Kemik İliği Tahlili ve Kemik İliği Biyopsisi Nedir?

12.09.2018 11:29 | Güncelleme: 11.02.2019 11:15
Kemik iliği , kan hücrelerinin (kırmızı hücre(eritrosit), beyaz küre (lökosit) ve kan pulcukları (trombosit)) üretildikleri organdır. Kemik iliği tahlili özellikle bazı kan hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır.
Kemik İliği Tahlili ve Kemik İliği Biyopsisi Nedir?
A

Kemik iliği , kan hücrelerinin (kırmızı hücre(eritrosit), beyaz küre (lökosit) ve kan pulcukları (trombosit)) üretildikleri organdır.
Kemik iliği kemiğin ortasında bulunan süngerimsi bir dokudur. Kemik iliğinde kan hücrelerini doğuran ana hücreler vardır.
Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi adı verilen tahliller bu hücrelerin sayı, yapı ve işlevleri konusunda bilgi elde etmeye yararlar.
Böylelikle kan testleri, radyolojik incelemeler gibi tetkiklerle tanıları konulamayan kan hastalıkları ve kan kanserlerinin teşhis ve tedavileri mümkün olabilmektedir.                  
Kemik iliği tahlili için örnek, sağlık personelince kemer hizasındaki kalça kemiğinin ön ya da arkasından veya göğüsün ortasındaki dikey kemikten alınır.
İşlem, en sık olarak kalça kemiğinin arkasından yapılır.
Anestezi sağlandıktan sonra ilik iğnesi sokulur ve kemik iliği , ilik iğnesinin arkasına monte edilen bir enjektör yardımıyla çekilir.
Çekilen örnek enjektör içinde, lam denilen küçük camlar üstünde ya da küçük tüpler içinde laboratuvara gönderilir.
Bu işlem kemik iliği aspirasyonu olarak adlandırılır.
Kanser şüphesi olduğunda bazen aspirasyon ile birlikte biyopsi yapılması da istenebilir.
Biyopsi, aspirasyon işleminden hemen sonra ve genellikle aynı yerden alınır.
Bu işlem ilik iğnesi yardımı ile çok küçük bir kemik parçasının çıkarılmasıdır.
Tahlil sonuçları hücre türlerinin sayısının ve gelişmelerinin normal olup olmadığını gösterir. Çok sayıdaki ya da az sayıdaki belli hücre tipleri, spesifik hastalıkların belirtisi olabilir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

gamzecigdem35 | 06.08.2013 01:14

babamın tronbositleri ilk tahlilde 28 cıktı ertesı gun tahlıl yapıldığında 25 cıktı ılaçlardan şüphelendiler cunku hem şeker hastası .ılaçları kestıı on gundur hıc bır ılaç kullanmıyor. bugun ıse tekrar tahlıl yapıldığında değerı 20 cıktı ve hastaneye yatırarak bır günlük tahlıl yapılcaını soyledıle

Tahlil.Com | 14.08.2013 10:51

Babanızın  PLT değeri oldukça düşük.Bu normal değil, kanamalara karşı bir eğilimi olabilir.Bir kan hastalığınız da olabilir.İleri tetkik ve tedavi için bir hematoloji uzmanına başvurmanızda yarar var.


PLT düşüklüğü nedenleri ve plt testine dair aşağıda detaylı bilgi bulabilir, bu konuda Tahlil.com'a sorulmuş soru ve cevapları bulabilirsiniz.

PLT( trombosit) düşüklüğü nedir?
http://tahlil.com/trombosit-plt-sayimiplt-dusuklugu-ve-plt-dusuklugu-durumunda-ne-olur


enginoran63547 | 09.04.2013 10:31

merhabalar ben bir ay önce kan degerlerim yüksek cıktı dıye hastaneye basvurdum tahlıller felan alındı kan degerım cok yuksek sonuclardan bırsey cıkmadı duzenlı olarak kan verecegım 20 gun sonra tekrar tahlıl yapıp kan degerlerıme bakacaklar sonra da kemık ılık yapacaklar bırsey cıkar mı sıce

