İdrarda Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler

27.12.2018 01:38 | Güncelleme: 30.03.2019 01:25 | Yazar: İrem Yücel
Gebelik testleri idrarda ve kanda gebelik testi olmak üzere iki çeşittir. Günümüzde idrarla yapılan gebelik testleri de son derece güvenilir sonuçlar vermektedir. İdrarla yapılan gebelik testlerine size en yakın eczaneden ulaşabilirsiniz. Gebelik testi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara aşağıdaki yazımızda ulaşabilirsiniz.
İdrarda Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler
A

İdrarda Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler

Kanda gebelik testi sadece gebelik varlığını değil aynı zamanda gebelik varsa kaçıncı haftada olduğu, dış gebelik gibi bir sıkıntı olup olmadığı hakkında daha detaylı bilgi verir. Ancak hastane veya sağlık kuruluşuna kanda gebelik testi yaptırmak için gitmeye çekinen, vakti olmayan veya ulaşamayan kadınlar için idrarda gebelik testlerini öneriyoruz. Evde rahatça kullanılan idrarda gebelik testi yapacaklara Tahlil.com olarak bazı önerilerimiz var.

Kanda yapılan Beta HCG gebelik testleri idrar testlerine göre daha güvenilirdir ve kesin sonuç verir. İdrarda gebelik testleri kişisel olarak yapılır ve yapan kişinin bu konuda bilgisiz olması üzerine yanlış yapılabilir veya sonucunun değerlendirmesinde hata olabilir. Bu yüzden idrarda yapılan gebelik testleriyle ilgili önerilerimizi göz önünde bulundurun.

  1. Gebelik testleri Beta HCG hormonunun miktarına bakarak gebeliği tespit eder. Gebe bir kadında salgılanan HCG hormonu sabaha kadar daha fazla salgılanıp idrara geçeceği için idrarla gebelik testlerinin tercihen sabah yeni uyanınca ilk idrarla yapılması önerilir.
  2. Test sonucunun daha sağlıklı değerlendirilmesi için bir gece önceden aşırı sıvı tüketilmemelidir. Buna su da dahildir. Bu durumda idrar çok sıvılaşacaktır ve sağlıklı sonuçlar elde edilmesinde az da olsa engel ortaya çıkabilmektedir.
  3. İdrarla yapılacak gebelik testini gerçekleştirmeden önce testin içinden çıkan kullanma kılavuzu dikkatle iyice anlaşılana kadar okunmalıdır. Tıpkı eczaneden alınan bir ilacın içeriğini, kullanım şeklini okuyormuş gibi dikkatlice okunmalı ve yönergelere göre test yapılmalıdır.
  4. İdrar testinin değerlendirilmesi için kılavuzda belirtilen sürelere uyulmalıdır. Testin yapılışı, test materyalini idrarla temas ettirdikten sonraki bekleme süresi firmalara, testlerin markalarına göre değişiklik gösterebilir.
  5. İdrar testi değerlendirilirken bazı kadınlar aşırı heyecan nedeniyle sonuçları incelerken hatalı gözlemlerde bulunabilmektedir. Bu da olmayan hamileliği var sanmalarına veya tam tersine sebep olabilir. Bu nedenle mümkün ise testin sonucunu değerlendirirken yanınızda destek alabileceğiniz bir yakınınızın da bulunmasını öneriyoruz.

Gebelik testi konusuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebelik Testinin Çizgileri Ne Anlama Gelir?

Gebelik Testlerinin Fiyatları Ne Kadardır?

Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kanser En Az Hangi Kan Grubunda Görülür?
Kan grubu; kişinin anne ve babasının baskın gruplarının etkileşimi neticesinde belirlenir. Kanser görülme riskinin en az hangi kan grubunda görüldüğü de merak edilen bir…
Kardiyak Enzimler Nedir?
Kardiyak enzimler nelerdir, testleri niçin yapılır, test öncesi bir hazırlık gerekli midir, test nasıl yapılır ve sonuçları neyi işaret eder sorularınıza bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.
York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri
YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir. Bu makalemizde York Teste dair bilgileri okurlarımızla paylaşıyoruz.
eGFR Testi Nedir? eGFR Normal Değerleri, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?
Bu makalemizde eGFR nedir, normal değerleri, düşüklüğü, yüksekliği nasıl ölçülür, ne işe yarar, sonuçlar ne anlama gelir gibi soruların cevaplarını…
Hipertansiyonu (Yüksek Tansiyon) Olanlarda İstenen Tahliller
Hipertansiyon kan damarlarınızdaki (atardamar ve toplardamarlar) basıncı artıran bir durumdur. Doktorlar tansiyon yüksekliği olanlarda bunun sebebini araştırmak ve tanı amaçlı bir takım tahliller…
Orşit Tanısı Nasıl Konur?
Orşit; testislerde oluşan iltihabi hastalıktır.
Pinner Test Nedir? Neden Yapılmalıdır?
Diyetisyen  Elif Erkin,Pinner Test konusunda Tahlil.com okurlarını bilgilendiriyor.
Laboratuvar Testleri ve Normal Değerleri Tahlil.com'da
Merak ettiğiniz laboratuvar testleri ve normal değerleri ile ilgili tüm bilgileri sağlık siteniz Tahlil.com'da. Tahlil Sözlüğü sayfamızda merak ettiğiniz tüm laboratuvar testlerini…
Ameliyat Öncesi İstenen Tetkikler
Ameliyat kararı verilen hastalardan hekimlerce ameliyattan önce çeşitli tetkikler istenir. Ameliyat öncesi tetkiklerin ne olduğunu birlikte inceleyelim.
Kan Testi Yaptıracaklara Öneriler: Kan Testi Nasıl Yapılır?
Bu makalemizden, kan testinden ve nasıl yapıldığından, testten önce ve sonrasındaki süreçlerden kısacası kan testine dair her şeyi öğrenmeniz mümkündür. İyi okumalar!
Kan Sayımı Nedir? Kan Sayımı Testi Nasıl Yorumlanır?
Kan sayımı diğer adıyla da hemogram testi laboratuvarlarda en çok çalışılan tahlil türüdür. Otomatik cihazlarda çalışılmaktadır. Aç olmaya gerek olmadan günün…
Yağ ve Kas Analizi Nedir? Ne İçin Yapılmalıdır?
Kilo sorunları ile mücadelede, kat edilen mesafenin izlenmesi ve motivasyon sağlanması amacıyla diyetisyenlerin kullandığı profesyonel ölçüm cihazları kişilere rehberlik etmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com