Guatr ve Tiroid Nodülü Nedir? Tedavi Gerekli midir?

11.01.2016 11:04 | Yazar: Doç.Dr. Orhan Çelen
Guatr ve Tiroid Nodülü Nedir? Tedavi Gerekli midir?
A

Tiroid bezi boynumuzun ön tarafında nefes borumuzun hemen önünde yer alan şekil olarak kelebeğe benzeyen bir salgı bezidir.

Tiroid bezi T3 ve T4 olarak adlandırılan ve vücudumuz için oldukça önemli olan tiroid hormonlarını salgılar. Tiroid hormonunun en önemli görevi vücudumuzun metabolizmasını düzenlemektir. Başka bir deyişle vücudumuzun herhangi bir bölümünde yapılan işin hızını düzenler.

Guatr  tiroid bezinin büyümesidir.  Bu büyüme homojen olduğunda “Diffüz Guatr”  olarak adlandırılır. Büyümenin  homojen olmayıp tiroid bezinin içinde yumrular oluşturacak şekilde olmasına “Nodüller Guatr” diyoruz.  Tiroid bezindeki nodül dediğimiz bu yumrular katı  (solid nodül) veya içi sıvı dolu (kistik) olabilir.

Guatr ile birlikte tiroid bezi fazla hormon salgılayabilir (hipertiroidi veya zehirli guatr) , normal düzeyde hormon salgılayabilir (ötiroidi) ya da yetersiz hormon (hipotiroidi) salgılayabilir.

Nasıl Tanı Konulur?

Guatr ve tiroid nodülleri toplumda oldukça yaygın görülmesine karşın çoğunlukla  belirti vermezler. Tanı genellikle doktor tarafından başka bir nedenle yapılan fizik muayene ve ultrasonografi veya check-up sırasında konulur.

Muayene ile saptanabilen tiroid nodule oranı % 5-10 arasındadır.. 1 cm ve üzerindeki nodüller muayene ile doctor tarafından saptanabilirken, tiroid nodülleri genellikle 1.5 cm boyutuna ulaştığında kişinin kendisi tarafından fark edilmektedir. Günümüzdeki modern görüntüleme yöntemleriyle tesadüfen tespit edilen  tiroid nodülleri sıklığı ise özellikle 50 yaş ve üzerinde % 50'lere ulaşmaktadır. Tiroid nodüllerinin yaklaşık % 5'ini kanserli nodüller oluşturur bununla beraber nodüllerin yaklaşık % 95'i iyi huyludur ve belirti vermezler. Bu nedenle tüm nodüller kanserli nodülün diğer nodüllerden ayırt edilmesi için mutlaka değerlendirilmelidir.

Tiroid bezi veya tiroid nodulü belirli bir boyutun üzerine çıkınca boyunda şişlik ve ele gelen lezyon şeklinde kendini gösterir. Lezyon ileri derecede büyüyünce hastada bazı belirti ve şikayetlere yola açabilir.  Bunlar:

·         Yutma güçlüğü veya yutkunurken takılma hissi

·         Ses değişiklikleri, seste çatallaşma, kalınlaşma

·         Boyunda baskı hissi, nefes darlığı şeklinde sıralanabilir.

Bu şikayetlerle doktora başvuran hastaya önce ayrıntılı fizik muayene yapılır. Ardından yapılacak tiroid ultrasonografisi ile bezin yapısı, boyutu, nodül olup olmadığı, varsa nodüllerin boyutu ve nodüllerin  yapısı (kistik ve solid nodül ayrımı) hakkında bilgi edinilir.

Ardından yapılacak kan testi ile tiroid bezinin fonksiyonu hakkında bilgi edinilir. Bu amaçla tiroid homonlarının düzeyi (sT3, sT4 ve TSH) incelenir. Düşük sT3 ve sT4 düzleri ve yüksek TSH düzeyi hipotiroidiyi yani tiroid bezinin az açlıştığını, yüksek T3 ve T4  ve düşük TSH düzeyleri ise hipertiroidiyi  yani tiroid bezinin fazla çalıştığını (zehirli guatr) gösterir.

Doktorunuz saptanan nodüllerin histopatolojik analizi için iğne biyopsisi yapılmasını isteyebilir. Bu işlem iyi huylu ve kanserli nodüllerin ayrımı için en duyarlı yöntemdir. Tüm tiroid iğne biyopsilerinin yaklaşık %65’i benign (iyi huylu), %20’si şüpheli, %5’I malign (kötü huylu) ve %5-10’utanı koymak için yeterli değil şeklinde rapor edilir.

Nasıl tedavi edilir?

Guatr ve tiroid nodülleri her zaman tedavi gerektirmezler. Aşağıdaki hallerde ise hastaya cerrahi tedavi gereklidir:

·         Yapılan ince iğne biyopsi sonucunda kanser veya kanser şüphesi varsa,

·         Tiroid bezi fazla hormone salgılıyor yani hastada zehirli guatr varsa

·         Hastada guatr veya nodüllere ait yukarıda saydığımız bazı belirtileri varsa.

 

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yürüyüş Ne Zaman Yapılmalı?
Yürüyüş yapmanın faydalarından sıklıkla bahsedilir
Gebelikte Sabah Bulantılarını Önlemenin Yolları Nelerdir?
Sabah hastalığı; gebelerde görülen, sabahları bulantıyla uyanma durumudur
Stres Kontrolünde Çikolata Yerine Meyve Tüketin
Stres; dönem dönem kişilerin psikolojik dengesini bozan, hayata küstüren bir durumdur
Hamileliğin Hangi Aşamasında Oruç Tutulabilir?
Hamilelik ve emzirme döneminde annenin mutlaka çok iyi beslenmesi gerekir
Uyurken Ani İrkilme Nedir?
Uykuya dalma, bilimsel olarak pek çok çalışmaya konu olmuş ve üzerinde çok çeşitli fikirler ortaya atılıp uygulamalar yapılmıştır
Ramazan Kapıda Su İçmeye Başlayın
Su içmenin bilinen pek çok faydasından birkaçını sayalım;tok tutar,organların sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlar,vücuda dinçlik verir,psikolojik hastalıklardan korur,hastalıkları vücuttan hızla uzaklaştırır
Renkler Neyi İfade Eder?
Renkler sadece yansıma değildir
Organlar Şeffaflaşıyor
Biyoloğun rüyası; organların ve dokuların rahat gözlemlenmesi için, organlara şeffaflık sağlamak hayalidir
Boğaz Ağrısında Nane Limon
Boğaz enfeksiyonu dönem dönem sık görülen bir hastalıktır
Diyetle Zayıflamaya Müzik Desteği
Yaz geldikçe zayıflama telaşı iyiden iyiye sarmış durumda özellikle bayanları
Adet Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?
Ergenlikten itibaren hormonlar daha fazla salgılanmaya başlar
Diş Bakımında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?
Halk arasında kulaktan kulağa duyulan ve uygulanan bir çok yöntem vardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com