Gaitada Gizli Kan Testi Nedir?

01.08.2018 05:29 | Güncelleme: 22.09.2018 12:47
Gaitada (dışkıda) gastrointestinal sistemden kaynaklanan bir kanamaya bağlı kan olduğundan şüphelenilen durumlarda yapılan ve uygulanması son derece kolay olan bir tahlil yöntemidir. Biyokimya laboratuvarlarında özellikle de gastrointestinal sistem hastalıklarının tanı ve takibi amacıyla uygulanan değerli ve sıklıkla tercih edilen bir testti.
Gaitada Gizli Kan Testi Nedir?
A

Gaitada (dışkıda) gastrointestinal sistem hastalıkları, enfeksiyonları ve kanserleri gibi nedenlere bağlı gelişen bir kanamanın araştırılmasında kullanılmaktadır. Bu tür bir şüphe varlığında uygulanan ve tatbik edilmesi de  son derece kolay olan bir tahlil yöntemidir.
Gaitada gizli kan testinin çalışma mekanizması ise okside olan kandaki hemoglobine uygulanan kimyasal bir madde ile mavi renge dönüşüm olması ve bu reaksiyon sonrası kanamanın anlaşıldığı bir tahlil yöntemidir.

Hangi Durumlarda Gaitada Gizli Kan Pozitif Çıkar?

 - Erken veya ileri evre kolon kanseri varlığı şüphesi
 - Gastrointestinal sistemin diğer bölümlerinden olan kanamalarda
 - Barsaklarda bulunan yara veya divertiküllerde,poliplerde
 - İnflamatuar barsak hastalıklarında
 - Yutulan kanlar sonrası(burun ve dişeti kanamaları gibi)
 - Hemoroidler Gaitada gizli kan testi elli yaş üstü kişilerde,anemisi(kansızlık) olanlarda her yıl tarama amaçlı olarak yapılmalıdır

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 22.06.2018 07:54

[...] Gaitada gizli kan pozitifliğinin bir çok nedeni vardır.Ülser de bunlardan biri olabilir. Ülsere bağlı mide kanamalarında kanama bitiminden sonraki 21 güne kadar gaitada gizli kan testi (+) kalabilir. Gaitada gizli kan testi hakkında daha detaylı bilgi ve hangi durumlarda gizli kan pozitif çıktığı hakkında bilgi almak isterseniz.sitemizde daha önce bu konu hakkında yayınlanmış yazıyı okuyabilirsiniz. Gaitada Gizli Kan Testi Nedir? [...]

Tahlil.Com | 07.01.2012 11:13
merhabalar ben 32 yaşındayım gerçekten benim için ciddi bir sorunla karşı karşıyayım hayatımı ızdıraba çevirmeye başladı yaklaşık 5 6 yıldan beri çekiyorum öyle bir enterasan rahatsızlıkki bir türlü sebebini çözemedim 1 ayın içinde bazen 2 bazen 3 kez tekrarlıyor bir anda bağırsaklarım harekete geçiyor insan ishal olurda bağırsakları curul curul öter ya aynen öyle oluyor bağırsaklarımda çok hafif bir sancı bu bana geldiği zaman beni direk yıkıyor anında halsizlik yapıyor hiçbirşey yapmak canım istemiyor sadece yatıp uyumak istiyorum ama malesef işim gereği zor da olsa ayakta kalıyorum işin en tuhaf tarafı tuvalette kesinlikle ishal vakası olmuyor aksine bira kabız oluyorum bazen 2 bazen 4 gün devamlı sürüyor sonra geçiyor geçtiğinde hayatım gayet normale dönüyor ne zaman geleceği hiç belli olmuyor . bunu için 2 yıl önce gostorolojiye kaç kez gittim kan tahlili ve dışkıda gizli kan testi yaptılar sonucuda birşey çıkmadı doktor diyecek birşey bulamadı sinirsel bir olay olduğunu söyledi birtakım haplar yazıp gönderdi bende bir daha ne tahlil yaptırdım ne de gittim sinirsel olduğunu düşünmüyorum tamam stresli biriyim ama takip ediyorum tamamen rahat stresiz sakin olduğum dönemlerdede tekrarlıyor tek yaptırmadığım koloskopi onuda yaptırmaktan çekiniyorum çünki 5 yıl önce ağır bir basur ameliyatı geçirdim korkuyorum şu an halen ızdırabım devam ediyor nedir benim sorunum yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımlaa..
mnlyakan | 02.07.2014 03:23

merhaba .kısa geçicem gaitada gizli kan testi istendi hastanede gaitam olmadığı icin kabı alıp eve geldim. ve doldurdum ancak saat 3e kadar tahlili teslim etmem gerekiyordu ve saat şuan 3ü geçti bu sebeple yarın bügünkü gaitamı götürsem sorun olur mu yoksa yarın gaita yapıp mı götüreyim teşekkürler.

Tahlil.Com | 02.07.2014 09:55
Yarın yenisini yapmanız daha doğru sonuç verecektir..
cigdem38 | 29.11.2012 01:54

15 gün önce ateşli bir atak geçirdim, tüm testlerim yapıldı, temiz çıktı, gaitada kan da bulunmadı, yediğim bir şeyin yapmış olabileceği söylendi, ben de tahmin ediyordum zaten. Ancak 1 hafta sonrasında önceden randevu almış olduğumuz doktara da gittik, gastreontoloji bölümünde, kendisi hiç bir sorun olmadığını söyledi,benim de şikayetlerim kalmamıştı zaten, fakat testlerin sonucunu görünce gaitada gizli kan pozitif diye kolonoskopi önerdi, adet dönemimde olduğumdan yanıltıcı olabilir mi dedim, olmaz sonuç kesindir dedi, şimdi hiç bir şikayetim olmadığı halde kolonoskopi yaptırmalımıyım, yoksa adet dönemimden sonra tekrar gaita da gizli kan testi yaptırıp sonuca göre mi hareket etmeliyim. test sonucuna ne kadar güvenebilirim. Teşekkürler, Saygılar..

