bu aşamada çok önemlidir. Bebekte çok ciddi başka sağlık problemleri yoksa doğumdan itibaren ilk iki ay içinde fizik tedavi başlanmalı ve bebeğin kasları kuvvetlendirilmelidir. Böylece vaktinde yürümesi, kendi yemeğini yiyebilmesi, oyunlar oynayabilmesi ve sosyalleşmesi bakımından yaşıtlarıyla uyum sağlayabilecektir.

Psikolojik eğitimleri ise, bebeklikten itibaren çok önemlidir. Bu bebeklerle iletişim kurmak; şarkı söylemek, sık sık konuşmak, eğitici oyunlar eşliğinde kişisel bakımın öğretilmesi çok önemlidir.

Son zamanlarda artan farkındalıklar ve zamanında eğitim sayesinde artık down sendromlu bireyler sosyal hayatta daha etkin rol oynamaktadır. Eskiden nasıl olsa engelli denerek hiçbir eğitim verilmez ve aile içinde asosyal yaşamaya mahkum kalırlardı. Ancak eğitimin farkı görüldüğünde artık down sendromlu bireyler istenilen düzeye taşınmıştır. Daha da önemlisi doğru eğitim sayesinde artık down sendomlular da, kendi işlerini, kişisel bakımlarını kendileri yapabilir, hatta çalışarak ekonomik bağımsızlıklarını dahi ilan edebilmişlerdir.

Eğitim herkes içindir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Şeker Hastalığı İçin Bazı Öneriler
Şeker hastalığı ile mücadele eden bireylerin hayatlarında bazı unsurlara dikkat etmeleri, hayatlarını oldukça kolaylaştıracaktır
Rubella (Kızamıkçık Nedir)?
Rubella, kızamıkçık olarak bilinen virütik bir hastalıktır
Demet Baş Ağrısını Biliyor musunuz?
Demet baş ağrısı veya diğer ismi ile küme baş ağrısı, dönem dönem görülen ve başın genellikle belirli bir bölgesinde yoğunlaşan bir baş ağrısı çeşididir
Kamburluk Nedir?
Kamburluk dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir durumdur
Boyun Düzleşmesi Nedenleri Nelerdir?
Boyun düzeşmesi, duruş bozukluğu ve yanlış hareketlerin bir sonucudur
Hepatit C Nasıl Bulaşır?
Hepatit C hastalığına sebep olan etken, Hepatit B ve AIDS hastalıklarına sebep olan etkenler gibi kan yoluyla bulaşır
Hiperaldosteronizm veya Conn Sendromu Nedir?
Conn sendromu böbrek üstü bezlerden aşırı miktarlarda aldestron hormonunun salgılanmasıdır
Zatürre Nedir?
Pnömoni veya yaygın bilinen ismi ile zatürre, akciğer zarı iltihaplanmasıdır
Romatizma Neden Olur ?
  Romatizma deyince ilk olarak eklem ağrılarından şikayet eden, kas ve iskelet sisteminde şişlik meydana gelen, genellikle de belli bir yaşın üzerindeki insanlar aklımıza gelir
Karın Zarı İltihabı Nedir?
Karın zarı çift katmandan oluşur ve iç organların üzerini örterek birbirlerinden ayırır
Astım Krizi Esnasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Astım hayatı tehdit eden bir hastalıktır
Kas Spazmı Nedir?
Kas spazmı, vücut kaslarında veya mide gibi organlarda görülen aşırı kasılma halidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com