Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir? Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 10.07.2020 08:06 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Bu işlemin doğru zamanda yapılması hayati önem taşır.
Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir? Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?
A

Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Bu işlemin doğru zamanda yapılması hayati önem taşır.

Kürtaj işlemi Hangi Haftalarda Yapılmalıdır?

Kürtaj işlemi yapılırken anne ve bebeğe zarar vermeyecek dönemi seçmek önemlidir. Anne adayının daha sonra tekrar çocuk sahibi olmak isteyeceği düşünülmeli ve buna göre bir uygulama yapılmalıdır. Yani annenin doğurganlığını elinden almamak için kürtajın yapılma dönemi önem taşır.
Kürtaj işlemi; 10 haftalıktan büyük bebeklere yapılmaz. Bebek büyümüş, canlılığı gelmiş olur ve bu zamandan sonra bebeği almak, anne için de tehlikeli olabilir.
5.5 haftadan önce de bebeklerin alınması tercih edilmez. Gebeliğin ilk 5 haftasında vajina sertleşir. Gebelik ilerledikçe yumuşar. Vajina sertliğinin geçmesi için bu süre beklenmiş olur.

Gebelik on haftayı geçmişse ve ciddi bir sakatlık teşhisi konmuşsa, hekimler kurul oluşturur. Eğer uygun görürlerse üç yetkin imza ile on haftadan büyük gebeliklerde rahim tahliyesi kararı alabilirler. Anne sağlığı, en önemli korunumdur.

Hafta hesaplamasında önemli bir husus da doğru gebelik hesaplamasıdır. Bazen son adet tarihinin işaret ettiği gebelik haftası ile, ultrasonda görüntülenen gebelik haftası uyuşmaz. Bu durumda esas alınacak olan; doktorun ultrason ölçümlerinde aldığı hafta değerlendirmesidir. Çünkü adet tarihine göre alınan gebelik haftasında, döllenme tarihine bağlı olarak sapma olma ihtimali daha yüksektir.

Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?

Kürtaj, cerrahi bir müdahaledir. Bu sebeple kesinlikle onay verilmelidir. Kanama ve anneye zararı kesin olan riskli gebeliklerde yani kürtajın tek çözüm olduğu, hayati risk taşıyan gebeliklerde kişinin kendi onayı dışında başka onay gerekli değildir.

Kişi 18 yaşından küçükse aile işleme onay vermelidir.

Kişi evli ise eşinin de müdahaleye izin vermesi gerekmektedir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gebelik Kan Testi Nedir? Kan Testi( Beta HCG) Ne Zaman Yapılmalıdır?
Gebe olup olmadığından  şüphelenenler  gebelik kan testini ne zaman ve nasıl yapacaklarını merak eder.
Tek Başına Beta HCG Yüksekliği Kesin Gebelik Belirtisi midir?
Anne adaylarının en sık merak ettiği konulardan biri tek başına Beta HCG testi yüksekliğinin kesin olarak gebelik anlamına gelip gelmediğidir.Kadınlarda tek başına Beta HCG yüksekliği kesin bir gebelik…
Beta HCG Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?
Hamilelik şüphesi olanlar biran önce test yaptırıp hamile olup olmadıklarını öğrenmek isterler.Beta HCG testinin ne zaman yapılacağı da sıklıkla merak edilmektedir.
Bombay Kan Grubu Nedir?
Tahlil.com yazarı Uz.Dr. Kemal Aslan son yazısında aslında pek bilinmeyen ancak son günlerde daha sık konuşulmaya başlanan farklı bir kan grubuna değindi.
Beta HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?
Gebeliklerde kanda Beta HCG değeri 5 ve üstü olmalıdır.Gebelik tanısından sonra ise Beta HCG değerlerine göre çoğul gebelik tanısı koyulup koyulmayacağı da merak edilen bir konudur. Çoğul gebelik tanısında…
Hemogram Testi Hangi Hastalık Tanılarında Kullanılır?
Hemogram testi yani kan sayımı tüm dünyada en yaygın uygulanan kan tahlilidir.Nir çok hasylığın tanı ve takibinde söz sahibidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com