Egzema Nedir?

22.11.2017 10:39
Egzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve deride kızarıklık, şişme, veziküller, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik etkenli  bir  deri hastalığıdır
Egzema Nedir?
A

Egzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve deride kızarıklık, şişme, veziküller, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik etkenli  bir  deri hastalığıdır.Başlıca özelliği, kızarık deri üzerinde gelişen kabarcıklardır.
Egzama; akut, kronik, yaş ve kuru egzama gibi klinik tablolarla seyredebilir..
Egzama, zamansız uygulanan bir ilaç yüzünden de ortaya çıkabilir, bunlara örnek olarak kükürt, civa, anti histaminikler, sülfamitler, penisilin içeren ilaçları gösterebiliriz.  Ev kadınlarında görülen egzama ise çoğunlukla  çamaşır suyundaki potasyum bikromat ve lastik eldivenlere bağlı olabilir.  
En sık görülen temas egzamadan biri de  kozmetikler ve saç boyasından kaynaklanandır.. Güzellik ürünleri de , özellikle kokulu oldukları zaman  yüz egzamasına neden olabilir.  
Egzama vücudumuzda bulunduğu yere göre farklı nedenlerden kaynaklanabilir.Örnek vermek gerekirse,giysilerin yaptığı egzamalar genellikle kauçuktan ve sentetik dokumalardan ileri gelir.
Boyundaki egzamalar ise,  çoğunlukla yüksek yakalı hırka giyilmesinden kaynaklanabilir. 
Ayak egzaması da  ayakkabıdan ileri gelebilir , deri boyası ve cila  etken olabilir. Nikel de sık rastlanan bir egzama nedenidir.Metal saat kayışları ve zincirler buna örnek gösterilebilir.     
Bazı egzamalar enfeksiyon ve mikroorganizma kaynaklı olabilir. Ancak  enfeksiyon mu egzamaya neden olmuştur, yoksa enfeksiyon mikrop kapan egzamanın mı sonucudur bunu anlamak kolay değildir..Egzama tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık değildir fakat  rahatsızlık verebilir.  
Egzaması olanların rahat etmek için almaları gereken önlemlerin başında ise  yarayı kaşımamak gelir.Yarayı kaşımak egzamaların iyileşmesini geciktirebilir. Deri testleri  temasa bağlı gelişen egzamaların araştırılmasında faydalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İdrar Yolu Taşları Belirtileri ve Nedenleri
İdrar yolu taşları sıklıkla rastlanan sağlık sorunları arasındadır.İdrar yolu taşları çeşitli belirtiler verebilir.
Farenjit Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Farenjit, boğaz enfeksiyonudur
Ses Kaybı Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Ses kaybı; sesin tamamen kaybolması olarak tanımlanır.
Graves Hastalığı Nedir?
Graves hastalığı hormonal bir tiroid bezi hastalığıdır.
Neden Şizofreni Oluruz?
Şizofreni, pek çok tipi olan ve psikolojik hastalıklar arasında yaygın olarak kabul edilen bir hastalıktır.
Karaciğer Koması Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Karaciğer koması, hayatı tehdit eden ileri derecede bir karaciğer hastalığıdır.Karaciğer koması çeşitli belirtiler ile seyreder.Belirtilerin zamanında fark edilmesi ile hastalığa karşı önceden…
Molloskum Kontagiozum Hastalığı ve Tedavi Şekli
Molloskum Kontagiozum Hastalığı Poxvirus tarafından meydana gelen cildin iyi huylu bir hastalığıdır.Bu yazımızda Molloskum Kontagiozum Hastalığı ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
HIV Korkusu (HIV Fobisi) ve AİDS Korkusu Nedir?
HIV korkusu diğer adıyla da HIV fobisi de bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir.Halk arasında AİDS korkusu olarak da bilinen bu durumumdaki kişiler yaşadıkları ilişki sonrası AİDS hastalığına yakalanma…
Sinestezi Nedir?
Sinestezi birleşik duygu anlamına gelir.
Premenstürel Sendrom Nedir? Neden Olur?
Her kadının belirli yaş aralıklarında yaşadığı regl döngüsü öncesi yumurtlama süreci premenstürel dönem olarak bilinmektedir.
Sosyal Anksiyete Nedir?
Kişinin sosyal yaşam sırasında sebepsiz olarak duyduğu baş edilemez kaygı, korku ve panik durumu sosyal anksiyete olarak tanımlanmaktadır.
Yabancı El Sendromu
Kişinin ellerinden  birisinin bireyin bilincinden bağımsız, kendi bilinci varmış gibi hareket etmesine sebep olan nörolojik bir hastalıktır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com