Gebelikte Düşme Bebeğe Zarar Verir mi?

31.03.2019 11:51
Anne adaylarının gebeyken düşmelerinin bebeklerine zarar verip vermeyeceği sıklıkla cevabı aranan bir sorudur. Gebelikte düşmenin bebeğe zararı olup olmayacağı konusunda aşağıdaki yazımızda merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.
Gebelikte Düşme Bebeğe Zarar Verir mi?
A

Gebelikte düşmek çok sık rastlanan bir durumdur. Artan hormonlar, çabuk biten enerji, aşırı sıcaklarda kaybedilen su miktarı, tansiyon düşmeleri başta olmak üzere pek çok sebepten dolayı anne adayları sıklıkla düşebilirler. 

Ancak her düşme durumunda paniğe kapılmamak gerekir. Çok büyük kazalarda dahi çoğunlukla anne karnındaki bebeğin korunduğu görülür. 

İlk aylarda bebek, rahimde çok küçük bir alan kaplar. Yani rahim kalça kemikleri arasında korunmuş olduğundan, bebeğe zarar gelme ihtimali son derece düşüktür. Hemen hemen 16. Haftaya kadar bebek bu şekilde korunur. 

Bebek anne karnında büyüdükçe, rahim etrafındaki kaslar da gelişir, kuvvetlenir ve büyür. Bebeğin küçük ve su içinde olmasına rağmen anne adaylarının karnının sertliği, işte bu koruma mekanizmasını oluşturan kalın kas tabakası tarafından sağlanır. Ayrıca bebeğin içinde bulunduğu anmiyon sıvısı, çok sert darbeleri dahi absorbe edecek ve bebeği darbelere karşı koruyacak şekilde dizayn edilmiştir. Yani düşüp darbe alan anne karnında bebek, amniyon sıvısında sadece yer değiştirir.

Ancak karın üstüne düşmek ve ya sert bir kazaya maruz kalmak, bazen bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek konumda olabilir. Bebeğin zarar gördüğü durumlar, anne adayının çok net şekilde anlayacağı belirtiler verir. Annenin kanaması olabilir, bebeğin amniyon sıvısı şiddete maruz kaldığından yırtılabilir ve bu durumda annenin suyu gelebilir, darbe neticesinde bebeğin oksijenlenmesi engellenir ve bebek hareketlerinde azalma görülebilir. Bu durumlarda acilen doktora başvurmak ve bebeğin sağlıklı olduğundan emin olmak gerekir. Son aylarda anne adayının düşmesi neticesinde erken doğumlarda söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple son aylarda alınan darbelerde hiçbir şikayet olmasa dahi, doktor kontrolünden geçmek ihmal edilmemelidir. 

Düşmeler ilk aylarda da olsa, son aylarda da olsa annenin genel durumu göz ardı edilmemelidir. Annenin baygınlık geçirdiği durumlar bebeğin sağlığı açısından çok daha önemlidir. Anne bayıldığı ve yeterince oksijen alamadığı durumda, bebeğe de yeterince oksijen gitmez ve beslenemez. Bu durumlarda bebeğin sağlığından emin olabilmek için muhakkak kalp atışı ve amniyon sıvısı kontrolü yapılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Çocuklarda Güneş Kremi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tatil denince ilk akla gelen güneşlenmek ve yüzmektir. Ancak bu faaliyetleri yaparken güneşten yeteri kadar D vitamini alırken; fazla ışığına maruz kalarak yan etkilerinden de korunmak…
 Bahar Aylarında Güneşten Faydalanın
İlk baharın gelmesiyle birlikte. Güneş sıcak yüzünü göstermekte, havalar ısınmakta ve insanların dışarı çıkma isteği artmaktadır.
Hamilelikte Kilo Alımı İle İlgili Gerçekler
Hamilelikte dengeli bir şekilde nasıl kilo almanız gerektiğini bilmiyorsanız bu makale tam da size göre. Makalemizden normal kilonuza göre ne kadar kilo alabileceğinizi nasıl alabileceğinizi…
Ek Gıdaya Neden Yoğurtla Başlanır?
Dünyaya yeni gelen bebeklerin vücutları, henüz sindirime ve boşaltıma alışık değildir. Çünkü anne karnında, bu sistemler plasenta aracılığıyla gerçekleşir.
Keten Tohumun Nasıl Kullanılır?
Toplumlarda obezite oranı arttıkça, sağlıklı beslenmeye olan ilgi de artmaktadır. Bu sebeple sağlıklı yaşamda öne çıkan besin kaynaklarında, lif içeriği yüksek olan besinler…
Ketojenik Diyet Nedir?
Günümüzde birbirinden farklı pek çok diyet tanımları ortaya çıkmaktadır. Hepsinde ortak hedef zayıflamak olsa da, zayıflamanın kalıcı olması ve kişinin sağlığını bozmaması…
Aşı Nedir? Aşı Karşıtlığı Doğru mudur?
Aşı; laboratuvar şartlarında öldürülmüş veya zayıflamış mikrobun vücuda enjekte edilerek, vücudun o mikrobu tanımasını sağlamaktır.
Yürüyüşün Faydalı Olması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
Yürüyüş; diğer sporlara göre herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek, pek çok yönden avantajlı bir spordur. Hiçbir engeli, bahanesi olmayan bir spordur.  
Sahurda Nasıl Beslenmeli?
Ramazan aylarının gelmesiyle birlikte; doğru beslenme konusu bir kez daha gündeme gelmektedir.Yaklaşık 17 saat süren açlık; günlük hayatı etkilememeli, iş veya okul başarısını…
Tahlil Sonuçları
Tahlil sonuçları yorumlanması konusunda uzman olan Tahlil.com'da 50 000 den fazla tahlil yorumlandı.
Plazma Lipo Yöntemi Nedir? Işık Topu İle İncelme
Plazma Lipo Yöntemi ve ışık topu ile incelme konusunda Prof.Dr.Cihat Baran okurlarımızı bilgilendiriyor.
Anne Karnında İlk 3 ay Beslenme
Gebelik; çoğu zaman planlı olsa da, bazen sürpriz gebelikler olabilir ve anne bir süre fark edemeyebilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com