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Gaitada gizli kan testinin pozitif olması normal değil, ancak bu testi yaptırmadan önce dikakt etmeniz gereken bazı bilgiler var.Aşağıda bu konudaki uyarıcı yazıyı okuyur tekrar test yaptırın.Yine yüksek çıkarsa kolonoskopi doktorunuzun da önerisiyle yapılabilir.
http://tahlil.com/onceden-hazirlik-gerektire-tahliller-2/
| 14.11.2011 04:10

galitada gizli kan negatif ne anlama geliyor..

Tahlil.Com | 14.11.2011 06:37
Normal sonuç,gaitada da kan hücresi görülmemiş,mide barsak sisteminde bir kanama yok anlamına gelir
| 14.04.2011 04:55

antral eroziv gastrit gaitada gizli kana sebep olur mu.?...

Tahlil.Com | 14.04.2011 11:03
Evet olabilir
| 08.04.2011 01:26

gaitada gizli kan teşhisiyle gastroskopi yaptırmam gerekiyor.gastorskopii sonucunda ne gibi hastalıkların teşhisi konuluyor..

Tahlil.Com | 09.04.2011 01:25
Gastroskopi ile direk olarak yemek borusu, mide ve on iki parmak barsağının içini görebilme imkanı olur.Bunu yapabilmek için GASTROSKOP denen ucu kameralı alet, ağız boşluğu uyuşturulduktan sonra çok dikkatli bir biçimde mide içerisine ilerletilir.Bu metodla kanamanın nereden kaynaklandığı anlama imkanı olabilecektir.
| 29.03.2011 05:41

annembir aydır kan ilacı kullanıyor..ve bugün gaitada gizli kan çıktı bunun nedeni kullandığı kan ilacı olabilir mi

Tahlil.Com | 29.03.2011 07:57
Demek annenizde bir kanama var.Bu ilaç nedeniyle olamaz.Gizli kanın neden pozitif çıktığına dair ilave tahliller yapılmalı annenize
| 26.11.2010 05:35

Merhabalar. ben 1983 dogumluyum askere gıtmeden once buyuk tuvaletımı yaparken bı problem yasamıyordum.askere basladıgım gunden berı.buyuk tuvaletımı yaparken.canım cok acıyor hemde kan gelıyor.bunun ıcın askerı hastahanede yattım 14 gun ve bana hastalıgımın adının anal fistül (yanı bagırsakta Çatlama) bundan 5 yıl once amcam bagırsak kanserınden yasamını yıtırdı.ve bır kacgun oncede babam Mesane kanserınden Hayatını Yıtırdı.korkuyorum genetık bırseymı?bunun ıcın ne yapmam gerekıyor.check up yaparkende hangı bolumlere yonelmelıyım yada nasıl bır check up Yaptırmalıyım.Yardımlarınız Icın Cok Tesekkurler...

Tahlil.Com | 26.11.2010 09:30
Rahatsızlığınız için öncelikle bir genel cerrahi uzmanına danışın.Anal fistül tedavisinde cerrahi tedavi sıkça uygulanmaktadır.
| 02.10.2010 02:06

merhaba ben yaklaşık 20 gündür kansızlık tedavisi görüyorum. Demir ilacı (Gynoferon) kullanıyorum yalnız ilacı kullanmaya başladığımdan
beri bağırsaklarımda bir problem olduğunu düşünüyorum. Dışkım koyu yeşil bazen siyah ve kötü kokulu ve çok sıvı, aşırı karın ağrılarım oluyor çok fazla gaz çıkarıyorum ve bu durum dışkılarken daha da artıyor. Ayrıca günde ortalama 4 kez tuvalete çıkıyorum.
Bana yardım edebilir misiniz?
Teşekkür ederim. Saygılar.

Tahlil.Com | 04.10.2010 05:32
Bu tür ilaçları kullananlarda benzer belirtiler olabilir.tedavi sonrası bu tür belirtiler geçecektir.
Kültür Çeşitleri Nelerdir?
Vücudun herhangi bir yerinden alınan, enfeksiyon olup olmadığını anlamak için yapılan tahlildir
Kulak Kültürü Nedir?
Kulak; diğer dış bağlantılı organlarda olduğu gibi, enfeksiyonla karşılaşabilen bir organdır
Gaitada Gizli Kan Testi Neden Yapılır?
Dışkıda gizli kan testi; sindirim ve boşaltım sisteminde herhangi bir kanamanın olup olmadığı araştırmasının yapılmasında kullanılan testtir
Alzheimer Teşhisi 18 Yıl Öne Alınıyor
Daha önce yapılan pek çok araştırma, alzheimerin 2 yıl öncesinden saptanabileceğini kanıtlamıştır
Dörtlü Tarama Testinde Hangi Değerlere Bakılır?
Dörtlü tarama testi; gebeliğin 15-20
VDRL TPHA FTA-ABS Testleri Arasındaki Fraklar
Bu testlerin temel özelliği cinsel yolla bulaşan frengi hastalığı tanısında kullanılmalarıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com