İdrarda Kanama Olan Hastalara Hangi Testler Uygulanmalıdır?

27.03.2018 05:17
İdrarda kanaması olduğu saptanan hastada ilk önce üriner sistem hastalığı ve böbrek hastalığından şüphelenilir
İdrarda Kanama Olan Hastalara Hangi Testler Uygulanmalıdır?
A

İdrarda kanaması olduğu saptanan hastada ilk önce üriner sistem hastalığı ve böbrek hastalığından şüphelenilir. Bunun araştırması için tam idrar tahlili istenir.
Tam idrar tahlilinde de eritrosit adı verilen kan hücreleri görüldüğünde ise bunun nedenini araştırmak için ilave tahlillere de gerek duyulur.
İdrar kültürü testi bunlardan biridir.Bu test sonucuna göre kanamanın enfeksiyon nedenli olup olmadığı hakkında fikir yürütülür.
Eğer enfeksiyon saptanırsa mutlaka antibiyogram testi de yapılır.
Bu yolla herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı saptanır. Özellikle doğru antibiyotik tedavisi verilmesi açısından, önemli bir tahlildir.
Sonrasında mikroskobik olarak kan hücrelerinin şekilleri belirlenir.
Üriner sistem ve idrar yollarını gösteren radyolojik incelemeler, ultrason muayenesi de gereken tahliller arasındadır.Gerek görülürse MR, tomografi gibi ileri tahlillere de başvurulabilir.
Kanser şüphesi varsa patolojik ve  sitolijik inceleme yapılır ve herhangi bir kanserin bu kanamaya sebep olup olmadığına bakılır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
MAGNEZYUM (Mg)
Magnezyum testinin kandaki normal değeri: 1,20-2,50 mg/dl dir.Doktorlar kanda magnezyum oranını araştırmak için bu teste ihtiyaç duyar.
Boğaz Kültürü Neden Yapılır?
Boğaz kültür testi ile  özellikle A grubu Streptokok bakterilerine bağlı ve halk arasında Beta mikrobu olarak da bilinen boğaz enfeksiyonlarının tanısı kolaylıkla konulmaktadır.
Monospot Test (Heterofil Antikor) Nedir?
Monospot test, Enfeksiyöz Mononükleoz tanısında kullanılan bir kan testidir.Bu hastalık kısaca Mono olarak adlandırılır ve öpücük hastalığı olarak da bilinir.Hastalığa EBV (Epstein…
İdrar Hamilelik Testi Nedir? Güvenilir midir?
İdrarda yapılan hamilelik testlerinin nasıl çalıştığı, güvenilir olup olmadığı, testin ne kadar erken uygulanabileceği ve nereden temin edilebileceği konusundaki yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.Hamilelik…
ARB Testi ve ARB Görülmedi Ne Demektir?
ARB aranması tahlili mikrobiyolojik bir analizdir. Mikrobiyoloji laboratuvarlarında tüberküloz şüphesi olan hastalara özel boyalar kullanılarak yapılan mikroskopik bir testtir.Mikroskopi…
Tükrükle Yapılan Yumurtlama Testi İle Gebe Kalabilirsiniz
Anne adaylarının  yumurtlama dönemlerini  tespit etmek amacıyla kullanılan yöntemlerden biri de tükrükle yapılan ovulasyon  testidir.Bu basit testi uygulayarak çiftler…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com