İshal Nedenleri ve Korunma Yolları

27.07.2018 11:39
İshal; günde 3 kere yada daha çok kez sıvı yada normalden daha sıvı dışkılama olarak tanımlanır
İshal Nedenleri ve Korunma Yolları
A

İshal; günde 3 kere yada daha çok kez sıvı yada normalden daha sıvı dışkılama olarak tanımlanır. İshal daha çok mikropların neden olduğu mide-bağırsak sistemienfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen bir hastalık belirtisidir.
Genel olarak üç tür ishal tanımlanır. Bunlar; birden gelişen sulu ishal(saatler veya günle sonra kendiliğindensona erer,kolera bu grup içindedir.),birden gelişen kanlı ishal(dizanteri),süre gelen ishal(14 gün ve daha uzun sürer)
 İshal ciddi  boyutlara ulaştığında bağışıklık sistedmi zayıflar,yetersiz baslenen küçük yaştaki çocuklarda ve yaşlılarda yaşamı tehdit eden boyutlara ulaşır.
Temiz ve güvenli içme suyuna erişim, ilk 6 ay bebekler için yanlızca anne sütü ile beslemek, çocuk ve yaşlılar başta olmak üzere risk altındaki kişilerin yeterli ve dengeli beslenmesi,kişisel hijyen ve temizlik kurallarına uyulması ishalden korunmak için önemli etkenlerdir.Çiğ gıda tüketiminde de gıda kaynaklı hastalıklar açısından da risk teşkil edeceği unutulmamalıdır.
Sağlık hizmetlerine erişimin gecikeceği durumlarda ; özelikle sıvı elektrolit dengesine dikkat etmek gerekmektedir.Bu amaçla eczanelerde satılan ORS paketlerinden yararlanılabilir.Bir paket ORS bir litre suya karıştırılarak tüketilmelidir.
Bebeklerde ise emzirilme kesilmeden devam edilmelidir.Damacana sularda su sebili düzenliolarak temizlenmelidir.İsalli hastalıklarda doktor önermeden hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hamilelikte Meme Ucu Rengi Koyulaşabilir.
Hamilelik sürecinin sonlarına doğru kadında görülen en belirgin fiziksel değişimlerden bir tanesi de meme ucunun normal görünümünden çok daha belirgin olması ve koyulaşmasıdır
Aşırı vücut temizliği sağlığınızı bozabilir.
Bakteriler çoğunlukla insan sağlığını tehdit eden canlılar olarak kabul görse de bu genelleme her zaman doğru değildir
Kadınlarda görülen cinsel isteksizlik, bir savunma mekanizması olabilir mi?
Kadınların belirli yaş aralığında düzenli olarak yaşadığı mensturasyon döngüsü sırasında premensrüel sendrom olarak adlandırılan bir dönem yaşanır
Okula Başlamadan Sağlık Kontrollerini Yaptırın
Yaz tatilinin sona ermesiyle yeni okul dönemi heyecanı pek çok evi sarmaktadır. Ancak hangi okula gidecek? Hangi malzemeler alınacak? Sorularından ziyade; çocuk okula psikolojik ve fizyolojik yönden hazır…
Bebekte Reflü Nasıl Engellenir?
Reflü; besinlerin yemek borusundan kaçak yaparak, kusma meydana gelmesidir
Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?
Bisiklet sürmek; yürüyüş, yüzme gibi, her yaşa, her kişiye uygun bir spor dalıdır
Kadınlarda Yumurta Sayısı Neden Azalır?
Kadının anne olmasını sağlayan yapılardır yumurtalıklar
Doğum Yapmış Anneyi Ziyaret Anne Sütünü Azaltıyor
Yeni doğan bebeği ziyaret etmek toplum tarafından iyi niyetle yapılan, sevgi göstergesidir
Kalp Pilerii Küçülüyor
Kalp hastalarının büyük oranda hayata tutunmasını sağlayan kalp pilleri; zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe daha pratik bir hale geliyor
İmplant Dişler Dayanıklı mıdır?
İmplant; yapay diş kökü demektir
Sezeryan Ne Zaman Yapılmalıdır?
Sezeryan; özel durumlarda tercih edilen, cerrahi olarak bebeğin dünyaya getirildiği bir operasyondur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com