Kapsül Endoskopi Nedir?

31.01.2019 09:23 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Skopi; görüntüleme sistemidir. Endoskopi; yemek borusu ve mideyi görüntüleyerek inceleme, kolonoskopi ise, bağırsak sistemlerini görüntüleyerek incelemedir. Bu görüntülemelerde günümüzde yaygın kullanılan sistem, cihazlarla, ağız ve makat yoluyla girilerek görüntünün sağlanmasıdır.
Kapsül Endoskopi Nedir?
A

Skopi; görüntüleme sistemidir. Endoskopi; yemek borusu ve mideyi görüntüleyerek inceleme, kolonoskopi ise, bağırsak sistemlerini görüntüleyerek incelemedir. Bu görüntülemelerde günümüzde yaygın kullanılan sistem, cihazlarla, ağız ve makat yoluyla girilerek görüntünün sağlanmasıdır.

Kapsül skopi yöntemleri ise, henüz yeni bir sistemdir. Bu sistemde hap şeklinde ve boyutunda, küçük bir kamera sistemi yutmak suretiyle insan vücuduna girer. İnsan midesinde, bağırsaklarında sindirilmeyen, parçalanmayan özelliğe sahip olan bu kameralı kapsül, geçtiği alanlarda görüntüleme yapar. Bu sayede görüntüleme işlemi tamamlanmış olur.

Endoskopi yerine kapsül görüntüleme yapılabilir mi?

Endoskopi, çoğu hastayı korkutan bir işlemdir. Kişiler aletin ilerlemesinden çok rahatsızlık duyarlar. Aslında çok da zor olmayan bu işlem, panik halinde zorlama, fazla öğürme, kusma çabasıyla birlikte boğazda tahrişlere sebep olabilir. Sakin kalmak da her kişi için mümkün değildir. Bu sebeple endoskopi olması gereken ancak korkudan dolayı yaptıramayanlar için kapsüller bir alternatif olabilir mi?

Kapsül teknolojisi daha çok bağırsaklar için uyarlanmış bir sistemdir. Yani; bu kapsüller yemek borusu ve mideden hızlıca geçerek bağırsaklara iner. Bu durumda midede yeteri kadar görüntü verisi elde etmek mümkün değildir. Bu da, eksik ve yanlış tanıya sebebiyet verebilir.

Ayrıca endoskopi yapılırken, ağızdan giren ve yiyeceklerle aynı yolu izleyen cihaz, yemek borusunu da incelemeye olanak sağlar. Bu sayede yemek borusu tahrişi, yaralanmalarını, mide kapakçığının kapanıp kapanmadığına bağlı olarak reflü sorununun olup olmadığını inceleyip teşhislerini koyabilir. Ancak kapsülde böyle bir olanak yoktur. Sadece kameranın görüş açısına bağlı kalınarak teşhis konulabilir ki, bu da istenen bir durum değildir.

Ancak kolonoskopi yerine kapsül skopi tercih edilebilir. Henüz ülkemizde çok yaygınlaşmasa da, bu teknoloji kolon hastalıkları teşhis ve tedavilerinde önemli bir yere sahiptir. Bazen zor şartlarda yapılan kolonoskopi işlemini çok daha kolay ve konforlu yapmak, şüphesiz istenen bir durumdur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Albümin düşüklüğü ne zaman görülür?
Albumin bir protein olup, sık olarak istenen biyokimyasal bir testtir
Rubella Antikor, IgM Testi Nedir?
Rubella antikor, IgM testi ile kanda kızamıkçık hastalığı antikorunun olup olmadığı tespit edilir
ANCA Testi Nedir?
ANCA testi bazı bağışıklık sistemi hastalıklarının tanısı için yapılır
WBC Yüksekliğinin Sebepleri?
Wbc ;beyaz kan hücreleridir
PSA Nedir? PSA Testi Kullanımı Nasıldır?
PSA testi üroloji doktorlarınca, prostat hastalıklarının tanı ve tedavisinde erkeklerden sıklıkla istenilen bir laboratuvar testidir
Meme Kanserinde Erken Tanı Yöntemleri Nelerdir?
Meme kanseri meme hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür
Hepatit B Testleri: HBS AG :Negatif Anti HBc :Negatif Anti HBs: Pozitif olması ne anlama gelir?
Hepatit B araştırması  yapıldığında;  HBS AG :Negatif, Anti HBc :Negatif,  Anti HBs: Pozitif çıktığında tahlil sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?Kanda yapılan Hepatit testlerinde böyle bir tablo çıktığında,…
Çocuklarda Astımın Alerjik Olduğu Saptanabilir mi?
Astım; kronik bir üst solunum yolu hastalığıdır
Amniyosenteze Yapılmadan Fetüsün Gen Haritası Çıkarılabiliyor
Amniyosentez; bebeğin gen kontrolünün yapıldığı, bunun için anne karnından sıvı alındığı zahmetli bir yöntemdir
NIFTY Test Hakkında Tahlil.com Ne Diyor?
NIFTY Test (Non-Invasive Fetal Trisomy test), kimi zaman risk taşıyan girişimsel prenatal testlere alternatif olarak geliştirilmiş ve gebeliğin seyri açısından risk içermeyen bir kan tahlilidir
Tiroid Testlerinde Tek Başına ST4 Yüksekliği nedir? ST4 Yüksekliği Nasıl Yorumlanmalıdır?
Tiroid testleri yorumlanırken, TSH ile birlikte ST3 ve ST4 tahlil değerlerindeki yükseklikler de sıklıkla merak edilmektedir
PTH Testi Nedir?
PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com