Tahlil.Com | 13.04.2013 11:19
Buradan bunu bilemeyiz, sonuçlarınız çıkınca gönderin yorumlayalım
| 11.09.2011 10:02

merhabalar adım seyfi 17 yaşındayım gercekte kac yaşında oldugumu bilmiyorum ve kardeşimle babam eşit yaptırmış beni aynı yaş aynı tarih aynı gün olarak ceza almamak icin bu uygulamayı yaptırmış benim bu konu hakkında neler yapmam lazım acaba ceza derken biz dogdugumuzda bizim kimliklerimizi cıkartmamış aradan bir kac yıl sonundada aynı göstermiş bizi diger kardeşimde gittiginde onun yaşı 18 cıkmış ben ise şuan 18 zine yeni giriyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim birde bazen şiddetli olarak omurga kaslarım ve baldır kaslarıma cok şiddetli bir agrı giriyor egildigim zaman sebebi nedir bilmiyorum şimdiden tşk ederim

| 21.08.2011 12:25

slm 26 yasındayım iki haftadır dalağım ağrıyordu ve dalağımın normalden fazla büyük olduğunu öğrendik doktorum bayramdan sonra ilik testi yaptırmamı istedi neden istedi anlayamadık bi ay öncede asırı kansızlık vardı ve 2 ünite kan verildi sizce neden doktorum ilik testi istedi sorularıma cvp verirseniz sevinirim ilik testi zor oluyormu

| 30.07.2011 02:11

Merhaba bana yaklaşık 8 ay önce kemik iliği biyopsisi yapıldı ve işlemden sonra hiç bir sorunda yaşamadım denildiği gibi işlem sırasında dizimden kalçama kadar şiddetli bikaç saniyelik bi acı o kadar ....yalnız ara ara ve çok yorulduğumda ayakta kaldığımda aynı yerde dizden yukarı doğru bazende kalçaya kadar bi sızı hissediyorum garip bi sızı bazen daha çok bazen daha az işlemle ilgili bi sorun olabilir mi?Öyleyse bile mühim bişey midir acaba şimdiden teşekkürler cevabınız için....

Tahlil.Com | 30.07.2011 04:44
Kemik iliği biyopsisi olalı 8 ay olmuş Şu andaki arada sırada olan rahatsızlığının önemli olduğunu düşünmüyorum
| 11.07.2011 03:10

iyi günler

yegenim 4 yaşıda halen teşhis konulamamış bir rahatsızlığı var.
belirtiler yüzde vucutta şişme halsizlik yediğini kusma ateşin ilaçlar tarafında düşürülmesi ancak tekrar çıkası.

| 24.05.2011 04:38

meraba kan değerlerim sonucunda doktor kemik iliği biopsisi yaptırdı çıkan sonuca görede şimdi kemik alıncakmış bunlar ne demek galiba kemik iliği kanserinden şüpheleniliyo çünkü kemik alınması eğer şüphe varsa gerçekleşiyomuş doğrumu ?

Tahlil.Com | 24.05.2011 06:35
anlattıklarınızdan net bir şey anlaşılmıyor ama şüphe olmasa bu tür işlemleri yapmazlar
| 02.03.2011 03:55

merhaba; daha önce böreklerimde ve idrar yollarımda iltihaplanma oldu. antibiyotiklerle iltihap oranını düşürdüler fakat ilaçlarım bitince iltihabım yine yükseliyor. ve wc ye gittiğimde bile iltihabın aktığını görebiliyorum hemen hemen hergün bir çaybardağı kadar iltihap akıyor. kemik iliği biopsisi istedi doktor kan tahlillerimde birşey çıkmıyor ve iltihabın nedenini bu şekilde anlayabilirz diyorlar. iliklerle ilgili bir problemim olabilirmi? lökositim 20_25 oluyor ilaçlardan sonra 10 düşüyor sonra tekrar çıkıyor. neden olabilir?

