Hamilelikte Miyom Tedavisi Yapılır mı?

03.01.2019 10:05 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Miyom %30 oranında, kadınlarda görülen, iyi huylu tümörlerdir. Ancak bazı kişilerde bu tümörler, iyi huylu devam etmeyip, kötü huylu olarak kanser hastalığına sebep olabilmektedir.
Hamilelikte Miyom Tedavisi Yapılır mı?
A

Miyom %30 oranında, kadınlarda görülen, iyi huylu tümörlerdir. Ancak bazı kişilerde bu tümörler, iyi huylu devam etmeyip, kötü huylu olarak kanser hastalığına sebep olabilmektedir.

Miyom, hastanın genel hayat kalitesinde bir düşüşe sebep olmaz. Ancak, östrojen hormonuna bağlı bir mekanizması olduğundan; adet dönemlerinde fazla kanamaya ve cinsel ilişki esnasında ağrılara sebep olabilirler.

Miyomların kansere dönüşmemesi için düzenli kontrolleri aksatmamak çok önemlidir. 6 ayda bir yapılacak rutin kontroller, hastayı kansere yakalanmaktan veya yakalandıysa dahi, erken teşhis ve kolay geçen bir tedavi ile kurtarmak mümkündür.

Gebelik; günümüzde daha da kontrollü duruma gelebilmiş bir durumdur. Geliştirilen koruma yöntemleri, geçmişe göre günümüzde daha kaliteli ve sağlam olduğundan artık istenmeyen gebelik durumları hayli düşmüştür. Bu sebeple, gebe kalmak isteyen hanımlar, öncelikle bir kadın doğum muayenesinden geçmeli, şayet miyomu varsa, gebelik oluşmadan önce bu miyomlardan kurtulmalıdır.

Peki miyomlar gebelikten önce tedavi edilmezse ne olur? Miyomlar, gebelik döneminde hormonların artışıyla birlikte büyürler. Büyüyen miyom, konum itibariyle, bebeğin tutunması gereken yerde bulunursa, gebelik kesesinin oluşmasını engeller. Gebelik kesesi oluşsa dahi, bu alanı miyom kapladığından bebek tutunamaz ve düşüklere sebep olur.

Miyom gebelik kesesinden farklı, rahim çıkışına denk gelen kısımda bulunursa, normal doğuma engel teşkil edebilir. Böyle miyomlar, gebelikle büyüdüğü için bebeğin doğum pozisyonunu almasına engel olmakla birlikte, rahim ağzını tıkayarak bebeğin geçişini engelleyebilir ve normal doğum ihtimalini ortadan kaldırabilir.

Ayrıca böyle bir gebelikte miyomun boyu çok büyüdüğünden, sezeryan doğumda dahi, miyomlar temizlenemez.

Gebelikte miyomlara müdahale edilemez. Çünkü bu gebeliği tehlikeye atabileceği gibi, hormonlarla birlikte büyümesini sürdürecek olan miyomdan da kurtulmayı engeller. Şayet hasta, gebelikten önce kontrollerini yaptırmadı ve miyomlarla gebe kaldıysa, sadece takip edilebilir. Herhangi bir müdahale söz konusu değildir.

Bu sebeple gebelik planlamadan önce muhakkak kadın doğum uzmanı muayenesinden geçilmeli; miyom varsa durumuna göre gerekli tedavi uygulanarak küçültülmeli veya alınmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?
Gözün görmesi için gerekli olan bir sıvı basıncı vardır
Helikobakter Pilori Nasıl Bulaşır?
Helikobakter pilori neredeyse grip kadar yaygın olan bir bakteriyel hastalıktır
Akraba Evliliklerinde Genetik Hastalıklar Neden Fazladır?
Genetik, çok geniş kapsamlı bir konudur
Şekersiz Diyabet (Diyabetes İnsipidus) Nedir ve Kimlerde Görülür?
Şekersiz diyabet, aşırı su içmeye rağmen çok susama ve çok idrara çıkma belirtisiyle ortaya çıkan bir hastalıktır
Tavuk Karası ( Retinitis Pigmentosa ) Hastalığı Nedir ?
Bu hastalık genetik bir göz  hastalığıdır
Diş Eti Çekilmesi ve Nedenleri
Diş etinin sağlıklı olması,dişlerin sağlığının korunmasında son derece önemlidir
Munchausen Sendromu Nedir?
Munchausen sendromu ismini, Rus-Osmanlı savaşındaki anılarını abartılı şekilde anlatan Alman baron Karl Fredrich von Münchausen tarafından almıştır
HIV + Kişilerde Görülen Belirtiler Nelerdir?
HIV, kişide AIDS olarak kısaltılan ve insan bağışık sistemi yetersizliği olarak isimlendirilen hastalığın olumuna neden olan etken virüstür
Terleme Nedir? Hangi Terleme Zararlıdır?
Terleme, özellikle yaz aylarında karşılaşılan bir durumdur
Geçici Saç Dökülmesi (Alopecia areata ) ve Nedenleri
Hayatın herhangi bir döneminde görülebilen geçici saç kaybı, genellikle alopecia areata olarak bilinen bir hastalık sonucu gözlenmektedir
Reflüyü Hafife Almayın!
Reflü günümüzün en yaygın hastalıklarından biridir
Diyabet Hastaları Meyve Tüketirken Dikkat!
Her tedavi; sağlıklı bir beslenmeyle tamamlandığında faydalı olabilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com