Grip Platformu, Sağlık Bakanlığı Desteğiyle “Kendini Koru, Hastanı Koru” Kampanyasını başlatıyor

22.06.2018 08:00
Her ne kadar havalar iyi gitse de önümüzdeki günlerde sonbaharın kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte , soğuk havayla birlikte grip mevsimi de başlayacak
Grip Platformu, Sağlık Bakanlığı Desteğiyle “Kendini Koru, Hastanı Koru” Kampanyasını başlatıyor
A

Her ne kadar havalar iyi gitse de önümüzdeki günlerde sonbaharın kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte , soğuk havayla birlikte grip mevsimi de başlayacak.Bu sene gribe karşı alınacak önlemler konusunda Grip Platformu da çalışmalar yürütüyor.
Türkiye’de ilk defa Sağlık Bakanlığı ve birçok uzmanlık derneği, griple mücadele için“Grip Platformu” adıyla tek çatı altında toplandı.“Grip Platformu”, Avrupa Grip Uzmanları Çalışma Grubu (ESWI) ve Sağlık Bakanlığı’nın da desteği ile, Türkiye’de sayıları yaklaşık 22 milyon olan risk grubundaki bireylerin aşıdan en yüksek düzeyde yararlanabilmeleri için çalışmalar yapmayı amaçlıyor.  
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur ve Avrupa ülkelerinde grip ile savaştan sorumlu ESWI yönetim kurulu üyesi Dr. Meral Akçay önderliğinde bir araya gelen dernekler, ESWI’nin desteği ile Grip Platformu olarak 24 Eylül 2011 tarihinde İstanbul’da ilk toplantısını gerçekleştirdi. Platformun İstanbul bölgesindeki hekim ve eczacılara yönelik ilk eğitim toplantısı ise, ESWI Başkanı Prof. Dr. Osterhaus’un katılımı ile 25 Eylül 2011 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldı.   Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen Grip Platformu toplantısında, Sağlık Bakanlığı ve farklı uzmanlık derneklerinin temsilcileri; griple ilgili son gelişmeleri, grip ile mücadelede aşıların yeri ve bu konudaki yenilikleri ele aldı.   11-14 Eylül 2011 tarihinde Malta’da gerçekleştirilen “ESWI: IV. Avrupa Grip Konferansı”nda gündeme gelen gelişmeleri de ele alan uzmanlar, Türkiye’de başlatılacak olan “Kendini KORU, Hastanı KORU başlıklı projenin detaylarını paylaştı.   Sağlık çalışanlarının grip ve gripten korunma konusunda bilgilendirilmesini amaçlayan proje, bu sayede hem personelin gribe yakalanma oranını düşürmeyi hem de risk gruplarında aşılanmasının artırılmasını öngörüyor. Grip mevsiminin yaklaştığı bugünlerde, risk gruplarında ve yaşlılarda grip nedeniyle hastaneye yatışları ve ölümleri azaltmayı hedefleyen proje, öncelikli olarak 65 yaş üstü risk grubundaki 5 milyon kişinin aşılanmasını hedefliyor. 400 bin sağlık çalışanına ulaşmayı hedefleyen proje, Ekim ayı itibariyle İstanbul, İzmir, Edirne, Bursa ve Antalya’da başlatılacak.  Grip Platformu, Avrupa Grip Uzmanları Çalışma Grubu (ESWI) ve Sağlık Bakanlığı’nın da desteği ile, Türkiye’de sayıları yaklaşık 22 milyon olan risk grubundaki bireylerin aşıdan en yüksek düzeyde yararlanabilmeleri için çalışmalar yapmayı amaçlıyor.   Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Komisyonu, sözkonusu risk gruplarında bulunan bireylerin en az %75’inin aşılanarak korunmaları gerektiğini bildirmiş olmasına ve sözkonusu risk gruplarının aşı ile korunmalarını sağlamak amacıyla aşıların Sağlık Bakanlığınca ücretsiz sağlanmış olmasına rağmen ülkemizde bu oran %10 düzeylerinde seyrediyor.    

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yemek Arkasından Çay İçmek Zararlı Mıdır?
İnsanın günlük demir ihtiyacı vardır
Prostat Olmamak İçin Enkolay Önlem
Prostat hastalığı; ileri yaştaki pek çok erkeğin sorunudur
Antibiyotikler Neden Belli Aralıklarla Kullanılır?
Antibiyotik; vücuda giren virüsleri yok etmek amacıyla kullanılan, tıbbi ilaçlardır
Zihin ve Beden Yorgunluğundan Nasıl Kurtulursunuz?
Stresin birçok hastalığın ham maddesi olduğu toplum tarafından bilinmektedir
Doğumdan Nekadar Zaman Sonra Spor Yapılmalıdır?
Gebelikte kilo almak kaçınılmazdır
Havuz Sonrası Duş Hastalıklardan Korur
Yazın en çok görülen hastalıkları; aşırı güneş ve toplu havuzlar kaynaklıdır
Çalışan Hamilelere Beslenme Önerileri
Günümüzde bayanların birçoğu çalışıyorlar
Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?
Kanal tedavisi; diş pulpasının iltihaplanması halinde, diş içindeki sinirlerin alınması işlemidir
Kulak Deldirdikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kişinin güzel görünmesi özgüven açısından çok önemlidir
Vücut Geliştirmede Kardiyo Egzersizin Önemi Nedir?
Kardiyo egzersiz; vücudu şekillendiren ancak, tek başına yeterli olmayan sporlardır
İmplantların Enfeksiyon Kapması Önlenebiliyor
Vücut içine yerleştirilen metal protez olarak adlandırılan implant; zaman zaman enfeksiyonlara yol açabiliyor ve ciddi hasarlar oluşturabiliyor
Çocuğun Algısını Kapatmayın
Çocuğun aşırı meraklı olması; bazen aileyi rahatsız edebilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com