Gebelik Belirtileri Neler ?

09.11.2016 02:37
Prof
Gebelik Belirtileri Neler ?
A

Prof. Dr. Bülent Tıraş gebelik belirtileri hakkında bilgi verdi.

Gebe olduklarından şüphelenen kadınların test yaptırmadan önce karşılaştıkları çeşitli belirtiler vardır. Ancak her kadının fiziksel özellikleri, biyolojik özellikleri, metabolizmaları ve hormonal durumları farklılıklar gösterir. Bu sebeple de gebelik belirtileri her kadında farklılık gösterebilmektedir. Bir anne adayından yoğun şekilde yaşanan belirti, diğer anne adayında hiç yaşanmayabilir.

Bu sebeple gebelik belirtileri her kadında kendine hastır. Bundan dolayı da standart gebelik belirtilerinden bazıları sizde gözükmüyorsa, endişelenmeyin. Gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenmek için test yaptırmanız en sağlıklısı olacaktır.

Gebeliğin oluşup oluşmadığını öğrenmek adına yapılacak en kesin yöntem kan testidir. Sağlık ocaklarında dahi uygulanan oldukça pratik bir işlemle kan testi yaptırabilir ve aynı gün ya da ertesi gün gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için evde yapabileceğiniz gebelik testleri de bulunmaktadır. Eczanelerden bu testi edinip evinizde uygulayabilirsiniz. Ancak kesin bilgi için kan testi daha idealdir.

Gebeliğin fiziksel olarak belirtilerinden önce ilk olarak adet gecikmesinin yaşanması gerekir. Gebelik durumunda aylık olarak yaşanan yumurtlama sonucunda yumurtanın döllenmesi ve fetusu oluşturması gerekmektedir. Şayet adet görülmüş ise yumurta döllenmemiş ve vücuttan atılmıştır. Bunun dışında hamile olan kadınların bazıları gebeyken dahi adet görebilir. Gebeyken adet görme toplum arasında ‘’üstüne adet görme’’ şeklinde tabir edilir. Bu sebeple bazı kadınlar gebeliklerini fark etmekte zorluk yaşayabiliyorlar. Bu durum oldukça dezavantajlıdır. Çünkü gebeliğin geç fark edilmesi, gebelikte yapılması sakıncalı olan durumların gerçekleşmesine sebep olabilir. Bu sebeple de gebelikte çeşitli sorunlar yaşanabilir.

Gebelik Belirtileri

  • Memelerde büyüme veya hassasiyet

Gebeliğin erken döneminde vücutta meydana gelen hormonal değişimler sebebiyle memelerle hassasiyet ve büyüme gözlemlenebilir. Meme uçlarının rengi değişebilir.

  • Mide bulantısı ve kusma

Gebe olan kadınların büyük bir kısmında gebeliğin ilk belirtisi olarak mide bulantısı görülür. Hormonal değişimler sebebiyle mide bulantıları ve kusmalar başlar. Genellikle sabah daha yoğun olarak yaşanan bu durum, günün herhangi bir saatinde de meydana gelebilir.

  • İştahın açılması ya da belirli gıdalarda tiksinme

İştahın artması anne adaylarının büyük kısmında gözlemlenen bir durumdur. Anne adayı kendini devamlı aç hissedebilir. Ya da bazı yiyecekleri canı çok çekebilir. Bu duruma da aşerme denilir. Bazen ise gebelikten önce çok sevdiğiniz bir besinden tiksinebilirsiniz.

  • Sık sık idrara çıkma

Erken gebelik dönemlerinde bile anne adayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir. Bu sebeple gece uykular bölünebilir. Anne adaylarının bazılarında kabızlık sorunu görülebilir.

  • Baş dönmesi

Gebelik döneminde kan damarları genişler. Bu sebeple de tansiyonda düşme görülür. Anne adayı uzun süre aynı pozisyonda kaldığında ve daha sonra ayağa kalktığında ya da uzun süre ayakta durduktan sonra oturduğunda başı dönebilir.

  • Psikolojik durumda meydana gelen değişiklikler

Anne adayının vücudunda meydana gelen hormonal değişimler sebebiyle ruh halinde de dalgalanmalar, ani değişimler görülebilir. Anne adayı daha çabuk sinirlendiğini, daha kolay ağlayabildiğini görebilir. Kimi zaman çizgi film izlerken dahi duygusallaşıp ağladığını görebilir. Bu durum tamamen hormonlardan kaynaklanmaktadır.

  • Hafif kanama

Anne adaylarının bazılarında gebeliğin erken belirtisi olarak vajinal kanama görülebilir. Döllenmenin gerçekleşmesinden yaklaşık olarak 15 gün sonra kanam görülebilir. Bu kanamaya yerleşme kanaması yani implantasyon kanaması denilmektedir. Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi neticesinde vajinal kanama meydana gelir. Yerleşme kanaması genellikle adet dönemi ile aynı zamanda yaşanır. Bu sebeple anne adayı bunu adet kanaması olarak algılayabilir. Ancak adet kanaması gibi uzun sürmez.

Kaynak: http://jinekoloji.com/gebelik-belirtileri-nelerdir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kulak Ağrısı ve Uğultusu Olduğunda Alınacak Önlemler
Kulak ağrısı ve uğultusu, kişide önemli rahatsızlık yaratır
Güneşe İlk Defa Çıkanlar İçin Güneşlenme Önerileri
Uzun bir süre güneş görmemiş bir cildin güneşle ilk temas süreci sorunlu olabilir
Ramazanda İftar ve Sahurda Beslenme İpuçları
Ramazan ayı uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmeyi sürdürüyor
Kilo Vermek İçin Yeni Alternatif:Metabolizma Düzenleyici Beslenme Programı(Metabolic Balance)
Gün geçmiyor ki yeni bir kilo verme alternatifi geliştirilmesin
Sarımsak Sağlığımız İçin Oldukça Yararlıdır
Sarımsak ağız kokusunun etkenlerinden biri olmasına rağmen sağlığıımz için de son derece yararlıdır
Ramazanda Sağlık Ve Rahatlığın Yolu;Bilinçli Beslenme
    Ramazan ayını yaşadığımız bugünlerde, çeşit çeşit diyet önerileri, ramazanda tüketilmesi gereken altın yiyecekler, aman dikkat tablosunda yer alan yiyecekler, görsel ve yazılı basında bir gelenek…
Uzman Diyetisyen Sema Gübür Tahlil.com'da Yazılarına Başladı
York Test diyetisyeni Sema Gübür de  Tahlil
İftarda Meyve Suyu, Sahurda Süt İçin
İftarda Meyve Suyu, Sahurda Süt İçin… Uzmanlar, sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan dönemini en sağlıklı şekilde geçirmek için iftarda meyve suyu, sahurda ise süt içilmesini öneriyor
Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin 7 Önemli Öneri
Sağlıklı bir cilde sahip olmak özellikle bayanlar olmak üzere herkesin istediği bir hedeftir
Burun Kanaması Yaz Aylarında Daha Sık Görülmektedir
Havaların giderek ısınmasıyla birlikte burun kanaması vakalarında da artış oldu
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com