Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı:Gebelik Testi Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 16.03.2019 06:08 | Yazar: Dr. Cem Argun
Gebelik testinin ne zaman yapılacağı önemli bir konudur.Erken yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermemektedir.Gebelik testinin ne zaman yapılması için en önemli bilgi ise beklenen adet tarihinde adet kanamasının olmamasıdır. Bu durumda gebelik ihtimali olduğundan ve bu süreçte de korunmasız bir cinsel ilişki de varsa gebelik testi yapılmalıdır.
Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı:Gebelik Testi Nedir?
A

Gebelik testinin en ideal ne zaman yapılmasına dair Tahlil.com'a sıklıkla sorular geliyor.
Vaktinden erken yapılan gebelik testleri gereksiz yere zaman ve para kaybına neden olabiliyor.
Tahlil.com olarak Gebelik testi yaptırmadan önce uyarılarımızı okumanızı öneriyoruz.

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testi kanda veya idrarda, gebelikte yükselen Beta HCG hormonunun varlığını ortaya koyan ve gebelik tanısı koyduran bir tahlildir.
İdrarda gebelik testini anne adayları piyasadan kendileri temin edip yapabilirler. Kanda Beta HCG testi için ise bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Kanda Beta HCG testi çok daha erken sürede gebelik tanısı koyduran duyarlı ve hassas bir tahlildir.

İdrarda gebelik testi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız....
Kanda gebelik testi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız...

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebelik testlerinin ne zaman yapılacağı konusunu idrar ve kanda gebelik testi olarak 2 ayrı grupta ele alabiliriz.
Doktorunuzun daha öncesinde bir isteği olmadıkça genel olarak gebelik testlerinin beklenen adet tarihinin gecikmesinden sonra yapılması anlamlıdır.

Evde idrar örneği kullanılarak yapılan gebelik testleri adetin gecikmesinden 3 ile 5 gün sonra yapılırsa anlamlı sonuçlar verebilir.
Özellikle adetin gecikmesinden 7 gün sonrasında evde yapılan gebelik testleri,usulüne uygun yapıldığı takdirde % 90 ve üstü doğru sonuç vermektedir.

Kanda yapılan gebelik testleri idrarda yapılan gebelik testlerine göre çok daha hassas oldukları için daha erken sonuç vermektedir. 

Doktorlar gebelik tanısı için genellikle kanda yapılan gebelik testlerini ister..Bu teste ise Beta HCG adı verilir. 
Hızlı ve kesin sonuç verdiğinden ,kanda  Beta HCG testi oldukça güvenilirdir.Beta HCG aslında bir hormon tahlilidir.
Kanda gebelik testi, hastanede,bir klinikte, laboratuvarda veya doktor nezaretinde de yapılabilir.
Bunun için de ideal olan ortalama 2-3 günlük bir adet gecikmesi varlığıdır. 

Tüp Bebek Uygulanan Hastalara Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tüp bebek uygulanan hastalara doktorları bebeğin tutup tutmadığını görmek için tüp bebek uygulamasından 10 ile 12 gün sonra kanda Beta HCG gebelik testini isteyebilir. Adette bir gecikme olmasını beklemezler. 

Kanda Beta HCG Gebelik Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Hamile olmayan bir kadında kandaki Beta HCG seviyesi 0-5 mIU/ml’dir.
Beta HCG değerinin 6 mIU/ml’dir dan yüksek olması gebeliği düşündürmektedir. 
Doktorlar genellikle yüksek çıkan ilk Beta HCG testi sonrası bir kaç gün içinde ikinci Beta HCG testini de ister.Burada amaç gebeliğin sağlıklı olup olmadığıdır. İkinci Beta HCG testinde çıkan sonucun ilk değerin yaklaşık 2 katı olması sağlıklı bir gebelik lehine önemli bulguduri

Kesin Gebelik Tanısı Nasıl Koyulmalıdır?

Gebeliğin kesin tanısı idrarda gebelik testi veya kanda Beta HCG testi ile konulmaz.Kesin gebelik tanısı ultrasonografi muayenesi ile koyulmaktadır. Ultrasonografi muayenesi ile gebelik kesesi gözlenmektedir.Vajinal ve abdominal (karından) ultrasonografi muayeneleri kesin tanıyı koymaktadır. 

Vajinal Ultrasonografi:

Vajinal ultrasonografi muayenesi ile gebelik tanısı daha erken koyulur.Anne adayında adet gecikmesi 3-4 gün olduğunda gebelik kesesi muayene ile görülebilir.Kimi zaman bu süre bir kaç gün sarkabilir.

