Kanserde Erken Tanı Nedir?

22.06.2017 11:43
Erken tanı; özellikle kanserlerde çok önemlidir
Kanserde Erken Tanı Nedir?
A

Erken tanı; özellikle kanserlerde çok önemlidir. Erken saptanmış vakalarda hastalığın cerrahi girişim ile çözülmesi mümkündür.
Pek çok kişi, tekrar herhangi bir rahatsızlıkla dahi karşılaşılmaz. Sadece kontrollerin yapılması yeterli olur.

Kanser; tek bir yerde başlar sadece görünen bölgede değil; yakın dokularda da oluşur. Zamanla bütün vücuda yayılır. Bu nedenle; henüz vücuda dağılmamış, sadece oluştuğu bölgede duran bir kanser dokusu varsa; çevresindeki sağlıklı görünen dokuyla beraber bu kısım cerrahi operasyonla alınır. İşte bu durumda; erken tanı sayesinde kolayca kanser atlatılmış olur.

Kanser hücreleri; yayılım veya kan dolaşımı ile vücuda dağılmış ise; daha uzun süren ve ağır tedavi gerektiren durumlarla karşı karşıya kalınır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
OGTT Nedir? Kimlere yapılır?
OGTT testi oral glukoz tolerans testidir.Diyabet tanı ve takibinde kullanılan bir tahlil yöntemidir.
ALP (Alkalen fosfataz)
Karaciğer ve kemik hastalıklarının tanısında kullanılan bir biyokimya testidir.ALP testinin kullanımı ve normal değerlerini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Tam İdrar Tahlilinde Yassı Epitel Görülmesi Nedir?
İdrar tahlilinde yassı epitel  hücresinin normalin üstünde olması durumunda bir hastalık olup olmadığı merak edilen bir konudur.Tam idrar tahlilinde mikroskopik incelemede yassı epitel…
Rahim Ağzı Kanseri Erken Tanısında Smear Testi Nedir?
Rahim ağzı kanseri erken tanısında bir patoloji tahlili olan smear testi son derece kolay bir test olup, erken tanı da çok önemlidir.
HIV RNA ( HIV PCR) Testi Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?
HIV RNA testi son derece hassas bir PCR (Polymerase Chain Reaction)  ( Polimeraz zincirleme tepkimesi)  testidir. HIV RNA testi HIV enfeksiyonu tanısında erken sonuç…
Sperm Testi İle İlgili Sorular
Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkekler ve çiftler, spermiogram ( sperm testi) sonuçlarını merak etmektedir. Sperm testi ile ilgili sitemize gelen sorular ve genel bilgileri…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com