Dünyada Başlıca Ölüm Nedenleri

07.03.2019 12:27 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Dünyada çok çeşitli insan ölüm sebepleri varken bunların sayı olarak çoğunluğu terör ve doğal afetler olarak bilinir. Ancak, ne yazık ki hastalıklar sebebiyle ölümler, tedavileri mümkün olduğu halde ihmalkarlıklar yüzünden daha fazladır.
Dünyada Başlıca Ölüm Nedenleri
A

Dünyada çok çeşitli insan ölüm sebepleri varken bunların sayı olarak çoğunluğu terör ve doğal afetler olarak bilinir. Ancak, ne yazık ki hastalıklar sebebiyle ölümler, tedavileri mümkün olduğu halde ihmalkarlıklar yüzünden daha fazladır.

Dünya ölüm sebepleri listesinin en başında % 32,3 oranla kalp ve damar hastalıkları vardır. Bu hastalıklar sigara ve alkol kullanılmayarak, sağlıklı beslenerek ve spor yaparak büyük oranda engellenebilecek bir hastalıktır.

Kanser; listenin % 16,3 lük kısmını oluşturarak ikinci sıraya yerleşir. Kanserden korunmak tam olarak çözülemese de, erken tanı ile bu hastalığı ölümle sonuçlanmadan bitirmek mümkündür. Bu sebeple gerekli rutin testler atlanmamalıdır.

Solunum yolu hastalıkları; dünya ölüm listesinde % 6,5 ile üçüncü sırada yer alır.

Diyabet; dünyada gittikçe yayılan ve hızlı yaşama zorunluluğundan ortaya çıkan fast food beslenmenin sebep olduğu bir artışla karşımıza çıkmaktadır. Dünyada ölüm oranının % 5,8 lik kısmını meydana getirir. Bu sebeple özellikle yeni nesili korumak adına, bu alışkanlıklardan vazgeçilmeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeye ve sporla takviye etmeye ihtiyaç vardır.

Alt solunum yolları enfeksiyonları; bu hastalıklar daha çok genetik olarak meydana geldiğinden engellemek pek mümkün değildir. Ancak teşhis edilip kontrol altına alındığında, yaşamı daha kaliteli kılacaktır ve ölümle neticelenme oranı azalacaktır. Alt solunum yolları enfeksiyonu dünya üzerinde ölümlerin % 4,4 ünü meydana getirmektedir.

Bunama; dünya üzerinde ölümlerin %4,4 ünü meydana getirir. Demansı engellemek mümkün olmasa da, ilerlemesi yavaşlatılabilir. Bunun için zihini aktive eden egzersizler; bulmaca çözmek, matematik işlemlerini zihinden yapmak, dil öğrenmek, ezber yapmak gibi aktiviteler planlanabilir.

Yenidoğan ölümleri; bebeğin dünyaya geldiği dönemden itibaren ilk dört haftalık yaşam süresidir. Bu dönemde beslenemeyen, doğum esnasında komplikasyon gerçekleşen veya genetik olarak problemi olan bebeklerin ölümü, dünya ölüm listesinde % 3,2 yi kapsar. Bu oran gelişmiş ülkelerde çok düşükken, özellikle fakir ve sağlık imkanları çok olmayan ülkelerde, nüfus azalmasının önemli bir sebebidir ve çok büyük oranda görülür.

İshalle başlayan hastalıklar da bu listede % 3 oranında ölüm sebebidir. İshal, özellikle vücut içinde bir şeylerin ters gittiğini gösteren, ilk uyarandır. Sebebi bulunmaz ve çözülmezse sonucu ölüm olabilmektedir.

Hastalıklar dışında trafik kazaları dünya ölümünün %2,5 inin kapsarken, sıralamanın en sonunu % 2,3 ile karaciğer hastalıkları alır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Alerjık, Bakteriyel ve Viral Konjonktivit Nedir?
Konjonktivit; gözde acı, batma ve rahatsızlık hissi, gözde kızarıklık ve iltihaplanma şeklinde belirtilerle seyreden bir göz hastalığıdır
Bell Felci Nedir? Neden Olur?
Yüz felci olarak da bilinen Bell felci ilk kez Charles Bell tarafından tanımlanmıştır
Pick Hastalığı Nedir? Pick Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Alzheimer hastalığı kadar sık görülmese de, bir çeşit bunama türü olan Pick hastalığı da sıkça merak edilmektir
Ağır Metal Zehirlenmesi ve Nedenleri
Aşırı maruz kalındığında hafif veya ağır derecede zehirlenmeye sebep olan bazı ağır metaller vardır
Sosyal Anksiyete Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?
Sosyal anksiyete bozukluğu günümüzde daha sık merak edilen psikiatrik bir problem olmuştur
Meme Kanserinde Eşlerin Desteği Kadınlarda Tedaviyi Olumlu Etkiliyor
Anneliği, kadınlığı, feminenliği, cinsel kimliği temsil eden bir organ olarak memedeki hastalıklar, memeye yapılan müdahaleler ve meme kaybı; kişinin o güne kadar oynadığı sosyal rollerde, yaşam biçiminde,…
Gastrit Belirtileri Nelerdir?
Gastrit midenin iltihabi durumudur
Polinevrit Nedir?
Çeşitli sebeplerden dolayı sinir sisteminde oluşan bozukluklar nedeniyle görülen his ve duyu kaybı polinevrit olarak adlandırılmaktadır
Saçlarda Kepek Neden Olur? Tedavisi Var Mıdır?
Kepek oluşumu, Latince ismi Pityriasis capitis olan bir cilt rahatsızlığıdır
Kadınlarda Memeler Neden Ağrır?
Kadınlarda meme ağrısı diğer adıyla da mastalji oldukça yaygın görülen bir durumdur
Argyria Hastalığı: 'Mavi İnsanlar' Nedir?
Argyria hastalığı veya mavi cilt sendromu oldukça nadir görülen bir hastalıktır
Hamilelikte Demir Hapları Kullanmak Her Zaman Faydalı mıdır?
Hamilelikte demir eksikliği sıklıkla karşılan bir sorundur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com