Abdominal Ultrasonografi:

Bu muayene karından yapılmaktadır. En az 7 gün ve üstü bir adet gecikmesinde gebelik kesesinin ultrason muayenesinde görülmesi beklenir. Bazı gebeliklerde bu süreçte bir kaç gün sarkabilir.

Ultrasonografi muayenesi süresine doktorunuz karar vermelidir.Gerek görür ise ultrasonografi muayenesi bir kaç sün sonra tekrarlayabilir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

dilaraserayhamurcu | 04.11.2013 01:44

11 ekimde sevgilmle ilişkye girdm.ve ertesi gün hpı kullandım.20(normaltarih) ekimde adet oldm.adetim 5 gün sürdü.25 ekimde sevgilmle tekrar ilişkye girdm.ve kondomla korunduk. sadece bir kere prezervatifsiz ilişki oldu ondada boşalma olmadı.fakat 3 gündür kahverengi akıntım var.nedeni ne olabilir?

Tahlil.Com | 11.11.2013 12:54

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur. Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.


ece | 17.08.2013 12:23

Merhaba hocam ilşki sonrası norlevo kullandım adet oldum yani kanamam adet kanaması mı diye şüphe oldugundan üç hafta sonra evde gebelik testi yaptım negatif çıktı ama bugun idrarımdan sonra az mmiktada leke gibi kan geldi hala hamilelik şüphesi olabilir mi sizce

Tahlil.Com | 17.08.2013 09:37

Cinsel konular ve gebelik oluşumuna dair bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.Muhtemelen yaşınız da küçük.Özellikle sizin gibi erken yaşlarda bu tür ilişkilere girenlerden bu tür çok da anlamlı olmayan sorular geliyor.Bu tür durumlarda hamilelik şansı yoktur.Size önerimiz hamilelik oluşumu ve konuya dair sitemizde yazdığımız yazıları dikkatle okumanız ve bu konuda sorulmuş soru ve cevapları gözden geçirmeniz.Aşağıdaki bağlantıda konuya dair detaylı bilgi ve benzer soru ile cevapları okuyabilirsiniz.ecem | 15.08.2013 04:25

merhabalar,sevgilimle sürtünme yoluyla 17 haziranda ilişkiye girdik , sorum kısa ve öz, eline bulaşan prostat sıvısı vardı ve o eliyle vajinama değdi permeğını içeri girdirdi , adetimi 4 temmuzda oldum fakat bu ayki adetim 12 gün gecikmiş durumda,parmaktaki zevk suyu vajinaya girerse gebelik olurmu?

Tahlil.Com | 15.08.2013 07:05

Sürtünme ile ilişkilerde hamilelik ihtimali pek mümkün değildir.Konuya dair aşağıdaki bağlantıdaki yazımızı ve sorulmuş benzer sorular ve verilmiş cevapları okumanızı öneriyoruz.


erginbellier | 04.07.2013 09:09

merhabalar nisanlimla bir cok kez iliskiye girdim her girismde adek kanamasını gecikmelide olsa görüyodu en son ki iliskimizde adet kanamasını görmedi iliskiye girerken kondomla korunduk ama korunmadıgımız zamanlarda oldu spermin girmediginden eminim adet kanamasının üsütnden 4 gün gecti hala olmadı

Tahlil.Com | 04.07.2013 02:02
Bir kaç gün daha adet görmezse tedbirden test yaptırın
ss038 | 30.06.2013 10:28

bakireyim adetim 2 hafta gecikti bundan 1 buçuk ay önce sevgılımle surtunme yoluyla ılışkı yaşadım ondan sonra hç adt görmdım ama herhangı bı boşalma olmadı sadece zevk suyu akmış olabılır gebelik testı yaptım negatıf çıktı tekrar yapmalımıyım sızce hamıle olabılırmıyım? Testler ne kadr guvenılırdır

Tahlil.Com | 04.07.2013 03:22
Kanda beta hcg testine baktırın.
zula930 | 09.06.2013 09:20

Merhaba, sevgilimle sürtünme yoluyla ilişki yaşamıştık adetime 12 gün kala.Boşalmadı...adetimin gecikmesinin 9.günü akşamı, 10.günü sabahı ilk idrarda gebelik testi yaptım..ikisi de negatif çıktı...2 gündür kasıklarımda adet sancısına benzer ağrı oluyor..ne yapmalıyım?Hamile olmam söz konusu mudur?

Tahlil.Com | 09.06.2013 02:34

Belirtiğiniz  tür ilişkilerde hamilelik olasılığı yok denecek kadar azdır. Meni yani spermler vajinaya temas edince az da olsa bir hamilelik ihtimalinden söz edebiliriz.,

Bu tür bir şüpheniz varsa tedbiren beklenen adet tarihinde en az 1 hafta gecikme olursa test yaptırabilirsiniz.
Konuya dair aşağıda çok daha detaylı bilgi bulabilir,  bu konuda sorulmuş benzer soru ve cevapları okuyabilirsiniz.

