Grip ve Korona Virüs Benzerlikleri

25.03.2020 05:50 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Günümüzün salgını covid-19; başladığı günden beri daha ağır seyreden grip hastalığına benzetilir. Korona virüs gribe benzer mi yakınlıkları ve farklılıkları nelerdir?
Grip ve Korona Virüs Benzerlikleri
A

Günümüzün salgını covid-19; başladığı günden beri daha ağır seyreden grip hastalığına benzetilir. Korona virüs gribe benzer mi yakınlıkları ve farklılıkları nelerdir?

Her ikisi de virüs kaynaklı bir hastalıktır. Ancak her virüste olduğu gibi; grip virüsünün ke korona virüsün birbirinden farklı olan yanları; onların karakterini belirler. Yani; cansız nesne üzerinde yaşama süresini, kişiyi hasta etme derecesini, bulaşma yüzdesini hatta öldürme yüzdesini dahi, virüsün kendine has yapısı ortaya koyar.

Grip ve Korona Virüs Bulaşma Oranları

Her iki hastalığında bulaşıcı olması ve aynı yollarla bulaşması benzerlik gösterir. Her ikisi de üst solunum yollarını etkiler ve öksürük, hapşırık, tükürük ile bulaşır.

Grip virüsü; kişi hasta olduğunda başka kişiyi hasta etme sayısı; 1.3 kişidir. Yani en yakınınızdaki bir kişi grip olurken ikinci kişinin belki çok az etkileneceğini işaret eder.

Korona virüs; en az yakınınızdaki 2, kişiyi hasta eder, bir kişi de hastalık semptomlarını yarı yarıya gösterir. Diğer insanlardan izole olsanız da, 3 kişiyi rahatlıkla hastalığın pençelerine düşürebilirsiniz.

Virüsün Hissedilme Süresi

Kişinin bağışıklığına ve direncine göre hastalıkların seyri değişir. Bazen virüs vücuda girer girmez kişiyi yataklara düşürürken, bazen kişi günlerce kendini iyi hissederken bir anda halsizleşebilir.

Grip virüsü; kişiyi 1 - 4 gün içinde tam hasta olarak yatırırken,

Korona virüs; 1 - 14 gün içinde hastada ağır semptomlar gösterebilir. Yani bu süre zarfında kişi, hasta olmadığını fark edemeyebilir ve daha çok kişiye yayabilir. 14 gün izole süre bu sebeple korona virüste önemlidir.

Grip ve Korona Virüste Hastaneye Yatma Oranları

Grip çoğu zaman evde dinlenerek geçirilmesi önerilen bir hastalıktır. Bu sebeple grip vakaları çoğu zaman hastanede yatmayı gerektirmez. Ancak korona virüs çok daha fazla bulaşıcı ve daha fazla ölümcül olduğundan hastayı kontrol altında tutmak ve hastalığın seyrini doğru takip etmek için hastanede yatırmak tercih edilir.

Grip vakalarında hastaneye yatma oranı %2 iken; korona virüste bu oran %20 dir. Bağışıklığı kuvvetli olanlar ayakta dahi atlatabilirken, özellikle kronik hastalığı olan kişiler, ağır tedaviler almak zorunda kalıyor.

Gripte ölüm vakaları nadir görülürken; korona virüs, 3 kat daha öldürücüdür.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Peptik Ülser Nedir? Peptik Ülser Belirtileri Nelerdir?
Peptik ül.ser, mide veya duodenum iç yüzeyinde genellikle Helicobacter pylori adı verilen bir bakterinin  neden olduğu mikrobik enfeksiyon sonucu oluşan bir yaradır
Zoonotik Hastalıklar (Zoonozlar) Nedir? Nasıl Yayılır ve Nasıl Korunuruz?
Zoonotik hastalıklar (zoonozlar olarak da bilinir), hayvanlar ve insanlar arasında yayılan mikroplardan kaynaklanır. Evde beslediğiniz canlıdan tutun dışarda sevdiğiniz canlıya kadar pek çok hayvandan…
Uçuk Neden Olur?
Daha çok dudak kenarlarında kızarıklık ve şişlikle başlayan uçuklar herkesin korkulu rüyasıdır.
Koku Kaybı: Anosmi Nedir?
Anosmi, temel olarak koku alma yetisinde kısmen veya tamamen kayıp yaşama durumu olarak açıklanabilir.
Behçet Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür?
Behçet hastalığına 1937 senesinde Türk Dermatolog Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından isim verilmiştir. Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde daha sık görülen bir hastalıktır.
Kolon Kanseri Nedenleri ve Teşhisi
Kolon kanseri dünya genelinde görülme sıklığı bakımından ilk üçte yer alan kanser türlerindendir.
Üveit Nedir?
Üveit; gözde bulunan uvea dokusunun enfeksiyon  hastalığıdır.
Tükrük Bezi Taşı Nedir?
Tükrük bezi; ağız içinin sürekli ıslak kalmasını sağlayan yapılardır.Tükrük bezlerinde gelişen taşlar ise sağlığı bozan etkenler arasındadır.
Çocuklarda Görülen Skorbüt Hastalığı Nedir?
Çocuklarda C  vitamini eksikliğine skorbüt hastalığı olarak tanımlanır.
Göz Altı Morluğu Nedir?
Göz altı morlukları, bir takım sebeplerden dolayı, gözün iki parmaklık bir kısmında oluşan pigment artışına bağlı renk koyulaşması ve çöküklük olarak tanımlanabilir.
Kıl Dönmesi Nedir?
Kıl dönmesi, kuyruk sokumu çukuruna veya nadiren göbek çukuruna düşen kılların cilt altına geçip apseler, akıntılı fistüller, delikler veya kistler oluşturmasıdır.
Konversiyon Bozukluğu (Nevrozu) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Konversiyon bozukluğu (nevrozu) sık görülen bir psikiyatrik sağlık sorunudur. Konversiyon reaksiyonu adı da verilen hastalığın nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında aşağıdaki yazımızda…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com