İnhibin A Testi ve Down Sendromu

22.06.2018 08:00
İnhibinler, kadınlarda overlerden erkeklerde ise testislerden salınan heterodimerik protein hormonlarıdır
İnhibin A Testi ve Down Sendromu
A

İnhibinler, kadınlarda overlerden erkeklerde ise testislerden salınan heterodimerik protein hormonlarıdır.
Beyinden FSH salgılanmasını etkileyerek yumurtlama ve sperm üretimleri üzerinde rol oynarlar.
Alfa ve beta alt formları bulunan dimerik protein yapılı İnhibin A hamilelik süresi boyunca korpus luteum ile fetal plasenta arasında üretilir ve anne adayının kan dolaşımına katılır.
Normal gebeliklerde kan İnhibin-A düzeyi gebeliğin 14. – 17. haftalarında hafif düşer iken, 17. haftasından itibaren giderek artış göstermeye başlar ve daha sonra yaklaşık 25. haftaya kadar sabit kalır.
En ideal İnhibin A ölçüm düzeyi gebeliğin 15. ile 17. haftası olup, Downs Sendromu (Trizomi 21)’ li gebeliklerde Inhibin A düzeyi normal gebeliklere göre daha yüksek seyretmektedir. Inhibin A testi, mevcut ikinci trimester prenatal risk tarama testleri (Total Beta Hcg, AFP, Unconjugated Estriol) ile beraber çalışılarak Dört’lü test (Quadriple Testing) raporu vermek mümkün olmaktadır.
Dört’lü test; iki’li ve üç’lü tarama testlerine ilave olarak Down Sendromu (Trizomi 21) genetik anomali riskinin bebekte olma olasılığını belirleyen tarama amaçlı kullanılan bir testtir.
Eğer hesaplanan risk kabul edilebilir sınırların üzerinde ise anne adaylarına daha ileri ve tanı koydurucu ultrason incelemelerinin yapılması tavsiye edilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Gebelik testleri hakkında hamileliği planlayan veya hamile kalmak istemeyen kadınlardan Tahlil.com’a yöneltilen çok fazla soru alıyoruz. Bu sorulardan en sık geleni ise gebelik testinin…
Ovulasyon (Yumurtlama ) Tespiti Hangi Yollarla Yapılır?
Ovulasyon ve yumurtlama testleri kadının gebe kalmak için uygun zaman tespitinde kullanılan tahlilderdir.
Myocard Enfarktüsü(Kalp Krizi) Tanısında CPK-MB Tahlili
CPK-MB tahlili, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur.
Hepatit B Test ve Tahlilleri Nasıl Yorumlanır?
Hepaptit B hastalığı akut veya kronik olarak gözlemlenebilir. Yapılan kan tahlil sonuçlarına göre doktorlar hastalığın seyri ve takibi yönünden bilgi sahibi olur. Hepatit B…
Lambda Hafif Zincir Testi Nerede Kullanılır?
Lambda hafif zincir tahlilinin kullanıldığı yerler aşağıda belirtilmiştir:Multiple myelom olasılığının araştırması esnasında genel olarak immunoglobülin konsantrasyonları ile birlikte kullanılmaktadır.
Tahlil Sonucu Değerlendirilmesi
Tahlil sonucu bilgisi almak ve tahlil sonucu yorumlatmak için Tahlil Yorumlanması bölümümüze başvurabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com