Gebelik Belirtileri Neler ?

09.11.2016 02:37
Prof
Gebelik Belirtileri Neler ?
A

Prof. Dr. Bülent Tıraş gebelik belirtileri hakkında bilgi verdi.

Gebe olduklarından şüphelenen kadınların test yaptırmadan önce karşılaştıkları çeşitli belirtiler vardır. Ancak her kadının fiziksel özellikleri, biyolojik özellikleri, metabolizmaları ve hormonal durumları farklılıklar gösterir. Bu sebeple de gebelik belirtileri her kadında farklılık gösterebilmektedir. Bir anne adayından yoğun şekilde yaşanan belirti, diğer anne adayında hiç yaşanmayabilir.

Bu sebeple gebelik belirtileri her kadında kendine hastır. Bundan dolayı da standart gebelik belirtilerinden bazıları sizde gözükmüyorsa, endişelenmeyin. Gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenmek için test yaptırmanız en sağlıklısı olacaktır.

Gebeliğin oluşup oluşmadığını öğrenmek adına yapılacak en kesin yöntem kan testidir. Sağlık ocaklarında dahi uygulanan oldukça pratik bir işlemle kan testi yaptırabilir ve aynı gün ya da ertesi gün gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için evde yapabileceğiniz gebelik testleri de bulunmaktadır. Eczanelerden bu testi edinip evinizde uygulayabilirsiniz. Ancak kesin bilgi için kan testi daha idealdir.

Gebeliğin fiziksel olarak belirtilerinden önce ilk olarak adet gecikmesinin yaşanması gerekir. Gebelik durumunda aylık olarak yaşanan yumurtlama sonucunda yumurtanın döllenmesi ve fetusu oluşturması gerekmektedir. Şayet adet görülmüş ise yumurta döllenmemiş ve vücuttan atılmıştır. Bunun dışında hamile olan kadınların bazıları gebeyken dahi adet görebilir. Gebeyken adet görme toplum arasında ‘’üstüne adet görme’’ şeklinde tabir edilir. Bu sebeple bazı kadınlar gebeliklerini fark etmekte zorluk yaşayabiliyorlar. Bu durum oldukça dezavantajlıdır. Çünkü gebeliğin geç fark edilmesi, gebelikte yapılması sakıncalı olan durumların gerçekleşmesine sebep olabilir. Bu sebeple de gebelikte çeşitli sorunlar yaşanabilir.

Gebelik Belirtileri

  • Memelerde büyüme veya hassasiyet

Gebeliğin erken döneminde vücutta meydana gelen hormonal değişimler sebebiyle memelerle hassasiyet ve büyüme gözlemlenebilir. Meme uçlarının rengi değişebilir.

  • Mide bulantısı ve kusma

Gebe olan kadınların büyük bir kısmında gebeliğin ilk belirtisi olarak mide bulantısı görülür. Hormonal değişimler sebebiyle mide bulantıları ve kusmalar başlar. Genellikle sabah daha yoğun olarak yaşanan bu durum, günün herhangi bir saatinde de meydana gelebilir.

  • İştahın açılması ya da belirli gıdalarda tiksinme

İştahın artması anne adaylarının büyük kısmında gözlemlenen bir durumdur. Anne adayı kendini devamlı aç hissedebilir. Ya da bazı yiyecekleri canı çok çekebilir. Bu duruma da aşerme denilir. Bazen ise gebelikten önce çok sevdiğiniz bir besinden tiksinebilirsiniz.

  • Sık sık idrara çıkma

Erken gebelik dönemlerinde bile anne adayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir. Bu sebeple gece uykular bölünebilir. Anne adaylarının bazılarında kabızlık sorunu görülebilir.

  • Baş dönmesi

Gebelik döneminde kan damarları genişler. Bu sebeple de tansiyonda düşme görülür. Anne adayı uzun süre aynı pozisyonda kaldığında ve daha sonra ayağa kalktığında ya da uzun süre ayakta durduktan sonra oturduğunda başı dönebilir.

  • Psikolojik durumda meydana gelen değişiklikler

Anne adayının vücudunda meydana gelen hormonal değişimler sebebiyle ruh halinde de dalgalanmalar, ani değişimler görülebilir. Anne adayı daha çabuk sinirlendiğini, daha kolay ağlayabildiğini görebilir. Kimi zaman çizgi film izlerken dahi duygusallaşıp ağladığını görebilir. Bu durum tamamen hormonlardan kaynaklanmaktadır.

  • Hafif kanama

Anne adaylarının bazılarında gebeliğin erken belirtisi olarak vajinal kanama görülebilir. Döllenmenin gerçekleşmesinden yaklaşık olarak 15 gün sonra kanam görülebilir. Bu kanamaya yerleşme kanaması yani implantasyon kanaması denilmektedir. Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi neticesinde vajinal kanama meydana gelir. Yerleşme kanaması genellikle adet dönemi ile aynı zamanda yaşanır. Bu sebeple anne adayı bunu adet kanaması olarak algılayabilir. Ancak adet kanaması gibi uzun sürmez.

Kaynak: http://jinekoloji.com/gebelik-belirtileri-nelerdir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Planlı Çalışmanın Sırları Nelerdir?
Gün içerisinde kime sorarsanız sorun herkes yoğun bir tempodadır
Hamilelik Dönemi ve Baş Ağrısı
Hamilelik döneminde hormonel değişimler, kilo artışı ve ödem gibi gelişmeler genellikle baş ağrısına neden olabilir
İntihar Eğilimi
Uzmanlar intihar eğiliminin önceden anlaşıldığını savunuyorlar
 Mide Balonu(Gastric Balloon)
Mide balonu; gıda tüketimini azaltmak ve yeni yeme davranışlarını kazanmak için midede dolgunluk hissi oluşturmaya dayanan bir yöntemdir
Yeşil Biberin Faydaları Nelerdir?
Yeşil biber her mevsimde kolaylıkla bulacağımız bir sebzedir
Nabız Ölçümü Neden Önemlidir?
Her dakika 60-100 arası kalp atışı idealdir
Deterjan Kalıntısı Anemi Yapabilir.
Kimyasal bileşenler barındıran deterjan kalıntılarına uzun süre maruz kalmaz kişide ciddi seviyede anemiye yol açabilir
Gebemiyim Nasıl Anlarım?
Gebemiyim nasıl anlarım sorusu hamile kalmak isteyen veya istemeyen her kadın tarafından sıklıkla merak edilir
Vücudumuzdaki Yağlar Ağrıya Sebep Olabiliyor
Araştırma yapan uzmanlara göre kesin bir bilgi yok
Adet Döneminde Neden Karın Ağrısı Olur?
Adet döneminde karın kaslarının kasılması ve ağrıya neden olması, rahim iç duvarından salgılanan bir kimyasal maddeden dolayıdır
Gripken bebek emzirilir mi?
Havaların soğumasıyla birlikte, grip ve diğer viral enfeksiyonlarda artış gözlenmektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com