INR Testi Nedir ? INR Testi Hangi Durumlarda Kullanılır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 07.03.2019 08:11
INR testi tedavide kullanılan kan sulandırıcı ( antikoagulan) ilaçların etkinliğini izlemek amacıyla kullanılır. INR testi hematoloji laboratuvarlarında otomatik cihazlarda yapılan bir kanama pıhtılaşma sistemi fonksiyonu testidir.
INR Testi Nedir ? INR Testi Hangi Durumlarda Kullanılır?
A

INR testi tedavide kullanılan kan sulandırıcı ( antikoagulan) ilaçların etkinliğini izlemek amacıyla kullanılır.Hematoloji laboratuvarlarında sıklıkla uygulanan bir kan tahlilidir.
Bu anti-koagülan ilaçlar, kan pıhtısı oluşmasını önlemeye yararlar.
Anti koagulan ilaçlar genellikle,kalp krizleri, inme ve derin ven trombozu geçiren hastalarda kullanılır. Pıhtılaşmanın önlenmesi ve aşırı kanama riski arasında bir denge sağlamak amacıyla ilaçların çok dikkatle izlenmesi gerekir.
Birçok laboratuvarda PT yani protorombin zamanı testi sonuçları, anti-koagulan ilaçlar kullanan hastalar için Uluslararası Düzeltme Oranı (INR)’na göre ayarlanarak rapor edilir.
Bu hastalarda temel “kan-sulandırıcı” ihtiyaçları için INR değeri 2.0 - 3.0 arasında olmalıdır. Pıhtı oluşma riski yüksek olan bazı hastalar için ise INR değeri 2.5 - 3.5 gibi daha yüksek olmalıdır. INR testi sonrası,sonuca bakarak anti koagulan tedavi alan hastaların ilaç düzeyleri ayarlanmaktadır..

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

ece-ertugrul | 12.10.2012 09:57

merhaba ben yazmıştım ama yoğunluktan sıra gelmedi sanırım 10 eylulde son adetımı gordum unıversıte ıcın sehır degıstrdım buraya geldıkten bı ıkı gun sonra kahverengı koyu bir kanama geldi bes gun kadar rengı sonra yavas yavas kırmızıya döndü erkek arkadaşımla iç çamaşırı üzerinden beraber oluyorduk gebelik olabilir mi doktora gıttım rutin kan testi yaptı hamilelik olasılığı ne acaba? ve o olduğum adet miydi hala adet olmadım teşekkürler

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Hamilelik olasılığı pek yok Kanamanız devam ederse bir kadın dogum uzmanına basvurun
derin-deniz | 20.03.2012 11:48

merhaba tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım 1. beta hcg 56 2. beta hcg 168.79 3. ise 1157.18 çıktı buna göre çoğul gebelik olma riski ne kadar?

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Ancak hamile olduğunuzu söyleyebiliriz.Çoğul gebelik olasılığı ancak ultrason ile netleşecektir.
Yorgunluk,Nedenleri ve Tahliller
Kişinin kendini bitkin hissetmesi, küçük enerji gerektiren işleri tamamlayamaması veya böyle bir işin sonunda hemen dingin hale geçememesi, kişinin yorgunluk açısından…
Tükrükle Yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi Nedir?
Özellikle biran önce çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalabilmek için büyük çaba gösterir. Yumurtlamanın olup olmadığını öğrenmek ve bu…
Doğum Kontrol Hapı Nekadar Sürede Etki Eder?
Özellikle yeni evlenecek çiftler ilk gece için korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanırlar
Laboratuvar Tahlili Sonuçlarına Nasıl Güvenelim?
Laboratuvar çalışmalarında sonuca etki eden ve  tanıda hatalı sonuç alınmasına neden olan bir çok faktör vardır. Laboratuvar tahlil sonuçlarının en doğru ve sağlıklı…
Kolesterol Testi Nasıl Değerlendirilir?
Kan tahlillerinde kolesterol ve LDL-kolesterolün (kötü huylu kolesterol) yüksek olması ,kalp hastalığı riskinin bulunduğunu göstermektedir
Düzenli Olarak Yaptırmanız Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Sağlığımızın takibi ve kontrolü için düzenli aralıklarla bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Özellikle doktorların hastalarından en sık istediği ve düzenli olarak yapılmasını önerdiği 10 tahlil…
Hepatit C Testleri Nasıl Yorumlanır?
Hepatit C enfeksiyonu şüphesi duyulan durumlarda veya hepatit yönünden tarama testi olarak doktorlar Hepatit C testleri isterler.Hepatit C testleri en sık ELİSA yöntemiyle çalışılmaktadır.
Üre Testi (BUN): Üre Yüksekliği Neden Olur?
Üre testi böbrek fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya tahlilidir.Kan örneğinden yapılan bir testtir.
Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir?
Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir.Bu cerrahi işlem kadın doğum doktorlarınca yapılmalıdır.
AMONYAK TESTİ?
Amonyak proteinin yıkım ürünüdür.Amonyak testi ise biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
Akyuvar Sayımı Ve Enfeksiyonlar İle İlişkisi
WBC veya beyaz kan hücrelerinin sayımı vücutta oluşan enfeksiyonların tanımında önemli  ve yapılması gereken tahlillerdendir.WBC testi ile kanda bulunan akyuvarlar sayılır.
PSA Testi İle İçiniz Rahat Olsun
PSA testi; prostat kanseri tanısında önemli bir veridir.Üroloji doktorlarınca risk grubu erkeklerden kanserin erken tanısı amacıyla sıklıkla istenir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com