Erkeklerde Meme Kanseri Riskini Artıran Meslekler

07.11.2019 03:45 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Meme kanseri; bir kadın hastalığı olarak görülse de, erkeklerde de görülen bir kanser çeşididir. Tabii ki bu hastalığı tetikleyen durumlar da mevcuttur. Meme kanseri; BRCA1 geninin mutasyona uğraması ile meydana gelen bir hastalıktır. mutasyona uğrayan hücre, kontrolsüzce büyür, bölgede bir kitleye dönüşür.
Erkeklerde Meme Kanseri Riskini Artıran Meslekler
A

Meme kanseri; bir kadın hastalığı olarak görülse de, erkeklerde de görülen bir kanser çeşididir. Tabii ki bu hastalığı tetikleyen durumlar da mevcuttur.

Meme kanseri; BRCA1 geninin mutasyona uğraması ile meydana gelen bir hastalıktır. mutasyona uğrayan hücre, kontrolsüzce büyür, bölgede bir kitleye dönüşür.

Erkek ve kadınlarda görülen meme kanseri karşılaştırılması

Meme kanseri kadınlarda sık görülen kanser türlerindendir. Kadın kanserlerinin %33‘ü meme kanseridir. Erkeklerin ise dünyada her yıl 1400 erkeğin meme kanseri teşhisi almaktadır.

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de sol memede kanser görülme olasılığı, sağ memeye göre daha fazladır.

Sigara ve alkol kullanımı, genetik yatkınlık, vücut kitle indeksinin üzerinde bir ağırlığa sahip olmak yani şişmanlık, dışarıdan östrojen takviyesi almak, parazit kaynaklı enfeksiyon hastalıkları; hem kadın hem de erkeklerde meme kanserini artıran etkenlerdir.

Kadınlarda meme kanseri tedavi sonrası genel durum daha iyi iken, erkek hastaların meme kanseri tedavisi sonrasında genel durumları daha kötüdür.

Kadınlarda emzirmek riski azaltır ancak erkeklerde böyle azaltıcı bir etki söz konusu değildir.

Erkeklerde meme kanseri riskini artıran meslekler nelerdir?

Bazı meslek grupları, meme kanseri açısından risk oluşturur. Özellikle yüksek ısıya maruz kalmak suretiyle fırınlarda çalışanlar, çelik fabrikası çalışanları, yanıcı malzemelerin buharına maruz kalan çalışanlar da meme kanseri açısından risk taşıyan gruptur.

Erken tanı her kanserde önemlidir.

Erken tanı, her kanser çeşidinde olduğu gibi meme kanserinde de hayat kurtarır. Özellikle ailede meme kanseri geçmişi olan kişiler, evde kendi muayenelerini yapmakla beraber, düzenli aralıklarla doktor takibini de yapmalı ve gerekli görüldüğünde ultrason, mamografi gibi tetkikleri de yaptırmaktan kaçınılmamalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?
Fibromiyalji, yaygın ağrıyla seyreden kronik bir durumdur. Boyun, sırt ve omuz ağrısı en sık görülen belirtilerdir.
Anemi ( Kansızlık) Nedir? Anemi Nasıl Anlaşılır?
Vücut dokularına oksijen taşıyan Hemoglobin (HGB) miktarının yaş ve cinsiyete göre olması gereken değerinin altına düşmesine anemi yani kansızlık adı verilir.
İnsan Papilloma Virüsü (HPV) Nedir ?
İnsan papilloma virüsü, cilt üzerinde enfeksiyon oluşturan ve kanser oluşumuna neden olan bir DNA virüsüdür.
Gut Hastalığı Nedir?
Gut hastalığı fazla bir uyarı vermeden ani olarak gelişen bir hastalıktır.Gut hastalığı eklemlerde birdenbire otaya çıkan kızarıklık, şişme, duyarlılık ve ağrı ile ilk belirtilerini verebilir.Eklemleri…
Hemoroid (basur) İle Mücadele Etme Yolları
Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın görülmektedir.Anal kanalın üst kısmında damarların genişlemesidir.Basur ve/veya mayasıl olarak da halk arasında adlandırılır.Hemoroid (basur)…
Kendiliğinden Morarma Sebepleri Nelerdir?
Morarma, kılcal damarlarda meydana gelen çatlaklarla bir miktar kanın damar dışına çıkması sonucu oluşan renk değişimidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com