Hamilelikte Yolculuk Yapılır mı?

19.05.2018 08:37
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planları da başlamıştır
Hamilelikte Yolculuk Yapılır mı?
A

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planları da başlamıştır. Daha uzun süre yazın tadını çıkarabilmek için daha uzun planlanan tatiller, çoğu zaman yaşanılan yere uzak bölgelerden seçilir. Bu sebeple seyahat edecek gebeler tedirgin olmaktadır.

Hamilelik 9 ay gibi uzun bir süre devam etmektedir ve her döneminin kendine göre riskleri vardır. bu sebeple seyahatin hangi aralığa denk geldiği, seyahatin seyrini belirler.

Gebeliğin ilk üç ayında düşük en fazla görülür. Bebeğin eşinin aşağıda olması, rahime tutunma aşaması olması bu zamanda olan düşüklerin başlıca sebepleridir. Böyle sıkıntılar yaşayan bir anne adayının yatak istirahatine ihtiyacı vardır ve bu riskler taşınıyorsa uzun süreli yolculuklardan kaçınılmalıdır.

36. haftadan sonra ise, gebelerde her an doğum beklenebilir. Bu sebeple bu kişiler çok daha dikkatli olmalıdır. Her an doğumun başlayabileceği ve hareketsiz kalınan uzun seyahatlerde erken doğuma sebep olabileceğinden, bu dönemde uzun yolculuk çok da tavsiye edilmez.

Yolculukta doktorların çekimser kaldığı durum; uzun süre hareket etmemeye bağlı olarak kan akımının yavaşlaması, damarların tıkanması ve buna bağlı olarak komplikasyonlar oluşmasıdır. Bu sebeple doktorunuz genel sağlık durumunuzda bir mani görmüyor ve yolculuk yapmanıza müsaade ediyorsa uymanız gereken ufak püf noktaları vardır.

Varis çorabı giyilmelidir. Böylelikle kan bacaklarda toplanmayacak ve şişmeler görülmeyecektir.

Saat başı yürüyüş yapılmalıdır. Bu sayede kan akımı normal seyrinde olacak ve bebek normal şekilde beslenmesine ve hayati fonksiyonlarına devam edecektir. Şayet kendi aracınızla yolculuk yapmıyorsanız ve ya uçak yolculuğu yapıyorsanız en azından arada yer değiştirmek suretiyle dahi olsa ayağa kalkıp birkaç adımlık hareketler yapmak rahatlatacaktır.

Bol su içilmelidir. Bu şekilde metabolizma sürekli çalışacak, vücut fonksiyonları aksamayacak ve kan akışı normal seyrinde olacaktır. 

Her durumda öncelikle doktorunuzdan onay almayı unutmayın. Doktorunuz olası risk durumunda alınacak önlemleri bildirecektir. Şayet yolculuk yapmanızı onaylamazsa ısrarcı olmayın çünkü, doktorunuz sizi ve bebeğinizi koruyacak en doğru kararı verecektir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gebelikte Balık Tüketimine Dikkat Edin!
Balık; omega içeriği bakımından sıklıkla tavsiye edilen ve tüketilen su ürünleridir
'Anneciğim' ve 'Babacığım' İle Sevilen Çocuklarda Kimlik Karmaşası
Sağlıklı toplumlar için iyi yetişmiş çocukların topluma katılması oldukça önem taşıyor
Tatlı Krizine Bal Çözüm Olabilir
Tatlı krizi, hem kısa sürede hızlı kilo artışına hem de istenmeyen hastalıkların gelişimine sebep oluyor
Dudaklarınızı Stres Nedeniyle Yiyor Olabilirsiniz.
Gün içerisinde sık sık kendinizi dudaklarınızı ısırırken mi yakalıyorsunuz? Bu durum yaşam içerisinde maruz kaldığınız yoğun stresten kaynaklı olabilir
Anksiyete Menopoz Sürecini Zorlaştırıyor!
Anksiyete bozukluğu, gereğinden fazla endişe duyma olarak tanımlanabilir
Koma Sonrası Anadilini Unutup Farklı Bir Dilde Konuşmak!
Dünya üzerinde nadir olarak rastlansa da koma sonrası görülen belki de en garip gelişmelerden birisi kişinin anadilini unutarak hayatında belki de çok kısa yer tutmuş bir dili akıcı bir şekilde konuşmaya…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com