Kan Testi Yaptıracaklara Öneriler: Kan Testi Nasıl Yapılır?

16.03.2019 11:52 | Güncelleme: 08.04.2019 07:37 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Bu makalemizden, kan testinden ve nasıl yapıldığından, testten önce ve sonrasındaki süreçlerden kısacası kan testine dair her şeyi öğrenmeniz mümkündür. İyi okumalar!
Kan Testi Yaptıracaklara Öneriler: Kan Testi Nasıl Yapılır?
A

Kan testleri, genel sağlığımızı değerlendirmek ve doktorumuzun sağlığımızı bozan etmen ve hastalıkları  teşhis etmesine veya izlemesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.. Kan testleri genellikle doğrudur, ancak mükemmel değildir.Her zaman bir hastalığın tanısını direkt olarak koydurmayabilir. Bu makale, kan testlerine dair detayları anlamanıza yardımcı olacak düşüncesindeyiz.

Kan Testi Yaptırmadan Önce:

Eğer sizden kan testi yaptırmanız istendiyse, şu soruları sorabilirsiniz:

 • Bu kan testine gerçekten ihtiyacım var mı?
 • Riskler nelerdir? Testler doğru değilse ne olur?
 • Bir şey yapmazsam ne olacak?
 • Zaman, çaba ve para maliyetleri nelerdir?
 • Sonuçları nasıl ve ne zaman alacağım ?

Bazı testler hazırlık gerektirir (bir süre bir şey yememek gibi), bu nedenle önceden özel bir şey yapmanız gerekip gerekmediğini kontrol etmek önemlidir.

Kan Testi Yapılırken Ne Olur?

Genellikle bir klinik aboratuvarına gitmeniz gerekir. Bu laboratuvar doktorunuzla aynı hastane veya başka bir yerde olabilir.

Bilgilerinizi kontrol ettirip damarınıza bir iğne yerleştirilmeden önce kolunuza küçük bir turnike yerleştirilir.

Az miktarda kan alınır ve bir veya daha fazla tüpe konulup analiz için ilgili laboratuvara gönderilir.

Kanın  alındığı bölgedeki baskıyı kısa bir süre daha sürdürmeniz gerekir. Kanın alındığı kolu günün geri kalanında kullanmamaya dikkat edin.

Kanın alındığı yerde kanama ve morarma olabilir. Bu kan pıhtılaşma sorunları yaşayan insanlarda daha yaygın bir şekilde görülür.

Bazı insanların kanı alınırken başı döner ve bayılır. Bunun sizde de olabileceğini düşünüyorsanız, bol miktarda su içip kanınız alındıktan sonra bir süre oturun. Eğer yapabiliyorsanız, eve veya işe geri dönmenize yardımcı olacak birini yanınızda bulundurun.

Kan Testi Sonuçlarınızı Alma:

Kan testi sonuçlarınızı öğrenmek istiyorsanız, doktorunuzu aramak veya görmek için hazırlık yapın. Test yaptırdığınız laboratuvarı size sonuçlarınızın bir kopyasını gönderecek veya sonuçları internet ortamında bulabileceğiniz web sayfasının linkini paylaşacaktır.

Kan Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Kan testi sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuzla konuşmalısınız. Bir kişi için normal bir sonuç başka bir kişi için anormal olabilir.

Sonuçlar yalnızca siz ve doktorunuz aşağıdakileri dikkate aldığınızda anlamlıdır:

 • testi neden yaptırdınız?
 • yaşınız ve cinsiyetiniz
 • sağlığınız
 • sağlık, aile ve sosyal geçmişiniz
 • yaşam tarzınız
 • kullandığınız herhangi bir ilaç
 • mesleğiniz ve etnik kökeniniz

Kan Testi Sonuçları Her Zaman Doğru mudur?

Kan testleri genellikle doğrudur, ancak bazıları yanlış olabilir. Kan testi genellikle şunları önerebilir:

 • "yanlış pozitif" olarak bilinen, olmadığında anormal olan bir sonuçtur.
 • "yanlış negatif" olarak bilinen olmadığında normal olan bir sonuçtur.

Sonuçlar ne olursa olsun, doktorunuz ne anlama geldiğini danışmanlık yapmadan önce sağlık durumunuzu dikkate alacaktır.

Yaptırmamam Gereken Kan Testi Var mı?

