Kanserlerde Beslenme

09.06.2017 03:59
Kanserin beslenme alışkanlıkları ile ilişkili olabileceği konusunda çeşitli görüşler vardır
Kanserlerde Beslenme
A

Kanserin beslenme alışkanlıkları ile ilişkili olabileceği konusunda çeşitli görüşler vardır.

Yağ tüketimi ve kanserle olan ilişkisi:

Hayvansal proteinler yoğun miktarda doymuş yağ içerir.
Özellikle yoğun miktarlarda hayvansal protein ağırlıklı beslenme alışkanlığı ile kanser oluşumu arasında bir ilişki olabileceğine dair görüşler vardır.
Ancak kanser vakalarının yüksek protein ile yoksa doymuş yağ ile mi ilgili olduğu henüz tartışmalıdır.
Uzmanlar kanser riskinden uzak durmak için doymuş yağ içeriği yüksek et veya et ürünlerinin aşırı miktarlarda tüketilmesini tavsiye etmiyorlar.Özellikle de nitrit ve benzeri katkı ürünleri içeren salam, sosis ve sucuktan uzak durmamızı öneriyor.
Bu tüt ürünler  yerine ise beyaz et olarak da bilinen balık ve tavuğun sağlıklı pişirme usulleriyle tüketilmesinin iinsan sağlığına çok daha yararlı olduğunu savunuyorlar.
Yağ normal şartlarda vücudumuz için gerekli bir maddedir.Vücudumuzun enerji deposu olarak görev yapar.Ancak  özellikle de doymuş yağın kararınca tüketilmesi gerekmektedir.Doymuş yağ yerine zeytinyağ gibi doymamış yağlar tercih edilmelidir.
Aşırı yağ tüketimi kadınlarda meme, yumurtalık ve rahim erkeklerde ise prostat, testis ve kolon kanserlerinin oluşumunu tetikleyebilir.

Karbonhidrat tüketimi ve kanserle ilişkisi:

Karbonhidratlar insan vücudu için enerji kaynağıdır ve tükettiğimiz pek çok gıdada bulunur.Posa da bir karbonhidrat türüdür.Posalı gıdalar kabızlığı önler ancak barsakların çalışmasını sağlar.Ancak posasız gıdalar kabızlığı tetiklediğinden, bu yönde baskın bir beslenme  kolorektal kanserlerin oluşunda rol sahibi olabilir.

Vitaminler ve minerallerin tüketiminin kanserle ilişkisi:

Her ne kadar bu konuda ciddi bilimsel veriler olmasa da yetersiz vitamin alımının kanser oluşma riskini arttırdığı düşünülmektedir.
Bazı mineraller kanser oluşumuna sebep olabilmektedir.Bunlara örnek olarak; kurşun, asbest, nikel, kadminyum, asbest verilebilir.Bu maddelerin karıştığı gıda ve suların tüketilmesi kansere neden olabilir. 

Besinleri pişirme yöntemlerinin kanserle ilişkisi:

Pişirme yöntemleri kanser oluşumunda doğrudan veya dolaylı olarak etkide bulunabilir.
Örneğin mangalda etlerin pişirilmesi çok da sağlıklı bir pişirme yolu değildir.Özellikle mangal kömürü ve ateşine yakın pişirilen etlerde bu risk daha da artmaktadır.Kızartma, tütsüleme, közleme gibi ülkemizde sıklıkla başvurulan pişirme yöntemleri de uzmanlarca kanser riski bakımından riskli bulunmaktadır.
Sağlıklı pişirme yöntemleri ise haşlama ve fırında pişirmedir.

Aşırı beslenme ve obesitenin kanser oluşumunda etkisi:

Gereğinden çok beslenme vücutta yağ birikimine yol açacak ve çağımızın hastalığı obesite ile sonlanacaktır.
Bilimsel araştırmalar kilolu ve obes bireylerde kansere daha sık rastlandığını göstermektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
2011'de Grip Aşısı Olalım mı? Gripten Aşı Olmadan da Korunabilir miyiz?
Havaların soğumasıyla grip ve grip aşısı yine sıkça konuşulmaya başlandı
Kanserin İzini Süren Ajanlar Tümör Belirteçleri
Tümör Belirteçleri  Meme, prostat, kalın bağırsak ve karaciğer kanserlerinden, pankreas, yumurtalık, mesane ve böbrek kanserine kadar pek çok kanseri zahmetsiz bir yöntem olan kan tahliliyle işaret eden…
Oruç Tutan Diabet Hastalarına Tahlil.com’un 8 Önerisi
Şeker hastaları veya diabet hastaları Ramazan ayı geldiğinde dini görevlerini yerine getirmek için oruç tutup tutmayacakları konusunda sıklıkla araştırma gereği duyar
Meyve ve Sebze Tüketimi Çocuklarda Astım Atağını Önlüyor
Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof
Tahlil.com: Sürekli Güncellenen Sağlık Sitesi
Tahliller,tahlil yorumları ve tahlil bilgileri konusundaki ilk ve tek sağlık sitesi Tahlil
Ramazanda Nasıl Beslenmeli?
  Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi,havaların sıcak gitmesi,sahur ve iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olması bu yıl biraz daha dikkatli olmamızı gerektirmektedir
NDM-1 Tedavisinde Kullanılan Kolistin İlaci Kolay Bulunmuyor
Son günlerde sağlığımız için yeni bir tehdit olan NDM-1 enzimi taşıyan bakterilerin tedavisinde de sorunlar yaşanabileceğine dair TTB (Türk Tabipler Birliği) bir basın açıklaması yaptı
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com