Tahlil.Com | 02.03.2011 04:30
İdrar yollarındaki iltihapla kemik iliği biyopsisi arasındaki bağlantıyı kuramadım.benim önerim idrar yolu iltihabı da halen geçmediğine göre mutlak suretle bir idrar kültürü tahlilini güvenilir bir laboratuvarda yaptırmanız
| 23.02.2011 01:36

babama kemık ılığı hastalığından suphelenılıyor dıye kemık ılığı bıyopsısı yapıldı ve sonucları beklıyoruz tam bır teşhıs konulmadı fakat ben kemık ılığı hastalığının bobrekve ıdrar yolu ıltıhabına yol acıp acmadıgını oğrenmek ıstıyorum cunku şu anda babamda bu belırtıler barız bır sekılde var bobreklerden taş gecırme olayları coğaldı ve ıdrayolu ıltıhapları arttı bılgı verırsenız memnun olurum

Tahlil.Com | 23.02.2011 04:41
Belirttiğiniz hastalıklar birbirinden farklı, kemik iliği tahlil sonucunu çıktıktan sonra bize yazabilirsiniz.İdrar yollarında enfeksiyon arttı ise prostat ile ilgili de bir sorunu olabilir.
| 17.02.2011 08:32

merhaba,2008'den beri lökopeni hastasıyım.belki daha önceden de hastaydım ama bu tarihte ortaya çıktı.ihmal etmiştim,ancak iki üç gündür üniversite hastanesine gitmeye başladım.yapılan kan tahlillerinden bir sonuç çıkmayınca romatizma olup olmadığına dair bir tahlil daha yaptılar.henüz sonuç alınmadı.bu tahlil de temiz çıkarsa kemik iliği tahlili yapılacağını söylediler.bu tahlilin riski var mıdır? tehlikeli midir? bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Tahlil.Com | 20.02.2011 07:12
Kemik iliği tahlili ile ilgili aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririm
http://tahlil.com/kemik-iligi-tahlili-ve-kemik-iligi-biopsisi/
DAHA FAZLA GÖSTER
Gaitada (Dışkıda) Parazit Taraması Nasıl Yapılır?
Özellikle bağırsakta yaşayan parazitlerin varlığı yapılan dışkı analizinde tespit edilebilir.Gaitada parazit taraması ideal olarak parazitoloji laboratuvarlarıında parazitoloji uzmanlarınca yapılmalı…
Kalp Kastalıklarının Tanısında Kullanılan Efor Testi Nedir?
Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) tanısının koyulması amacıyla yapılır.Efor testini kardiyoloji uzmanları yorumlamalıdır.
Mikroskopik TESE Nedir?
Mikroskopik TESE, erkek üreme hücresi spermlerin üretildiği testis dokusunda sperm arama yöntemidir.
Alkalen Fosfataz (ALP) Testi Nedir? Alkalen Fosfataz Yüksekliği Neden olur?
Alkalen fosfataz, birçok dokularda bulunan bir enzimdir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.ALP yüksekliği görüldüğünde doktorlar bazı hastalıklardan şüphe etmektedir.
Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?
Roaccutane çoğunlukla gençlerin kullandığı güçlü bir sivilce (akne ) ilacıdır. Bu ilacı yazmak için Dermatoloji (cildiye) doktorları yetkilidir.
Total Bilirubin Testinin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin yüksekliğinde sarılık görüldüğünden , bilirubin sık olarak merak edilen bir biyokimya testidir.Total bilirubin testinin normal değerleri hem hastalar hem de doktorlar açısından son derece önemlidir.Normal…
PPD Testi (Tüberküloz Testi) Nedir?
PPD testi tüberküloz araştırılması için tarama testine verilen isimdir. PPD testi İngilizce kelimelerin ''Pürified Protein Derivative'' baş harflerinden adını almıştır.Türkçe karşılığı ise Saflaştırılmış…
Grip Testleri Nedir? Grip Testleri Ne Zaman Yapılır?
Sonbahar aylarında grip vakaları artmaktadır.Grip tamısını koymak için de doktorlar grip şühhelendikleri hastalarından çeşitli grip testleri istemektedir.Bu testlerin çoğu kısa süre içinde sonuçlanıp…
TG Hormon Testi Nedir?
TG hormon  testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür.TG testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan bir kan tahlilidir.
HBsAG Testi Nedir?
HBs AG testi Hepatit B yüzey antijenini ifade eder.Heptit B enfeksiyonu tanı ve takibinde kullanılan önemli bir tahlildir.
ACTH Hormonu Hangi Hastalıkların Tanısında Ölçülür?
ACTH hormonunun ölçüm amacı böbrek üstü ve hipofiz bezi hastalıklarının teşhisidir.Genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir hormon tahlilidir.
Protein C Aktivitesi Testi Nedir?
Protein C Aktivitesi testi koagulometrik yöntemle çalışılan bir tahlildir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com