Gebelik Krampları Nasıl Engellenir?

11.07.2018 11:09
Gebelik gerek maddi gerek manevi olarak vücutta büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir
Gebelik Krampları Nasıl Engellenir?
A

Gebelik gerek maddi gerek manevi olarak vücutta büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. İçinizde yeni oluşan canlının verdiği heyecanla değişen hormonlarınız, aynı zamanda yeni bir vücut oluşturmaya çalışan dolaşım sisteminiz anlam verilemeyen bazı hassaslıklara sebep olur. Bebek, anne karnında korunaklı bir bölgededir ve dış dünya ile bağlantı halinde değildir. Bu sebeple besinlerini de direk anneden alır. Anne vücudu da öncelikle bebeği beslemeye programlanmıştır. Yani anne vitamininde eksikler olduğu durumda, var olan vitaminler bebeğe verilir ve annede bulunan eksik büyür. Bu durumda annede beklenmeyen ağrılar, kramplar, halsizlikler hatta kimi zaman bayılmalar dahi görülebilir.

Gebeliğin 34-28. Haftaları bebeğin kemik gelişimi için önemli bir dönemdir bu dönemde kalsiyuma ve magnezyuma ihtiyaç vardır. Bebek ihtiyacı olan kalsiyum magnezyumu bulamadığında annesinin kemiklerinden karşılar. Annenin diş ağrıları kalsiyum, bacak ve ellerindeki ağrı ve krampları ise kalsiyumla birlikte magnezyum eksilmesinden dolayı yaşanır.

Krampların geçmesi için ağrıyan bölgelere masaj uygulanabilir ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Bu ağrıların hiç yaşanmaması için özellikle gebelik başlangıcından itibaren bol bol süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Bu ürünlerin başında yoğurt ve kefir tüketimi gelir. Kefir, kalsiyum ve magnezyum katkısı sağlamakla birlikte annenin ve bebeğin bağışıklığını da güçlendirir ve hastalıklara karşı bir kalkan oluşturur.

Gebeliğin 20. Haftasından itibaren özellikle süt ve süt ürünleri tüketimi artırılmalıdır. Böylece kramplar engellenmiş olur.

Şayet kramplar şiddetlenirse anne adayının ilaçlar kullanarak özellikle magnezyum eksikliğini gidermesi gerekebilir. Ancak her zaman doğal yollardan alınması tercih edildiği için, henüz gebelik düşünürken dahi besin depolarını doldurmak doğru olacaktır. Sadece kalsiyum magnezyum değil bütün mineral ve vitaminler için bu durum geçerlidir.

Şayet planlı bir gebelik varsa, çok daha önceden spora başlanmalı ve kemikler güçlendirilmelidir. Böylece hem daha fazla kalsiyum ve magnezyum depolanır, hem de kramp yaşama olasılığı düşer.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bel fıtığı: omurganın destek yastığı olan disklerden bir veya bir kaçının bulunması gereken yerden taşıp, vücuttan önemli mesajları beyne taşıyan sinirlere baskı yapmasıdır
Şok Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Evreleri Nelerdir?
Şok: ani kanamalar, kazalar, enfeksiyonlar, yanıklar veya kronik hastalıklar sonucunda hücrelerin yeterli besin ve oksijen alamaması durumudur
Grip Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları
Üst solunum yolu enfeksiyonlarından en popüler olan grip, özellikle kış ve bahar aylarında sık görülür
Akciğer Apsesi, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Akciğer apsesi; bakterilerin sebep olduğu, akciğerin kendi iş gören dokusunda içi iltihap ile dolu boşluklar oluşmasıdır
Sedef Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Sedef hastalığı, ölü cilt hücrelerinin cilt yüzeyinde hızlı bir şekilde birikmesiyle ortaya çıkan ve günümüzün en yaygın cilt hastalıklarındandır
Alzheimer (Alzaymır) Belirtileri ve Hasta Bakımının Önemi
Alzheimer beyinde bazı hücre ölümleriyle ortaya çıkar
Multipl Myelom Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Multipl Myelom, bir kemik iliği kanseri türüdür
Mesane Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Mesane, karın alt bölgesinde yerleşmiştir ve görevi idrarı depolamaktır
İmpetigo Nedir, Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?
İmpetigo, streptokok ve stafilokok diye adlandırılan iki bakteri grubunun oluşturduğu bir cilt enfeksiyonudur
Gırtlak Kanseri Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?
Gırtlak kanseri, baş ve boyun kanserlerinin yaklaşık olarak yüzde 35’ini oluşturur
Mide Kanseri Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?
Mide tümörleri iyi ya da kötü huylu olabilir
Raynoud Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi Nedir?
Raynoud hastalığı, 1862 yılında Raynoud tarafından keşfedilmiştir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com