Sürtünme yoluyla kurulan ilişkilerde hamilelik ihtimali ne orandadır?
http://tahlil.com/surtunme-ile-iliski-sonrasi-hamile-kalinir-mi


leyla | 20.05.2013 10:58

Adet gormeme 3 gun var bel agrısı mıde bulantısı gogus agrısı gıbı belırtılerım vardı ıkı tane test yaptım negatıf cıktı sızce dogrumudur

Tahlil.Com | 20.05.2013 11:12

Gebelik testini erken yaptırmışsınız.

Gebelik testinin ne zaman yapılacağına dair Tahlil.com'da bir çok uyarıda bulunduk.Aşağıda bu konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Gebelik testi ideal olarak ne zaman yapılmalıdır?
http://tahlil.com/gebelik-testi-nedir-ne-zaman-ve-nasil-gebelik-testi-yapilirne.uygundur | 20.05.2013 07:20

Sürtünme yoluyla ilişki yaşadık fakat rahim üstüne boşalma olmadı.adetimde normalde bir düzensizlik var 3 ay da gelmediği oluyor 4 ayda. adet olmayalı 1 ayı geçti ve ilîşkiden 21 gün sonra gebelik testi yaptım negatif çıktı testin yanlışlık payı var mıdır

Tahlil.Com | 21.05.2013 06:43
Bu durumda hamilleikten söz edemeyiz.
sev-da.23 | 05.05.2013 08:15

2.5 ay önce bi ilişki yaşadım üzerimizde kıyafetler varken. sevgilim boşalmadığını söylüyor ama ben çamaşırımda küçük bi ıslaklık hissettim korkuyorum. 1.5 ay sonra 2 test 2 gün önce de 1 test daha yaptım eczaneden alıp hepsi negatif adet de gördüm. hala içim rahat değil hamile olma ihtimalim var mı

Tahlil.Com | 06.05.2013 07:54
Hamile olmamanız için bu kadar belirti varken, adet görmeniz ve testlerin negatif çıkması gibi, hala bir korkunuz varsa gebelik yönünden, size basit bir önerimiz var bu kadar korkacağınız işlere bir daha evlenmeden girişmeyin.
Cglclk | 05.05.2013 02:28

Adetim bugun bitti gebelik testini şimdi yaptırsam doğru çıkar mı yada 1 gün sonra mı yapıyım adetim bitti ve 6 gün sürdü

Tahlil.Com | 05.05.2013 03:14
Adet gördüyseniz boş yere test yaptırmayın, gebelik olmadığını gösteriyor durum
DAHA FAZLA GÖSTER
Böbrek Hastalıklarında GFR (Glomerüler Filtrasyon Hızı) Testi Nedir?
GFR;  Glomerüler Filtrasyon hızı anlamına gelmektedir
17-OHP Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?
17-OHP testi konjenital CAH hastalığının tanısı için, bebeklerde belirgin cinsel organının oluşmaması, kadınlarda aşırı tüylenme veya erkeksi olmaları veya erkeklerde erken ergenliğin olduğu durumlarda…
Kan Hastalıkları Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Kan hastalıklarının tanısı için birçok tahlil yöntemi kullanılmaktadır
Babalık Testi Nasıl Yapılır?
Genetik test; kişiden herhangi bir doku alınarak, o doku üzerinden genetiğinin çözülmesidir
Kolposkopi Nedir ? Kolposkopi Kimlere ve Neden Yapılır?
Serviks (rahim ağzı) kanseri erken tanısında kadınlarda, PAP smear testleri sık kullanılan bir yöntemdir
Ürik Asit Yüksekliği Hangi Hastalıklara İştirak Eder
Ürik asidin kanda yükseldiği çeşitli hastalık durumları vardır
Tahlil.com Yenilendi
Tahliller,tahlillerin klinik olarak kullanımı ve sağlık bilgileri konularında faaliyet gösteren sitemiz sizler için yenilendi
D- Dimer Testi?
Referans: 250 mcg/L’nin altındadır
Kan Sayım Parametreleri Nelerdir?
Kan sayımı yaygın olarak kullanılan bir tahlildir
HIV Tanısında En Erken Kullanılan HIV Testi nedir? Hangi HIV Testi Yapılmalıdır?
Şüpheli ve/veya korunmasız cinsel ilişki sonrası pişmanlık duyup HIV enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HIV testi yaptırmak isterler
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com