Evet. Kanıtlanmamış, güvenilmez veya gereksiz olan birçok kan testi var. Aynı zamanda hepsi zamana ve paraya mal oluyor.
kan testi maliyeti tıbbi bakım sigortanız tarafından karşılanmazsa, sizin için gerekli olup olmadığını doktorunuza sorun.
Doktorunuzun önermediği testleri boş yere yaptırıp paranızdan olmayın.

Kan testinin ücreti nedir?

Çeşitli kan testlerinin maliyetleri değişir, ancak sigortanız genellikle maliyetin tamamını veya bir kısmını kapsar. Çoğu test toplu faturalandırılır. Bazı testlerin (örneğin hormon testleri) maaliyeti çok yüksek olabilir. Testin maaliyeti ve ödeyeceğiniz para sizin için bir endişe ise, testin yapıdığı laboratuvarı arayın ve testlerin ne kadar maliyeti olduğunu ve sigortanızın testin ne kadarını kapsadığını mutlaka sorun.

Kaynak: https://www.healthdirect.gov.au/blood-testing

 

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İdrarla Yapılan Gebelik Testinin Doğru Çıkması İçin Basit Öneriler
Günümüzde idrarla yapılan gebelik testleri de son derece güvenilir sonuçlar vermektedir.İdrarda gebelik testi yapmadan önce dikkat edilecek bazı noktalar gebelik testinin doğru çıkmasına önemli oranda…
Prostat Hastalıkları ve Tanısında Kullanılan Tahliller
Prostat Hastalıkları her erişkin erkeği ilgilendirmektedir. Prostat hastalıklarına üroloji doktorları bakar.Prostat hastalıkları tanısında ise doktorlar başlıca idrar, kan tahlili, patoloji ve radyolojik…
Böbrek Taşları Tanısında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
Böbrekte bulunan taşların en önemli belirtisi değişen ağrı derecelerinde yan boşluk ağrısıdır.Böbrek taşlarının tanısı kimi zaman kolaylıkla koyulabildiği gibi zaman zaman da bazı ileri tanı yöntemlerine…
Kanser Tahlili Nedir?
Kanser tahlilleri kanser şüphelenilen hastanın cinsiyeti,yaşı ve kanserin türüne göre farklılıklar gösterir. kesin kanser tanıs  genel olarak alınan biyopsi örneğinin patoloji laboratuvarlarında incelenmesi…
Karaciğer Yağlanması Tanısında Hangi Tahliller Yapılır?
Karaciğer yağlanması çoğu zaman genel tıbbi incelemeler sırasında doktorlarca koyulur. Genel taramalarda bazı kan testlerinin yüksek çıkması ve/veya karın ultrasonu muayenesinde gözlenir. Karaciğer yağlanması…
Okul Öncesi Yapılan Tahliller
Çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrolünden geçirilmesi özellikle çocukların eğitimine olumsuz etki edebilecek hastalıkların erken tanısı yönünden gereklidir. Bu nedenle çocuklara okul öncesi…
Potasyum Tahlili
Potasyum (K] hücreler içinde bulunan katyon madenlerin başındadır. Potasyum tahlili de bazı hastalıkların tanısında kullanılan ve biyokimya laboratuvarlarında analizi yapılan önemli tahlillerden biridir.
Yaz İshalleri ve Tahlili
Havaların ısınıp yazın gelmesiyle yaz ishalleri adı verilen hastalıklarla sık olarak karşılaşmaktayız. Yaz ishallerinin tanı ve tedavisinde bazı mikroskopik ve mikrobiyolojik tahliller doktorlara önemli…
İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Tanıda Hangi Tahliller Kullanılır?
Çocuğu olmayan çiftleri uzun bir tahlil maratonu beklemektedir. Bu yazımızda infertilite (kısırlık) sorunu yaşayan çiftlerden doktorlarca istenen tahliller hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.
Gebelikte salgılanan Beta HCG hormonunun miktarındaki değişiklikler neyin belirtisidir?
Beta HCG hormonu döllenmeden ortalama 11 gün sonra plasenta tarafından salgılanmaya başlanır
Beta HCG Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kanda Beta HCG değerinin yükselmesi gebeliğin oluştuğunu akla getirir.
Beta HCG Sadece Sağlıklı Hamileliklerde Yükselmez
Hamilelik varlığında Beta HCG Hormonu  normal değerlerin üstünde çıkar.
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com